זרעי חציל קדומים שנמצאו בירושלים מעידים על תזונת תושבי העיר לפני מאות שנים

חוקרים גילו את הזרעים, בני כאלף שנה, בבור אשפה קדום בעיר דוד. לצדם נמצאו גם חרצני גפן, זיתים, תות, עדשים ותאנה. מנהל החפירה: "זו היתה תקופה בה התגבש אופי המטבח הים-תיכוני"

ניר חסון
ניר חסון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הזרעים הבוטניים שנמצאו בבור האשפה. מימין לשמאל: חציל, שיזף, תאנה, דלועים שונים ועדשה תרבותית
הזרעים הבוטניים שנמצאו בבור האשפה. מימין לשמאל: חציל, שיזף, תאנה, דלועים שונים ועדשה תרבותיתצילום: אליהו ינאי, עיר דוד
ניר חסון
ניר חסון

חוקרי רשות העתיקות גילו את זרעי החצילים הקדומים ביותר בארץ – בני כאלף שנים – בבור אשפה קדום בעיר דוד. הבור, שנמצא לפני כמה חודשים ברחוב המדורג מתקופת בית שני, נחפר בתוך מנהרה תת-קרקעית מתחת לשכונת סילוואן.

בור האשפה מתוארך לתקופת שלטונה של השושלת העבאסית, ששלטה בירושלים בין השנים 750 ל-940 לספירה. בתוכו התגלה נר חרס, ועליו הכתובת "בארכה" (ברכה בערבית) וכן נמצאו בו עצמות בקר, דגים וציפורים, קליפות ביצים וזרעים רבים שמלמדים על תזונתם של תושבי ירושלים באותה התקופה. כך, בין היתר, נמצאו בבור אלפי חרצני גפן, שמעידים על תעשיית דיבש (דבש ענבים), זיתים, שיזף, תות, עדשים, תאנים ועוד.

בתוך כך, בפעם הראשונה בארץ זוהו זרעים של חציל. החציל שייך למשפחת הסולוניים, אבל בניגוד לשאר בני משפחתו, הפלפל והעגבנייה, מקורו אינו באמריקה כי אם בהודו וסרי לנקה. להערכת החוקרים, החציל הגיע לארץ יחד עם הכיבוש הפרסי. "בתקופה זו נחשפו תושבי הארץ לזני פירות וירקות חדשים שהגיעו לכאן בעקבות הכיבוש הפרסי", אמר נחשון זנטון, שחופר באתר יחד עם אוריה עמיחי מטעם רשות העתיקות. 

זנטון, מנהל החפירה
זנטון, מנהל החפירה צילום: אליהו ינאי, עיר דוד

לפיו, אותם ירקות הפכו לגידול חקלאי-מקומי נפוץ בישראל. "פיתוחים חקלאיים אלה הביאו לשינוי בתזונת התושבים המקומיים, וכך, עקב הגעתם של מינים וטעמים חדשים לאזור, היא הפכה מגוונת יותר מכפי שהיתה עד אז. נדמה כי זו היתה אחת התקופות בהן התגבש אופיו של המטבח הים-תיכוני המוכר כל כך, המבוסס בצורה משמעותית על גידולי ירקות ופירות", הוסיף זנטון.

עמיחי הסבירה כי בשל תופעה מינרלית נדירה למדי, הזרעים בבור התאבנו ולא נרקבו. "זו תופעה שאנחנו לא מכירים בארץ, אבל היא מוכרת מהעולם שבו הזרע משנה את ההרכב הכימי שלו והופך לחומר א-אורגני", הסבירה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ