למרות האזהרות: הקבינט אימץ את ההמלצה לייבא אמוניה באוניות קטנות

המשרד להגנת הסביבה תמך בהמלצה להזרים את האמוניה מהאוניות ישירות למפעלים, אף שבעבר טען כי הסיכון מהן חמור יותר מהסיכון הטמון במכל האמוניה. מדובר בפתרון נוח יותר לחיפה כימיקלים

נעה שפיגל
נעה שפיגל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מכל האמוניה במפרץ חיפה, השנה. רוקן בעקבות החלטת ביהמ"ש העליון
מכל האמוניה במפרץ חיפה, השנה. רוקן בעקבות החלטת ביהמ"ש העליוןצילום: רמי שלוש
נעה שפיגל
נעה שפיגל

הקבינט המדיני-ביטחוני הודיע אתמול (ראשון) כי קיבל את ההמלצה לייבא אמוניה באוניות קטנות שיזרימו אותה ישירות למפעלים ולא דרך מכל האמוניה שבמפרץ חיפה, כפתרון לטווח קצר. הקבינט הודיע כי חלופה זו עדיפה מבחינה ביטחונית. ההחלטה התקבלה בוועדה שהוקמה לצורך בחינת הנושא בניגוד לעמדת עיריית חיפה ועמותת צלול, שפרשו מהוועדה בסוף החודש שעבר לאחר סיום עבודתה ולפני שהוגשו מסקנותיה.

בחודש יוני השנה המליץ המשרד להגנת הסביבה על יבוא אמוניה כחלופה לטווח קצר, אף שבשנה שעברה טען המשרד כי רמת הסיכון מהאוניות דומה ללא קשר לכמות האמוניה שהן נושאות, וכי בכל מקרה הוא חמור יותר מהסיכון הטמון במכל האמוניה. גם הממשלה כבר הודיעה בעבר כי היא מעדיפה פתרון זה, שהוא נוח יותר לחברת חיפה כימיקלים, על פני חלופת המכליות הקטנות (איזוטנקים), שצפויה להיות יקרה יותר.  

לפי ההודעה, הקבינט המדיני-ביטחוני החליט "פה אחד לקבל את המלצות ומסקנות הוועדה לבחינת עמידתן של החלופות לייבוא האמוניה לישראל (בטווח הזמן הקרוב), בקריטריונים הביטחוניים המתייחסים לעתות שגרה". עוד נכתב כי "המלצות הוועדה נסמכו באופן מלא על סקירות מקצועיות ועמדות כתובות של הגופים הביטחוניים, אשר סקרו בפני הוועדה את האיומים השונים, את סבירות התממשותם וכן את המענה הקיים בידי הרשויות המוסמכות להגנה מפני איומים אלו".

בחודש אוגוסט, יותר מעשור אחרי שהחל המאבק הציבורי לסגירת מכל האמוניה, רוקן המכל סופית מאמוניה נוזלית. זאת, בהתאם להוראת בית המשפט העליון מסוף חודש יולי לרוקן את המכל עד אמצע חודש ספטמבר.

מעיריית חיפה נמסר בתגובה להחלטת הקבינט כי היא "תלמד את ההחלטה ותגבש את המשך דרכי פעולתה לשמירה על ביטחונם של כמיליון מתושבי המטרופולין, וזאת לנוכח ההסתייגויות שעלו ביחס לעבודת הוועדה". 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ