ביקור נדיר: לווייתן כחול נצפה במפרץ אילת

גודלו של הלווייתן שנצפה מוערך בכ-20 מטר. לווייתנים כחולים אינם מסוכנים לבני אדם, ומדובר במקרה נדיר שבו אחת החיות הגדולות בעולם מגיעה לאזור

צפריר רינת
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מפרץ אילת, אתמולצילום: רשות הטבע והגנים עומרי עומסי פקח ים
צפריר רינת
אלמוג בן זכרי

לווייתן כחול, בעל החיים הגדול בעולם, נצפה אתמול (שלישי) באופן נדיר ליד חופי העיר אילת. ככל הידוע, זו הפעם הראשונה שלווייתן כזה מגיע לאזור. הוא לא נצפה שנית היום, ולפי ההערכות ייתכן שהוא נע דרומה לכיוון ים סוף.

לדברי ד"ר עוז גופמן ממרכז חקר, מידע וסיוע ליונקים ימיים בישראל (מחמל"י), אורכו של הלוויתן הוא כ-20 מטרים. "הוא נצפה על ידי דייג בסביבות השעה 11:45 והוא מיהר להעביר את הדיווח. בהתחלה חשבו שמדובר בלווייתן גדול סנפיר שכבר נראה בעבר באזורנו".

סרטון של הלוויתן שצילם אלון ריבקינד

מאוחר יותר תועד הלוויתן מכלי שיט וגם מתחת לפני המים, ואז התברר להפתעת המומחים שמדובר בלווייתן כחול. "זהו האזור הצפוני ביותר שאליו הוא הגיע", הסביר גופמן. "בעבר הוא נראה ליד הכניסה לים האדום". על פי מידע שאספו חוקרים, בים האדום (כולל מפרץ אילת) נצפו עד היום שבעה מינים של לוויתנים ובהם הלוויתן הקטלן. עתה יהיה צורך לעדכן את הרשימה. "הוא נראה במצב טוב", ציין גופמן", אנחנו מקווים שהוא יחזור בשלום לאזור שממנו בא".

הלוויתן הכחול הוא מין בסכנת הכחדה ונפוץ באזורים שונים בעולם. הוא ניזון בין השאר מסרטנים קטנים. אורכו יכול להגיע ליותר מ-30 מטרים. על פי הערכת הארגון הבינלאומי לשימור טבע, יש בין עשרת אלפים ל-25 אלף לוויתנים כאלה בעולם, כשליש מהאוכלוסייה שהיתה קיימת לפני כמאה שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ