רשות המים: הזרמת מים מותפלים ליישובים בצפון גרמה לצבע עכור במי הברז

לאחר שבועות של תלונות תושבים בצפון על מים בגוונים של אדום וצהוב, רשות המים הודיעה כי הם עומדים בתקנים. יחד עם זאת, מסרה כי היא שוקלת לפצות את התושבים הסובלים מכך זמן רב

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תושבת שעב בביתה, אתמול
תושבת שעב בביתה, אתמולצילום: רמי שלוש
צפריר רינת
צפריר רינת

רשות המים פרסמה אתמול (רביעי) הודעה, שבה היא מאשרת כי הסיבה לצבע העכור של מי הברז בצפון הארץ היא הזרמת מים מותפלים לאזור. הרשות התייחסה לראשונה לתלונותיהם של תושבי הצפון בשבועות האחרונים, שלפיהן המים הזורמים מהברזים הם בגוונים אדומים וצהובים, ומסרה כי הם עומדים בתקנים הנדרשים וכי הצבע העכור ייעלם בתוך זמן קצר. עם זאת, היא מסרה כי יש להמשיך את הזרמת המים מהברז עד לקבלת מים צלולים והודיעה כי היא שוקלת לזכות את התושבים שסובלים ממצב זה במשך זמן רב.

בשבועות האחרונים נצפתה תופעת המים העכורים בכרמיאל, שעב, שורשים ויובלים. עד לאחרונה מים עכורים זרמו גם בברזים של היישובים דיר אל אסד, בענה וג'דיידה מאכר, אך שם התופעה שככה. לדברי תושבי המועצה המקומית שעב, הסמוכה לכרמיאל, המים המוזרמים לבתיהם לא ניתנים לשימוש, ובשבוע שעבר אף קיימו הפגנה בעניין מול הכנסת. חבר הכנסת דב חנין (הרשימה המשותפת) פנה למשרד הבריאות ודרש לדאוג לכך שתושבי שעב יקבלו מים באיכות הנדרשת. בשנים האחרונות התופעה התרחשה במקומות נוספים בארץ, בהם אילת, כפר סבא, רמת השרון וראשון לציון. 

רשות המים החלה להזרים מים מותפלים לאזור הצפון עקב מיעוט המשקעים ומחסור במקורות מקומיים. ברשות הסבירו שהמים המותפלים דלים יותר במלחים ורכים יותר מהמים שנעשה בהם שימוש באזור עד לאחרונה. המגע הראשוני של המים המותפלים עם צנרת מתכתית ישנה, שלאורך שנים הוזרמו דרכה מים קשים, גורם לעתים להמסת האבנית והחלודה שהצטברה תחתיה. התוצאה היא מים בגוון אדום ולעיתים צהוב. לרוב, התופעה יורדת בהיקפה במשך הזמן, עד להיעלמותה. בחלק מהמקרים ייתכנו מים עכורים לזמן ארוך יחסית, עד שמצב הצנרת הביתית והציבורית מתייצב.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

הרשות פרסמה הנחיות לטיפול בתופעה, שבהן מסרה בין השאר כי כאשר מופיעה עכירות במי הברז יש להזרים מים עד שהם הופכים צלולים. רשות המים הנחתה את ספקי המים ותאגידי המים והביוב להקפיא את חשבונות המים לתושבים הסובלים מהתופעה, לצורך בחינתם המחודשת. "בהחלט ייתכן שיינתנו זיכויים לתושבים בחשבונות המים כפי שניתנו בקיץ שעבר בישובים שבהם התופעה נמשכה זמן ארוך", ציינה רשות המים בהודעה שפרסמה אתמול. עוד נכתב כי תושבים שהתופעה בביתם נמשכת נדרשים להזמין את ספק המים שלהם כדי לוודא שהמים בביתם ראויים לשימוש.

חברי כנסת מהרשימה המשותפת לצד תושבי שעב מפגינים מול הכנסת, בשבוע שעבר

יו"ר הרשימה המשותפת, חבר הכנסת איימן עודה, אמר כי "מדובר במצב בלתי מתקבל על הדעת שבמשך חודשיים המים בברזים עכורים ומסריחים, ואינם ראויים לכל שימוש. הזכות למים נקיים היא זכות בסיסית ועל רשות המים להתעורר ולפעול באופן מיידי לתיקון המצב".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "המשרד הנחה כי יש להזרים מים עד להיעלמות צבע, עכירות והופעת מים צלולים, והורה על איסור שתיית מים עד להיעלמות גוון שונה מהרגיל. תוצאות בדיקות מתכות ביישוב שעב נמצאו תקינות, למעט חריגה בעופרת בברז אחד בחדר מורים בבית ספר מקיף (חטיבת ביניים) ביישוב. ניתנה הוראה על ידי משרד הבריאות שלא להשתמש בברז זה לצורכי שתייה ובישול. המשרד גם הנחה את ספקי המים לבצע שטיפות, מיפוי, דיגומים, החלפת צנרת על פי הצורך. הצפי שעם הזמן התופעה תחלוף".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ