תושבי חוף הכרמל עתרו לבג"ץ נגד הקמת מתקני טיפול בגז - מדע - הארץ

תושבי חוף הכרמל עתרו לבג"ץ נגד הקמת מתקני טיפול בגז

התושבים מבקשים מהמדינה להסביר מדוע לא תבטל את האישור להקמת אסדה לטיפול בגז סמוך למגוריהם ותעתיק את הפעילות לעומק הים. זאת, בטענה שהיא מהווה סיכון בריאותי

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מאגר לווייתן
מאגר לווייתןצילום: AMIR COHEN/רויטרס

תושבים באזור חוף הכרמל עתרו לבג"ץ כדי לחייב את המדינה להסביר מדוע לא תבטל את האישור להקמת אסדה לטיפול בגז סמוך למגוריהם. האסדה תוקם במרחק של כעשרה קילומטרים מהחוף, ויטופל בה גז טבעי מקידוח לוויתן בידי נובל אנרג'י.

העתירה הוגשה על ידי עמותת "קואליציית אזרחים נגד הקונדנסט" — שמו של תוצר הלוואי של הגז הטבעי. תושבי אזור חוף הכרמל מנהלים מאבק ציבורי נגד הקמת האסדה בטענה כי היא מהווה סיכון בריאותי, ומבקשים להעתיק את פעילות הטיפול בגז לעומק הים.

בית המשפט התבקש להוציא צו־ביניים להפסקת הקמת המתקנים, עד להכרעה בעתירה. זוהי ההזדמנות המשפטית האחרונה של התושבים למנוע את הקמת מתקני הקונדנסט בחוף הכרמל.

בתוכנית המתאר לטיפול והולכת גז, נקבע שהמתקן לטיפול בגז מקידוח לוויתן יוקם במרחק של כעשרה קילומטרים מחוף דור, הנמצא בתחום המועצה האזורית חוף הכרמל.

לאחר הטיפול, יוזרם הגז למערכת ההובלה הארצית. הקונדנסט, תוצר לוואי הדומה לנפט, יוזרם גם הוא למערכת צינורות יבשתית, ומשם לבתי הזיקוק בחיפה. מתקן גיבוי לאחסון החומר יוקם באתר ליד היישוב יקנעם.

העותרים טוענים כי האסדה צפויה לפלוט זיהום אוויר ולייצר סיכון בריאותי. בנוסף, לדברי העותרים, הזרמת הקונדנסט עשויה להוות סיכון בשל פליטת אדים.

הטיעון המרכזי של תושבי חוף הכרמל בעתירה הוא כי אישור הקמת האסדה התבסס על הנחה מוטעית, שישראל לא יכולה להקים מתקן דומה בלב הים. זאת, מאחר שמדובר בתחום המים הכלכליים, הנמצא מחוץ למים הטריטוריאליים — שם אין לישראל את הסמכויות התכנוניות והמשפטיות המתאימות להפעלת המתקן. לכן, נפסלה חלופה של הפקת גז בעומק הים, שם ניתן להשתמש במתקן צף.

על פי העותרים, מאוחר יותר התברר כי ניתן להפעיל מתקן להפקת גז במרחק גדול יותר מהחוף. כך למשל אושרה באחרונה הפעלת מתקן צף להפקת גז מקידוחי כריש ולוויתן, על ידי חברת אנרג'יאן. בעתירה גם נטען כי חברת נובל אנרג'י עצמה הציעה בתחילה להקים מתקן צף, במרחק גדול יותר מהחוף, אבל מסיבות לא ברורות חזרה בה. באחרונה דיווחה חברת נובל אנרג'י שהקמת האסדה ליד חוף דור היא מבחינתה עובדה מוגמרת, מאחר שהליכי הקמתה כבר נמצאים בשלבים מתקדמים. העותרים טוענים כי אף שהוזמנו פריטי ציוד לאסדה, בחלק משמעותי מהם ניתן להשתמש גם עבור הפעלת מתקן צף.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ