המדינה הקצתה ארבעה מיליארד שקלים למיחזור והפקת אנרגיה מפסולת

שלושה מתקנים להפקת אנרגיה משריפת פסולת יוקמו בפריסה ארצית. האוצר מבקש להעביר לתקציב המדינה 500 מיליון שקל מכספי המשרד. השר אלקין: הצעת האוצר היא פשוט שוד

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
צפריר רינת

הנהלת קרן הניקיון של המשרד להגנת הסביבה אישרה שלשום (ראשון) תמיכה בסכום של כארבעה מיליארד שקלים בתוכנית להקמת מתקנים מסוגים שונים למיון ומחזור פסולת והפקת אנרגיה מהטיפול בה. התוכנית שאושרה היא אחת ההשקעות הגדולות ביותר אי פעם בפרויקטים סביבתיים בישראל. עם זאת, בכוונת משרד האוצר להעביר חלק מכספי הקרן לתקציב המדינה. השר להגנת הסביבה זאב אלקין הזהיר שהעברת כספי הקרן עשויה לסכן את מימוש התוכנית.

קרן הניקיון, שחבריה הם נציגי המשרד להגנת הסביבה, משרד האוצר והשלטון המקומי, אישרה את התמיכה במסגרת תוכנית אסטרטגית לטיפול בפסולת עד שנת 2030. יעדה המרכזי של התוכנית הוא להוריד עד שנת היעד את שיעור הפסולת המועברת להטמנה, מ-80% (השיעור הנוכחי) ל-26%. המשרד להגנת הסביבה מעוניין ליצור מציאות שבה תתרחש הטמנת פסולת ללא מיון מוקדם, שבמסגרתו ניתן יהיה להעביר חלק מהפסולת למחזור או להפקת אנרגיה.

מפעל מיחזור בנורווגיה, ב-2013
מפעל מיחזור בנורווגיה, ב-2013צילום: BRIAN CLIFF OLGUIN / NYT

התוכנית שהקרן אישרה לתקצב כוללת הקמה של שלושה מתקנים להפקת אנרגיה באמצעות שריפת פסולת בפריסה ארצית. כל אחד מהמתקנים יטפל ב-1,000 עד 1,500 טון פסולת ביום. הקרן תקצה 2.8 מיליארד שקל לטובת הקמת המתקנים. במסגרת התוכנית יוקמו גם ארבעה מתקנים לטיפול בפסולת ביולוגית ברת פירוק, דוגמת שאריות מזון, בפריסה ארצית. מתקנים אלו יטפלו בכ-600 טון פסולת ליום כל אחד, ותמיכת הקרן בהם תהיה בהיקף של 400 מיליון שקל. בחודשים הקרובים המשרד להגנת הסביבה יפרסם מכרזים וקולות קוראים לצורך הוצאה לפועל של התוכנית.

הכסף הקיים בקרן הניקיון ואמור לממן את התוכנית הצטבר באמצעות היטל הנגבה מרשויות מקומיות על כל טונה של פסולת המועברת כיום להטמנה. בהצעת התקציב החדשה של משרד האוצר שפורסמה השבוע, מוצע להעביר בשנת 2019  כ-500 מליון שקלים מכספי הקרן לתקציב המדינה. כמו כן מוצע שהחל משנת 2020, סכום של עד חצי מיליארד שקלים שלא ינוצל במהלך שנת תקציב יועבר בסופה לתקציב המדינה. בתמורה תיתן המדינה לקרן סכום דומה בהרשאה להתחייבות לצורך ביצוע מטרות הקרן. מטרת ההרשאה היא לאפשר למדינה להתחייב למימון פעולות גם אם אין בידיה את הסכום המזומן הדרוש באותו הזמן.

מתקן לשריפת פסולת באוהיו, בנובמבר
מתקן לשריפת פסולת באוהיו, בנובמברצילום: ANDREW SPEAR / NYT

"ההצעה לקחת מהקרן תקציב ולא להחזיר אותו היא פשוט שוד של השלטון המקומי, ששילם כסף זה באמצעות היטל ההטמנה", אמר השר אלקין בהתייחסו להצעת האוצר להעביר 500 מיליון שקלים מכספי הקרן לתקציב המדינה בשנת 2019. "אני אתנגד לכך בחריפות ואני מעריך שזה לא יעבור". לגבי ההרשאה להתחייבות אמר אלקין שהדבר כבר נעשה בעבר אבל הוא ידרוש לוודא שזה לא יגרום לעיכובים בביצוע התוכניות.

ראשי השלטון המקומי וארגון פורום 15 הערים הגדולות פנו לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר האוצר משה כחלון והביעו התנגדות ללקיחת כספי קרן הניקיון. "אין הצדקה כלכלית, ציבורית ומוסרית לצעד כזה. הלאמת כספי קרן הניקיון תביא להחרפת משבר הפסולת בישראל. צעד זה מהווה פגיעה באזרחי ישראל שכספי הארנונה שלהם מועברים למטרות אחרות שאינן התפעול והפיתוח העירוני".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "ההרשאה להתחייבות היא מנגנון לביצוע פרויקטים ארוכי טווח. בנוסף, בקרן הניקיון הצטברו תקציבים המועברים משנה לשנה בסכום של למעלה ממיליארד שקלים. מטרת ההצעה היא לבצע רישום יעיל יותר של הכנסות אלו וזאת מבלי לפגוע במטרות הקרן, באופן פעילותה ובסכומים המוקצים לפעילות זו".

יישום התוכנית החדשה לא אמור לבטל את פעילות הפרדת הפסולת שחלק מהרשויות ממשיכות לבצע. "אנחנו נמשיך לתמוך בהפרדה בכל רשות שבה זה עובד" ציין אלקין. "לעומת זאת ביטלנו תמיכות כספיות שעמדנו לתת למתקנים שונים של טיפול בפסולת לאחר שהיא עברה מיון בגלל שהיו קשיים באישורן".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ