מחקר: חלקיקי זיהום הנפלטים ממכוניות מגבירים את כמות ועוצמת הגשם

חוקרים בדקו את השפעת זיהום האוויר בברזיל על התפתחות ענני גשם ביערות האמזונס, ומצאו שעוצמת הרוחות היתה גבוהה פי שניים דווקא כשריכוז חלקיקי הזיהום הזעירים היה גבוה

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת תצפית על זיהום אוויר באמזונס
צפריר רינת
צפריר רינת

חלקיקי זיהום זעירים הנפלטים לאוויר תורמים לכמויות ולעוצמת הגשם באזורים טרופיים, כך קבע מחקר שבדק את ההשפעה שיש לזיהום מהעיר מנאוס בברזיל על התפתחות ענני גשם ביערות האמזונס הסמוכים.

ממצאי המחקר התפרסמו בסוף השבוע בכתב העת סיינס. המחקר נערך על ידי חוקרים מארצות הברית, ברזיל, גרמניה וסין. אחד המדענים הבכירים שהשתתף בו הוא פרופסור דני רוזנפלד מהמכון למדעי כדור הארץ באוניברסיטה העברית.

במחקר מדדו החוקרים עננים וחלקיקי אבק באמזונס, ותיעדו את הרכב העננים באוויר הנקי מזיהום באזור ובאוויר המזוהם שהגיע מהעיר. החוקרים מצאו כי באוויר המגיע ממנאוס, עוצמת הרוחות בעננים היתה גבוהה פי שניים דווקא כשריכוז החלקיקים הקטנים מ–50 ננומטר היה הגבוה ביותר. לרוחות אלו ישנה השפעה רבה על כמות הגשם שממטירים העננים.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

עד כה ידעו חוקרי אקלים שחלקיקי אבק וזיהום בקוטר של יותר ממאה ננומטר משמשים כגרעיני התעבות שהופכים אדי מים לטיפות בעננים. עם זאת, החוקרים לא ייחסו עד כה חשיבות רבה לחלקיקים הקטנים מ–50 ננומטר - פחות מאלפית מרוחב שיער אדם - שנפלטים למשל בריכוזים גבוהים ממנועי דיזל של כלי רכב.

התנאים להשפעה של החלקיקים הקטנים על הגשם נוצרים במקום בו קיימים עננים עם לחות גבוהה, כמו באזור המחקר באמזונס. לחות גבוהה יחסית יכולה לגרום גם לחלקיקים הקטנים ביותר להפוך לגרעיני התעבות של טיפות. בשל מספרם הגדול של החלקיקים הקטנים הם משמשים מצע נוח להצטברות אדי מים. כאשר מתווספים חלקיקים אלו לענן, הטיפות הנוספות שיצטברו יגרמו להתעבות נוספת של מים ולהגדלת כמות המים בענן. הגדלה זו תתבטא בכמות גדולה יותר או בעוצמה רבה יותר של גשם.

על פי המחקר, חלקיקי הזיהום הקטנים משפיעים על עוצמת הגשמים יותר מחלקיקי הזיהום הגדולים. עם זאת, השפעה זו עלולה להוביל גם להצפות של שדות וכפרים, לסחיפת קרקע ולנזק ליבולים, במקרה שבו העננים מורידים כמות גשם גדולה בזמן קצר. "הראינו שהנוכחות של חלקיקים אלו היא אחת הסיבות לכך שסערות הופכות להיות כה חזקות ויוצרות כמות כה גדולה של גשם", ציין החוקר המוביל, דוקטורר יבן פן, מהמחלקה לאנרגיה במכון הלאומי הצפון־מערבי בארצות הברית.

מנגנון פעולה זה של החלקיקים הקטנים קיים בעננים באזורים טרופיים ובאזורים של גשמי קיץ כמו בדרום־מזרח ארצות הברית והמונסונים בהודו ובדרום־מזרח אסיה. לדברי רוזנפלד, לכך יכולות להיות השלכות על מאזני האנרגיה העולמיים המניעים את מערכת האקלים העולמית באופן שהיה לא מוכר עד היום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ