בית המשפט המחוזי דחה את העתירות נגד הרחבת מתחם בז"ן במפרץ חיפה

השופטים דחו את טענת העותרים שמחו על אישור המהלך, וקבעו כי "אין יסוד להתערבות בהחלטה". אחת העמותות העותרות: "בית המשפט בחר לתמוך באינטרסים צרים על פני בריאות הציבור"

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בתי הזיקוק בחיפה, ארכיון
נעה שפיגל
נעה שפיגל

בית המשפט המחוזי בחיפה דחה בשבוע שעבר את עתירות הרשויות המקומיות וארגוני הסביבה נגד הרחבת מתחם בז"ן במפרץ חיפה. השופטים דחו את טענת העותרים כי התוכנית שאושרה תאפשר הרחבה משמעותית של בתי הזיקוק ללא צורך בהגשת תוכניות מפורטות ומטילה מגבלות משמעותיות על התנגדות עתידית להרחבה זו. 

שלושה שופטים דנו בשתי עתירות נגד אישור המהלך - את הראשונה הגישו עיריית חיפה, עיריית נשר, עיריית קרית ביאליק, עיריית קרית מוצקין ורשויות נוספות באזור, ואת השנייה הגישו הארגונים אדם טבע ודין, מגמה ירוקה והקואליציה לבריאות הציבור.

התוכנית, שנמצאת בדיון מזה כ-14 שנה, אושרה בידי המועצה הארצית לתכנון ובנייה, והיא כוללת הרחבה בכ-5% של המתחם שבו נמצאים מפעל בז"ן, מפעלי כרמל אולפנים, גדיב ושמנים בסיסיים מקבוצת בז"ן וכן מפעל חיפה כימיקלים. התוכנית עוררה התנגדות רבה בקרב פעילי סביבה ואזרחים, ובדיון שנערך בינואר השנה אף נערכה הפגנה גדולה מחוץ לבית המשפט.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

בית המשפט קבע כי "הוראות התוכנית בנוסחהּ הסופי שאושר מספקות מענה סביר להיבטים השונים הנובעים מהתוכנית ובמיוחד לנושא ההגנה על הסביבה. בנסיבות אלה, דעתנו היא כי אין יסוד להתערבותנו בהחלטה המאשרת את התוכנית, שכן לא מצאנו כי ההחלטה חורגת ממתחם הסבירות".

לפני כחודש אירעה תקלה במדחס של מפעל כרמל אלפינים מקבוצת בז"ן, ובתחילת פברואר היתה תקלה נוספת במפעל. בנובמבר הפחית המשרד להגנת הסביבה בחצי מיליון שקלים קנס שנתן למפעל בשל חריגות בפליטות מזהמים שהתרחשו לפני כשנה וחצי.

ישר בן מרדכי, מנכ"ל בז"ן, מסר בתגובה להחלטה: "החלטת בית המשפט מהווה בשורה חשובה, הן לבז"ן והן לסביבתה. התוכנית תאפשר לבז"ן לשפר את הפעילות שלה תוך הבטחת צורכי המשק והמשך פעילותה ועתידה של קבוצת בז"ן. יישום התוכנית יאפשר לבז"ן לבנות גם מנועי צמיחה עתידיים, בהם הקמת חממה טכנולוגית לאנרגיות מתחדשות. בז"ן היתה קשובה במהלך אישור התכנית לחששות הציבור וביצעה הליך הידברות ממושך, תוך הסכמה לוויתורים משמעותיים, שתוצאותיו אומצו על ידי בית המשפט".

מעמותת אזרחים למען הסביבה נמסר כי "החלטת בית המשפט מראה את הניתוק בין מערכת בתי המשפט ובין המוסדות שאמורים לשמור על בריאות הציבור ובין הציבור עצמו, ואת אי היכולת של בתי המשפט להיות שומר סף כאשר שומרי הסף אינם ממלאים את תפקידם. בית המשפט אומר במפורש שהוא סומך על החלטות הגורמים המקצועיים ועל כך שהם יפקחו על יישום הוראות התוכנית ועמידה בתקנים בעתיד, אבל הציבור כבר יודע שזה לא המצב. גם כיום יש תקנים ודרישות מחמירות יחסית למפעלים הגדולים אבל אין מי שיבטיח עמידה בהן ואין מי שיעניש כשיש חריגות ותקלות ולכן בפועל הציבור יישאר שבוי ביחסי הכוח בין התעשייה והשלטון, שלרוב מוכרעים לטובת התעשייה ולא לטובת הציבור - שנשאר חשוף לזיהום סביבתי ונזק בריאותי חריגים שצפויים לגדול בעתיד".

עו"ד לי-היא גולדנברג מהמחלקה המשפטית באדם, טבע ודין מסרה כי הפסיקה "מתעלמת מחוות הדעת המקצועיות שניתנו לאורך תהליך התכנוני של משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה ולכן היא שגויה. אנו מצרים על כך שבעשותו כן, בחר בית המשפט לתמוך באינטרסים צרים על פני בריאות הציבור והגנה על איכות החיים של תושבי מפרץ חיפה. אנו נמשיך ונילחם בהחלטה שגויה להרחבת בתי הזיקוק ובכוונתנו לערער על הפסיקה לבית המשפט העליון".

ליהי שחר ברמן, מובילת המאבק במפרץ חיפה מטעם "מגמה ירוקה", מסרה כי "היום נתנו שומרי הסף לבז"ן את ברכת הדרך להוסיף מתקנים מזהמים ומסוכנים על חשבון הציבור. היום ראינו פעם נוספת שהאיזון בין שיקולים כספיים לשיקולי בריאות הציבור במפרץ חיפה מופר. ראינו כי עודף תחלואת הסרטן באזור חיפה ודו"ח משרד הבריאות, המצביע על קשר בין קבוצת בז"ן לעודף תחלואה משמעותי בחיפה, לא משכנע את הרגולטורים. למרות תקלות חזרות ונשנות וחשד לעבירות פליליות חוזרות בזמן הדיונים, התקבלה ההחלטה לאישור הרחבת המפעל המזהם בישראל. בזכות הלחץ של ארגוני הסביבה, תוכניות ההרחבה צומצמו משמעותית. אבל זה לא מספיק. היום, ברור לנו יותר מתמיד, שהדרך היחידה להבטיח תנאי מחיה טובים באזור היא המודעות והמעורבות הציבורית. רק התושבים ישמרו על האינטרס הציבורי".

מעיריית חיפה נמסר: "אנו נלמד את פסק הדין ונגבש את עמדתנו יחד עם השותפים לעתירה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ