ריכוז חריג של מזהמי אוויר מסרטנים נמצאו באזור התעשייה סגולה בפתח תקוה

לאחר תלונות מתמשכות של תושבים בשכונת "אם המושבות החדשה" הסמוכה, המשרד להגנת הסביבה מצא חריגות מזהמים בקרבת שלושה מפעלים העוסקים בטיפול בפסולת

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פתח תקוה, ב-2016
צפריר רינת
צפריר רינת

ריכוזים חריגים של מספר מזהמים רעילים ומסרטנים התגלו בשבועות האחרונים באוויר באזור התעשייה סגולה בפתח תקוה. המשרד להכנת הסביבה ערך מדידות איכות אוויר באזור בעקבות תלונות מתמשכות של תושבי שכונת "אם המושבות החדשה" ועיריית פתח תקוה. עקב המדידות ותוצאותיה החריגות, המשרד זימן נציגים של כמה מפעלים לשימוע על מנת לבחון אם בוצעו הפרות של חוק אוויר נקי, ועצר באופן זמני את העברת החומרים לכמה מפעלים באזור.

על פי המשרד להגנת הסביבה, בשנה האחרונה התקבלו תלונות רבות על מפגעים סביבתיים בפתח תקוה, לרבות מטרדי ריח וזיהום אוויר. במשרד חשדו כי מקור הריחות הוא שריפות או ביוב שמקורם בתעשייה, ושלחו כוננים לביצוע בדיקות ומדידות בזמן אמת, לרבות באזור התעשייה ובשכונת "אם המושבות החדשה". ניטורים אלה ודיגומים סביבתיים שבוצעו לא העלו ממצאים חריגים באיכות אוויר.

עקב התמשכות התלונות, בשבועות האחרונים בוצעו דיגומי אוויר נוספים על גדרות מפעלים באזור התעשייה ובמרפסות של בתי תושבים בשכונת המגורים. נקודות דיגום מוקמו בסמוך לשלושה מפעלים העוסקים בין השאר בטיפול בפסולת מסוכנת. בדיגומים נמצאו רמות חריגות של החומרים המזהמים בוטאדיאן, טריכלורואתילן, בנזן, כלורופורם ודיכלורואתאן. בשכונת המגורים נמצאה רמה חריגה של בוטאדיאן. חלק ממזהמי אוויר אלה, האופייניים לרוב לטיפול בפסולת של חומרים מסוכנים, מסרטנים ויכולים לגרום לפגיעה במערכת הנשימה, בעיקר בחשיפה ממושכת.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

בשלב זה, אין בידי המשרד להגנת הסביבה מידע חד־משמעי המקשר בין הממצאים לבין פעילות המפעלים, אך מנהליהם זומנו לשימוע. כדי למנוע את המשך המפגע באופן מיידי, המשרד הוציא צווים האוסרים על המפעלים לקבל ולעסוק בחומרים שנמצאו בהם חריגות או בחומרים מסוכנים העשויים להכיל אותם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ