רשות המים קוראת לציבור לקצר מקלחות בשתי דקות

הצעד נקבע במסגרת קמפיין חדש לעידוד החיסכון, על רקע מחסור חמור במים לאחר חמש שנות בצורת. בנוסף, רשות המים קוראת לרשויות המקומיות לייעל את השימוש בגינון ציבורי

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוחצים במזרקות בירושלים, ב-2016
צפריר רינת
צפריר רינת

רשות המים מבקשת מהציבור לקצר את זמן המקלחת בשתי דקות כחלק מהפעולות הנדרשות לחיסכון במים. צעד זה נקבע במסגרת קמפיין חדש שהציגה היום (שלישי) הרשות לעידוד החיסכון, על רקע מחסור חמור במים בתקופה האחרונה עקב חמש שנות בצורת.

צעדים נוספים שנקבעו במסגרת הקמפיין הם דרישה מרשויות מקומיות לייעל את השימוש בגינון ציבורי, קריאה לציבור להקפיד לטפל בדליפות בבתים וקריאה להשקיה חסכונית, לרבות הימנעות מהקמת גינות חדשות, קיצור זמן ההשקיה והימנעות ממנה בשעות חמות. ברשות המים מקווים שמסע ההסברה יביא לחיסכון של 50 מיליון מטרים מעוקבים בשנה - מחצית מהיקף הפקת מים של מתקן התפלה גדול.

קמפיין החיסכון, שהושק היום רשמית, כולל בשלב הראשון סרטוני הסברה בהשתתפות השחקנית והרקדנית רננה רז, שהיתה גם הכוכבת של הקמפיין הקודם. "הגענו למסקנה שמדובר במשבר שהוא תוצאה גם של שינויי אקלים וזה ילווה אותנו לאורך זמן", אמר בהשקה שר האנרגיה יובל שטייניץ. "למרות שיש לנו מתקני התפלה ואנחנו מתכננים להגדיל את היקף ההתפלה בעוד 300 מיליון מטרים מעוקבים בשנים הקרובות, אנחנו חייבים גם לחסוך. המטרה היא לא רק להבטיח שיהיו מי שתייה ומים לחקלאות אלא גם מים לשימור אוצרות הטבע שלנו". הקמפיין החדש של רשות המים:

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

במסגרת מסע ההסברה, תנסה רשות המים לשכנע את הציבור לנקוט שורה של פעולות ליצירת חסכון. יו"ר רשות המים, גיורא שחם, אמר כי בעזרת פעולות אלה "ניתן להגיע לחיסכון של 5-7 אחוזים בצריכת המים העירונית. מדובר בכמות של כ-50 מיליון מטרים מעוקבים לשנה. בנוסף יהיה קיצוץ גם בגינון הציבורי בשיעור של עשרה אחוזים. בעיקר באמצעות הקפאת תוכניות לגינות חדשות וייעול השקיה קיימת".

התוכנית החדשה גובשה על רקע החמרה במצב משק המים בישראל. לאחר רצף של חמש שנים מעוטות משקעים, מפלס הכנרת עומד על 38 סנטימטרים מתחת לקו האדום התחתון, ויגיע בקיץ הקרוב לקו השחור שמתחתיו יש סיכון ממשי לאיכות מי האגם. מעיין הבניאס קרוב להתייבשות וכמות המים הזורמת במעיינות דן, הגדולים במזרח התיכון, נמצאת בשפל של כל הזמנים.

שחם ציין שמצב מקורות המים הטבעיים בישראל הוא חמור במיוחד וקשור לא רק בכמות המשקעים אלא באופן שבו הם יורדים. "באגן הכנרת ירדו קרוב ל-550 מילימטרים של גשם ובדרך כלל זה היה מביא לזרימה של 300 מטרים מעוקבים לאגם", הוא ציין. "אבל בפועל הגיעו רק 30. פריסת המשקעים לא יצרה שיטפונות שהגיעו לאגם ולכן נוצר המצב הזה". שחם ציין כי החלו פעולות להקמת צנרת שתאפשר הזרמת מים מהמערכת הארצית באזור המרכז אל הכנרת במטרה "לסייע לחקלאות, למנוע ירידת מפלס של האגם ולהבטיח את אספקת המים שאנחנו מחויבים להעביר לירדן", כך לפי שחם. 

המחסור במים נגרם גם כתוצאה מעלייה בצריכת המים הביתית בישראל. על פי משרד האנרגיה ורשות המים, בשנתיים האחרונות עלתה צריכת המים במגזר הביתי בשיעור של יותר מארבעים מיליון מטרים מעוקבים בשנה - עלייה של עשרה אחוזים. בעשור הקודם ניהלה רשות המים מסע הסברה נרחב לעידוד חיסכון, שכלל גם חלוקת אביזרי חיסכון ביתיים. מסע ההסברה הוביל אז לירידה של כעשרה אחוזים בצריכת המים. על פי משרד האנרגיה, את העלייה הנוכחית בצריכה לא ניתן להסביר רק בגידול האוכלוסייה המהיר בישראל — והיא נובעת בין השאר מירידה בהקפדה של הציבור לחסוך בשימוש, בין היתר בשל ההנחה השגויה שהתפלת מים מייתרת את הצורך בחיסכון. בנוסף, מחברי התוכנית מניחים שהשפעת עליית מחירי המים בשנת 2010 על צמצום הצריכה הביתית חלפה, ושהוזלת התעריף בשנה שעברה היוותה תמריץ שלילי נוסף לייעול השימוש.

הקמפיין של רשות המים מתקיים במקביל לתוכנית האסטרטגית שגיבש משרד האנרגיה להתמודדות עם שנות בצורת, ואמורה להיות מוגשת בקרוב כהצעת החלטה לאישור הממשלה. על פי רשות המים, אם תהיה שנת בצורת נוספת - שישית ברציפות - עלולים להיות שיבושים גם באספקת המים הביתית בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ