סופות ההוריקן מאטות את קצב התקדמותן - והופכות קטלניות יותר

לקראת תחילת עונת ההוריקנים של 2018, מחקר חדש טוען שמאז אמצע המאה ה-20 סופות ההוריקן הורידו הילוך והן משתהות באזורים שונים זמן רב יותר - וסכנת ההצפות והשיטפונות גוברת

קנדרה פייר לואיס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בתים שהוצפו בטקסס, בשנה שעברה
קנדרה פייר לואיס, ניו יורק טיימס

עם רוחות שיכולות להגיע למהירות של יותר מ-300 קמ"ש, קשה להגדיר סופת הוריקן כתופעת טבע איטית. ולמרות זאת, חוקרים טוענים שמאז אמצע המאה הקודמת, סופות ציקלון טרופיות, שכוללות את ההוריקנים, הורידו הילוך. מדובר בבשורות רעות לאנשים המתגוררים בנתיב שלהן.

מחקר שפורסם אתמול (רביעי) במגזין Nature, ערב תחילת עונת ההוריקנים השנתית, התמקד במה שידוע יותר כ"מהירות המעבר", אשר מודדת כמה מהר סופה חולפת על פני אזור מסויים, למשל ממיאמי לקצה הצפון מערבי של פלורידה. החוקרים מצאו כי בין השנים 1949 ל-2016 מהירות המעבר של ציקלונים טרופיים ירדה ב-10% בכל העולם. כתוצאה מכך, הסופות מכות באזורים השונים יותר זמן.

דיווח על רודף סופות שנקלע להוריקן אירמה שהיכתה בפלורידה, השנה

הוריקנים ממושכים עשויים להיות בעיה, כפי שחוו זאת בשנה שעברה תושבי טקסס כאשר הוריקן הארווי התעכב מעל המדינה, וגרם לשטפונות קשים ולנזקים בעלות של מיליארדי דולרים. יותר מ-80 ס"מ של גשם ירדו במשך יומיים, ובאזורים מסויימים ירדו כמעט מטר וחצי של גשם בארבעה ימים. בדוח שפורסם החודש על ידי מחוז האריס, הכולל בתחומו את יוסטון, נכתב כי הארווי גרם להצפות שלא נראו בארה"ב מאז 1899. 

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

"כמויות הגשמים הגבוהות נגרמו מכך שהסופה נעה באיטיות", אמרה פרופ' דינה הנס, מרצה למדעי האטמוספרה באוניברסיטה של אילינוי, שלא השתתפה במחקר. "סופה טרופית או הוריקן חולפים על פני אזור מסויים במשך יותר זמן, ולכן כמויות הגשם כה גדולות".

כדי לנתח את השינויים במהירויות המעבר נכנס ג'יימס קוסין, חוקר אקלים במרכזי המידע הסביבתי הלאומיים, למאגר מידע עולמי שכלל נתונים על סופות טרופיות בעבר. על ידי השוואה בין מיקומי הסופה השונים בזמן נתון, הוא הצליח לחשב כמה מהר היא חלפה על פני השטח הנתון ולהגיע לממצאי המחקר.

המחקר לא עונה לשאלה מה גורם להאטה. הוא מתבסס על ניתוח של תצפיות ולא על חישובים מתמטיים, ולכן לא מנסה לענות לשאלת הגורם ישירות. אולם לדברי החוקרים, מידע נוסף מצביע על כך שהאטת קצב ההתקדמות של ההוריקנים, שהחלה במאה ה-20, קשורה להתחממות כדור הארץ. מחקרים אחרים קושרים גם את העוצמה והקטלניות הגוברות של הסופות לשינויי האקלים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ