דו"ח המשרד להגנת הסביבה: ירידה משמעותית בכמות הזיהום המוזרם לים התיכון

היקף זיהום הים ממקורות שקיבלו היתר לכך פחת בשיעור של יותר מ-90% בתוך עשר שנים. ההפחתה המשמעותית ביותר נרשמה בעקבות הפסקת הזרמת השפכים מגוש דן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חוף בתל אביב, פברואר האחרון
צפריר רינת
צפריר רינת

זיהום הים התיכון ממקורות יבשתיים פחת בשיעור של עד 90% בעשור האחרון - כך לפי נתוני המשרד להגנת הסביבה. הדו"ח מתייחס ל-2016, ואחד הגורמים המצוינים בו כתורמים להפחתת הזיהום הוא הקמת מתקני טיהור וטיפול בשפכים. הנתונים אינם כוללים עצירה של הזרמת המזהם הגדול לים, בשנה שעברה.

הנתונים פורסמו בחודש שעבר בדו"ח "מאזן מזהמים לים". הם מתייחסים ל-59 מתקנים שקיבלו היתר הזרמה לים. את ההיתרים נתנה ועדה בין משרדית שקבעה כי אין לאותם מתקנים חלופה יבשתית עדיפה ובת יישום, ולעוד שני מסופים שניתן להזרים דרכם לים שפכים עם ריכוז מלח גבוה (תמלחות). הדו"ח סוקר את כל מקורות הזיהום של הזרמה לים על פי היתר, ואת סוגי הזיהומים השונים, בהם חומרים אורגניים, שמנים, מתכות רעילות ומזהמים כימיים נוספים. 

מתקן שהופך בוצה לקומפוסט במתקן לטיהור שפכים גוש דן, 2017צילום: צפריר רינת

הדו"ח אינו כולל את הזיהום הגדול ביותר שהוזרם לים, ממכון טיהור השפכים של גוש דן, שעצר בשנה שעברה את הזרמת שאריות תהליכי הטיהור (בוצה) והחל לטפל בהן ביבשה. החלק של הבוצה בזיהום הכולל בים היה מכריע, ועד לפני שנתיים היא הוסיפה לים עומס אורגני של 27 אלף טונות - פי 50 מכל מקורות הזיהום האחרים. כיום היא עוברת תהליכי סחיטה וייבוש במתקן ייעודי, ולאחר מכן מפוזרת כדשן חקלאי באזור הדרום.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

העומס האורגני - מדד צריכת חמצן של חידקים המפרקים חומר אורגני - פחת מ-6,750 טונות שהוזרמו לים באמצע העשור הקודם לכ-540 טונות לפני שנתיים. מספר המוצקים המרחפים - חלקיקי זיהום במים -  ירד באותה התקופה מקרוב ל-5,000 טונות ל-1,129 טונות. 

דו"ח המשרד להגנת הסביבה מציין כמה מקורות זיהום שבהם בוצעו תהליכים משמעותיים של שיפור. בתי הזיקוק בחיפה הצליחו להוריד באופן משמעותי את ריכוזי הזיהום לאחר שדרוג של מתקן טיהור השפכים, ואף לעשות שימוש חוזר בחלק מהם. במעגן מיכאל שופר האיטום בבריכות הדגים ובכך נמנע חלחול של מים לכיוון הים.

עם זאת, עדיין נותרו מספר מקורות זיהום הדורשים טיפול. בין השאר דורש המשרד להגנת הסביבה מחברת מקורות להוריד את ריכוז החנקן המוזרם לים. החברה מבצעת פרויקט של טיהור בארות שבמהלכו מוצא מהם החנקן ומוזרם בצינור לים. לטענת המשרד להגנת הסביבה, ניתן להוריד את כמות החנקן המגיעה לים. בעיה נוספת היא הזרמה של זיהום רב בנחלים, שחלקה נעשית ללא אישור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ