אחרי מאבק של יותר מעשור, רוקן סופית מכל האמוניה בחיפה

בהתאם להוראת בית המשפט ולאחר פרסום דו"ח הקובע כי פגיעה באוניית האמוניה תביא לעשרות אלפי הרוגים, רוקן המכל מנוזלים ומגז. "זהו יום חג עבור כל תושבי חיפה", אמרה יו"ר עמותת צלול

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מכל האמוניה במפרץ חיפה, השנה
מכל האמוניה במפרץ חיפה, השנהצילום: רמי שלוש
נעה שפיגל
נעה שפיגל

המשרד להגנת הסביבה הודיע היום (שלישי) כי מכל האמוניה בחיפה רוקן סופית, הן מאמוניה נוזלית והן מאמוניה גזית. זאת, בהתאם להוראת בית המשפט העליון מסוף חודש יולי לרוקן את המכל עד אמצע חודש ספטמבר, ויותר מעשור אחרי שהחל המאבק הציבורי לסגירתו.

בתחילת השנה פורסמה חוות דעת של מומחה בעל שם בינלאומי לכימיה, כי פגיעה באוניה המובילה את האמוניה לישראל עלולה להביא לתרחיש של עשרות אלפי הרוגים, בשל ריאקציה של האמוניה הנוזלית עם מי המלח.

בהודעה שפרסם המשרד נכתב כי ריקון מכל האמוניה בוצע בשני שלבים: השלב הראשון היה איוד האמוניה הנוזלית באמצעות הסרת הבידוד וחימום המכל בעזרת מפוחים ומים. בשלב השני בוצעה דחיקה של אדי האמוניה באמצעות חנקן. האמוניה הקלה שהייתה במכל יצאה, ובתוכו נוצרה תערובת של אמוניה ואדי חנקן. תערובת זו הועברה ללפיד לסילוק בטיחותי באמצעות שריפת התערובת. עוד נכתב כי כרגע במכל נותר חנקן בלבד – אשר אינו נחשב חומר מסוכן.

השר להגנת הסביבה זאב אלקין מסר כי "מתחילת השנה אמרתי מעל לכל במה שמכל האמוניה יפסיק את פעילותו ויהפוך למכל אמוניה ז"ל. עם השלמת ריקון המכל אנחנו גאים על כך שניתן להכריז על תום עידן מכל האמוניה במפרץ חיפה, והסכנות הקשורות בו לא יאיימו יותר על תושבי חיפה והקריות".

מעיריית חיפה נמסר כי "עיריית חיפה מברכת את השר להגנת הסביבה על הרגע ההיסטורי ומקווה כי תמצא הדרך הבטוחה להמשך פעילות המפעל הצפוני. סגירת המכל היא ההוכחה לכך שרק עבודה משותפת של כלל הגורמים, הממשלה, העירייה וארגוני הסביבה מניעה באמת תהליכים לטובת הציבור".

"זהו יום חג עבור כל תושבי חיפה, כל מי שהסביבה ובטחון הציבור חשובים לו - וזריקת מוטיבציה עבור כל המאבקים האזרחיים והציבוריים בארץ", מסרה מאיה יעקבס, מנכ"לית צלול, שמובילה את המאבק לסגירת המכל משנת 2011. "ועם זאת - מסכת הלחצים המגמתית המופעלת, כל העת, על ידי הנהלת המפעל, המשרד להגנת הסביבה ושרי הממשלה כנגד עיריית חיפה, היא תעודת עניות למנהל תקין. כעת מתחיל הפרק השני במאבק, כדי להבטיח שהחלופה לאספקת אמוניה לחיפה כימיקלים תהיה הבטוחה ביותר - ולא כזו שנבחרת רק כי היא תורמת לשורת הרווח של חיפה כימיקלים".

בימים אלו מנסות חיפה כימיקלים ועיריית חיפה להגיע להבנות על חלופת ייבוא האמוניה הזמנית עד להקמת המקשר הימי והמפעל בדרום לפי החלטת הממשלה. אולם השתיים נקלעו לסוג של מבוי סתום: בעוד שחיפה כימיקלים, בגיבוי המשרד להגנת הסביבה, טוענת כי החלופה המועדפת היא ייבוא זמני באוניות קטנות, עיריית חיפה טוענת כי החלופה המומלצת היא יבוא באיזוטנקים. גורם בעיריית חיפה אמר בשיחה ל"הארץ" כי הפתרון המוצע כעת והמועדף על ידי המשרד להגנת הסביבה הוא בעייתי: "מחליפים מכל קיים במכל ימי כי האוניה תהיה כאן חמישה ימים בשבוע. אנחנו רוצים לוודא שכל חלופה לא תפגע בבטחון של מיליון תושבי חיפה והסביבה. נשמח לקיים סקר בלתי תלוי ולקבל מראש את החלופה הבטוחה ביותר שיציע". 

בתוך כך, הערב הוציאה עיריית חיפה צו הריסה מינהלי וצו הפסקת עבודה במתחם מכל האמוניה, לאחר שלטענתה התגלו בו עבודות ללא היתר שמבצעת חיפה כימיקלים במערכת הצנרת במקום. מהעירייה נמסר כי "חיפה כימיקלים ממשיכים בצורה שיטתית לעבור על החוק כמו אחרון העבריינים הפליליים". לדבריהם,  בעקבות מידע שהגיע לעירייה התקיים סיור במתחם מכל האמוניה של מפקחת האגף לרישוי ופיקוח על הבנייה. הצווים נמסרו לחברת נמלי ישראל, בעלת הקרקע, ממנה חוכרת חיפה כימיקלים את המקום, וכן לחיפה כימיקלים.

מחיפה כימיקלים נמסר בתגובה: "מדובר בעוד ניסיון בלתי חוקי של יונה יהב לחבל באפשרות להחזיר את המפעל בצפון לפעילות בבוא העת ולמנוע בכל מחיר את מימוש החלטת הממשלה באשר לדרך המומלצת ליבוא אמוניה. החברה לא ביצעה כל פעולה בניגוד לדין ולכן הצו חסר כל תוקף חוקי. נציין כי היום הודיע המשרד להגנת הסביבה כי אין כל מניעה מבחינתו שעיריית חיפה תוציא למפעל בצפון רישיון עסק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ