פליטת הזיהום בתחנת הכוח בחדרה פחתה משמעותית עקב מערכת סינון חדשה - מדע - הארץ

פליטת הזיהום בתחנת הכוח בחדרה פחתה משמעותית עקב מערכת סינון חדשה

מערכת הסינון שהותקנה באחת מיחידות הייצור בתחנת הכוח הפחיתה 80% מפליטת תחמוצות הגופרית וקרוב ל-90% מפליטת תחמוצות החנקן שהפיקה. המערכת תופעל בקרוב גם בתחנת הכוח באשקלון

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יחידת היצור בתחנת הכוח בחדרה
צפריר רינת
צפריר רינת

פליטת הזיהום באחת מיחידות הייצור המרכזיות בתחנת הכוח בחדרה פחתה בתקופה האחרונה בשיעור של 80%-90% בעקבות התקנת מערכת להפחתת הזיהום של חברת החשמל.

מדובר במערכת סולקנים אשר הופעלה לפני כחודשיים ביחידת ייצור מספר 5 בתחנה, והביאה להפחתה של 80% בשיעור פליטת תחמוצות הגופרית ולהפחתה של קרוב ל-90% בפליטת תחמוצות החנקן באותה היחידה. מערכת דומה קיימת גם בתחנת הכוח באשקלון ונמצאת בשלבי הקמה מתקדמים.

"אנחנו מפקחים על תחנת הכוח עם אמצעים מתקדמים המאפשרים לקבל נתונים באופן רציף", ציין יושב ראש איגוד ערים לאיכות סביבה שרון-כרמל, יעקב אדרי. "מהנתונים עולה שמערכת הסולקנים מפחיתה באופן משמעותי את הזיהום ומשפרת את איכות החיים באזור".

במסגרת מערכת הסינון הותקנה גם ארובה חדשה הכוללת מתקני טיפול וסינון, אשר תטפל גם בזיהום שמפיקה יחידת ייצור מספר 6 בחודשים הקרובים. "אנו פועלים לכך שגם יחידה זו תתחיל לעבוד בקרוב", ציין מנכ"ל איגוד הערים, ניר סהר.

תהליך הטיפול בארובה מבוסס על שימוש באבן גיר, ומנטרל את התחמוצות העולות מהליך ייצור החשמל. במסגרת פעילותה פולטת הארובה פלומת אויר נראית לעין בצבע לבן - לא מדובר בזיהום אוויר, אלא באדי מים שהם תוצר של תהליך הטיפול בזיהום.

בתחנת הכוח בחדרה פועלות 6 יחידות ייצור, והיא אחת משתי תחנות הכוח הגדולות בישראל לצד תחנת הכוח באשקלון. ארבע יחידות הייצור האחרות ישנות יותר, ולכן לא חוברו לאמצעי הסינון. לפני שנה הגיעו משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים המשרד להגנת הסביבה להסכמה שהן יפסיקו לפעול בשנת 2022 וייעשה בהן שימוש רק במצבים שבהם יש חשש לאספקת חשמל בישראל. השבתת יחידות אלו מותנית בהקמת תחנות כוח נוספות הפועלות באמצעות גז, וכן בחיבור לחוף של שלושה מאגרי גז בים. בשנת 2032 אמורות יחידות אלו להתבטל באופן סופי.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ