חללית החלה בבדיקות בניסיון לפענח את חידת החיים על המאדים

החללית אקסו-מארס החלה לאסוף מדידות מהאטמוספרה של מאדים כדי להכריע אם גז המתאן על כוכב הלכת הגיע מיצורים חיים. התשובה לשאלה עשויה להגיע בחודשיים הקרובים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איור של חללית שנשלחה למאדים
גרדיאן

האם גז המתאן שאותר באטמוספרה של מאדים בשנים האחרונות הגיע ממקור גיאולוגי או מיצורים חיים? זאת השאלה שמדענים ינסו לענות עליה בחודשים הקרובים, ושעשויה להכריע אם יש, או לפחות היו, חיים על כוכב הלכת.

החיישנים של חללית אקסו-מארס החלו בשבוע שעבר במדידות הראשונות שנועדו לקבוע מהו מקורו של גז המתאן באטמוספרה. מדענים משערים שייקח יותר משנה כדי להשלים סקירה מלאה של מאגרי המתאן על מאדים, אך מקווים שבעוד כחודש-חודשיים יהיה להבין אם מקורו ביולוגי או גיאולוגי.

על כדור הארץ, מתאן נוצר בעיקר על ידי מיקרובים, אך חלק מהגז נוצר דרך תהליכים גיאולוגיים יחסית פשוטים. "אם נמצא מתאן שמעורבב עם מולקולות אורגניות מורכבות יותר, זה יהיה סימן משמעותי לכך שהמתאן על מאדים הגיע ממקור ביולוגי ושהוא מופק - או הופק בעבר - על ידי יצורים חיים", מסביר מארק מקוגרין, יועץ בכיר בסוכנות החלל האירופית. "לעומת זאת, אם נמצא מתאן מעורבב עם גזים כגון גופרית דו-חמצנית, זה ירמוז שהמקור הוא גיאולוגי ולא ביולוגי", המשיך.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

אם המתאן על מאדים הגיע ממקור ביולוגי, ישנם שני הסברים סבירים להיווצרו - או שנוצר על ידי מיקרובים שנכחדו לפני מיליוני שנים, או שנוצר על ידי יצורים עמידים במיוחד ששורדים עד היום מתחת לפני השטח. גם אם המתאן הגיע ממקור גיאולוגי, יכולות להיות לכך השלכות שמעידות לטובת קיום חיים על כוכב הלכת. מתאן נוצר על כדור הארץ כאשר אוליבין, מינרל שקיים גם על מאדים, מגיב למים. לכן, מתאן ממקור ביולוגי עשוי לרמוז על כך שיש מים במצב נוזלי מתחת לפני השטח.

אקסו-מארס שוגרה במארס 2016 ממתחם החלל "באייקונור" בקזחסטאן בפרויקט רוסי-אירופי משותף במטרה לאתר סימני חיים על מאדים. היא הגיעה ליעדה שבעה חודשים לאחר מכן, ושיגרה למאדים את רכב החלל "סקיאפרלי". רכב החלל נועד לבדוק ציוד לנחיתות עתידיות על מאדים, אך התרסק על פני השטח של כוכב הלכת לאחר שהמדחף שלו נכבה מוקדם מדי.

החללית עצמה המשיכה במסלול אליפטי מסביב למאדים, והמהנדסים שאחראים עליה ביצעו שינויים במסלול הזה - כעת החללית טסה מסביב לכוכב הלכת במרחק של כ-400 קילומטרים מעל פני השטח. לפני כמה ימים, המהנדסים הפנו את החיישנים של החללית כלפי מאדים והחלו לבצע מדידות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ