טביעת חותם מתקופת בית ראשון התגלתה באתר ארכיאולוגי בירושלים

טביעת החותם הנדירה שייכת לשר העיר, שמשל על ירושלים לפני כ-2,700 שנה. היא התגלתה באזור אשר ככל הנראה שימש כאזור מגורים יוקרתי עבור מי שנשאו במשרות בכירות בשלהי ימי הבית הראשון

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד"ר שלומית וקסלר-בדולח וטביעת החותם שנמצאה
ניר חסון
ניר חסון

טביעת חותם נדירה מתקופת בית ראשון התגלתה בחפירות ארכיאולוגיות בסמוך לכותל. החותמת העשויה טין הייתה שייכת לשר העיר של ירושלים, שהיה מושל העיר לפני כ-2,700 שנה.

טביעת החותם היא חפץ זעיר העשוי מבוץ, שהוטבע בחתימה ונצרף באש. גודלה 1.3X1.5 סנטימטרים, ועוביה כ-2-3 מ"מ. בחלקה העליון של הטביעה נראות שתי דמויות העומדות זו מול זו, ובחלק התחתון מופיעה הכתובת "לשרער" בכתב עברי קדום, שהיא כתיב מקובל למילים "לשר העיר". התואר "שר העיר" ידוע מהמקרא ומתעודות חוץ מקראיות, ולהערכת החוקרים הכוונה היא לממונה על העיר מטעם המלך.

טביעת החותם שנמצאהצילום: קלרה עמית / רשות ה

החותם התגלה במרחק של כמאה מטרים מהכותל המערבי, בחלקה האחורי של רחבת הכותל. לפני מספר שנים נערכו במקום חפירות הצלה נרחבות לקראת הקמת "בית הליבה", מתחם משרדים ומרכז מבקרים של הקרן למורשת הכותל. בשנה האחרונה נערכו במקום עבודות לקראת שימור המבנה. בעבודות הוצא עפר מבין אבני הבניין, אשר מתוארך לתקופת בית ראשון - ולאחרונה הוא סונן בשיטת הסינון הרטוב. במהלך הסינון התגלה החותם על ידי מנהלן החפירה, שמעון כהן.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

ד"ר שלומית וקסלר-בדולח מרשות העתיקות, אשר חפרה באתר, מעריכה כי בימי בית ראשון שימש המקום כאזור מגורים יוקרתי בו התגוררו נושאי המשרות הבכירות בעיר באותה התקופה. עד היום היו מוכרות שתי טביעות חותם דומות, אך הן נסחרו בשוק העתיקות ולא התגלו בחפירה ארכיאולוגית מסודרת, כך שלא ניתן לדעת את מקורן ואת התיארוך שלהן.

"זו הפעם הראשונה בה מתגלה טביעת חותם כזו בחפירה ארכיאולוגית", אומרת וקסלר-בדולח. "מדובר בהוכחה ארכיאולוגית למסופר במקרא על קיומו של שר העיר".  להערכתה, ייתכן שהחותם צורף למשלוח כמעין סמל או מזכרת זעירה מטעמו של השר.

"לא מן הנמנע שאחד המבנים באזור החפירה שלנו היה למעשה היעד של המשלוח ששלח שר העיר", הוסיפה וקסלר-בדולח. "מציאתה של הטביעה נושאת התואר הרם, ומקבץ החותמות שהתגלו במבנה זה בעבר, מחזקים את הרושם שכאן, באזור רחבת הכותל הנוכחית ובמרחק של כ-100 מטרים ממערב להר הבית, התקיים אזור מגורים של מי שנשאו במשרות בכירות בירושלים בשלהי ימי הבית הראשון". החותם הוצג לראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, ויועבר לתצוגה בלשכת ראש העיר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ