חרף איסור בין לאומי, כמות גדולה של גז מדלל אוזון נפלטת לאוויר ממקור לא ידוע

לפי מדענים, מקור הפליטות הוא ככל הנראה בתעשייה באחת ממדינות מזרח אסיה. חוקר אקלים: הממצאים מדאיגים, התחזיות כי החור באוזון ייסגר לקראת 2040 עשויות להתברר כדמיוניות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמייה של שכבת האוזון

כמות הפליטות של גז CFC-11 הגורם להידלדלות שכבת האוזון באטמוספירה עלתה בחדות, אף שייצור גז זה נאסר באמנה הבין לאומית. כך התברר במחקר שפורסם היום (חמישי) בכתב העת המדעי Nature, והתבסס על מדידות שערכו מדעני המינהל האוקיינוסים והאטמוספירה הלאומי בארה"ב (NOAA) בהוואי. טרם התברר מה מקור הפליטות, אולם מדענים סבורים כי הוא נמצא באחת ממדינות מזרח אסיה.

CFC-11 הוא הגז השני הנפוץ ביותר בין החומרים המדללים באטמוספירה. הוא משתייך לסדרת חומרים המכילים כלור, שמשמשים בין השאר כממיסים או לצרכי קירור. כשגז זה מגיע לאטמוספירה הוא יוצר ריאקציה כימית, כשהכלור שהוא מכיל מפרק את שכבת האוזון החיונית להגנה על החיים בכדור הארץ. תופעה זו נקראה "החור באוזון" בשל הפגיעה בשכבת אטמוספירה זו עקב הידלדלותה במשך חלקים מהשנה, בעיקר בחודשים ספטמבר ואוקטובר. האוזון נמצא בתוך שכבה באטמוספירה הנקראת סטרטוספירה, בגובה של עשרה עד חמישים קילומטרים.

CFC-11 נאסר לשימוש ב-2010 בפרוטוקול מונטריאול, הסכם בינלאומי שבו התחייבו מדינות העולם להפסיק את השימוש בגזים הגורמים להידלדלות שכבת האוזון. ריכוזי ה-CFC-11 בשכבת האוזון ממשיכים לרדת, אולם בשל הגידול בכמות הפליטות קצב הירידה איטי ב-50% ממה שנצפה לפני מספר שנים. קצב הירידה הואט משמעותית בעיקר בשש השנים האחרונות. עד לאחרונה העריכו מדענים ששכבת האוזון תחזור למצב הרגיל שלה עד סביבות אמצע המאה הנוכחית.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

"הממצאים מדאיגים מדאיג במיוחד משום שמשמעותם שגורם כלשהו  - תעשייה באחת מהמדינות באסיה על פי החוקרים - מפר באופן שיטתי את האמנה ופולט לאטמוספירה כמויות גדולות של CFC-11", אומר דיקן בית הספר לקיימות במרכז הבין תחומי בהרצליה וחוקר האקלים פרופ' יואב יאיר.

לדבריו, "זה גם עלול להפוך את התחזיות האופטימיות לגבי סגירת החור באוזון לקראת 2040 ללא מציאותיות, משום שההנחות של המודלים הכימיים שמחשבים את ריכוזי האוזון בעתיד היו שהריכוזים ימשיכו לרדת עד להיעלמותם הסופית. עכשיו המצב מסתבך וכלל לא ברור מה יקרה לאוזון בעשורים הבאים". יאיר מציין כי העובדה שקשה לגלות מי אחראי לפליטה מטרידה ביותר. "זה מטיל צל כבד על הערך של חתימתן של מדינות על הסכמים סביבתיים עולמיים", הוא מוסיף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ