תעלומה בת 3,000 שנה: פסל של מלך מתקופת התנ"ך נמצא באזור מטולה

הראש המפוסל עונד כתר, נשמר בצורה כמעט בשלמותו ומתוארך למאה התשיעית לפני הספירה. המקום בו הוא נמצא היה סמוך לשלוש ממלכות, כך שייתכן ומדובר במלך ישראלי, ארמי או צידוני

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הפסל שנמצא, במוזיאון ישראל בירושלים. איזה מהמלכים המקומיים מתואר?
אי-פי

פסל מסתורי בן כ-3,000 שנה בדמות ראש של מלך נמצא באתר ארכיאולוגי באזור מטולה. הפסל קטן הממדים הוא דוגמה נדירה ביותר של אמנות פיגורטיבית מישראל מהמאה התשיעית לפני הספירה – תקופה שנהוג לייחס למלכים עליהם נכתב בתנ"ך. מומחים אמנם בטוחים שהכתר בראש הפסל מעיד על כך שמדובר במלך, אבל לא יודעים באיזה מלך מדובר, או מאיזו ממלכה. הפסל הייחודי נשמר היטב, ומלבד חלק קטן מהזקן של הדמות המפוסלת, הוא שלם לחלוטין.

ארכיאולוגים מצאו את הפסל ב-2017 בחפירות באתר אבל בית מעכה, הממוקם קרוב לגבול עם לבנון. האתר התגלה במאה ה-19 בכפר שנקרא בזמנו אבל אל-קמח – שם שמוזכר בספר מלכים א'. במאה התשיעית לפני הספירה, כפר זה היה ממוקם בין שלוש ממלכות: הממלכה הארמית שבסיסה דמשק ממזרח, העיר הפיניקית צור (היום לבנון) ממערב, וממלכת ישראל שבירתה בשומרון מדרום. בספר מלכים א' פרק ט"ו מוזכר הכפר אבל אל-קמח כאחד מכמה יישובים שהמלך הארמי בן הדד תקף במהלך מערכה נגד ממלכת ישראל. "המקום הזה חשוב מאוד, כי ייתכן שהשליטה בו עברה בין הכוחות הללו, וככל הנראה בין הארמים וישראל", אמרה הארכיאולוגית שהובילה את החפירות מאז 2013, נעמה יהלום-מאק מהאוניברסיטה העברית.

באופן חריג, האוצרים של מוזיאון ישראל החליטו להציג את הפסל בהקדם האפשרי. ערן אריה, האוצר לתקופת הברזל וארכיאולוגיה פרסית, אמר שהגילוי הוא יחיד במינו. הפסל עשוי מפיאנס, חומר הדומה לזכוכית ושהיה פופולרי מאוד להכנת תכשיטים ופסלונים קטנים בדמות אדם או חיות במצרים ובמזרח הקרוב. "האמנות הפיגורטיבית מתקופת הברזל, אם בגלל קיימת, היא מאיכות נמוכה", הסביר. "והפסל הזה הוא מאיכות יוצאת דופן".

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

לדברי יהלום-מאק, ניתן לזהות שהפסל הוא מהמזרח הקרוב בגלל "התסרוקת המעניינת שלו". השיער של המלך עלום השם מכסה את האוזניים ומסורק לאחור בצמות קטנות, שמוחזקות בנזר מפוספס מזהב. סגנון התסרוקת מזכיר את האופן שבו אמנים מצריים תיארו את שכניהם מהמזרח הקרוב. "הדמות בפסל מייצגת את האופן הגנרי שבו תיארו את בני העמים השמיים".

תיארוך פחמן 14 לא מאפשר לארכיאולוגים לדעת מה התאריך המדויק בו הפסל נוצר, אלא רק שפוסל מתישהו במאה התשיעית לפני הספירה. לאור זאת, הרבה מועמדים יכולים להיות המלך המתואר. יהלום-מאק מעריכה שהמלך יכול להיות בן הדד או חזאל מדמשק, אחאב או יהוא מישראל, או אתבעל מלך צידונים - שכולם מופיעים בתנ"ך.

"אנחנו רק מנחשים, זה כמו משחק", היא מסבירה. "זה כמו דרישת שלום מהעבר, אבל אנחנו לא יודעים להגיד עליו שום דבר נוסף". בעוד המומחים דנים באפשרות שהראש הוא רק חלק מפסל גדול יותר, האוניברסיטה העברית החליטה להתחיל לחפור שוב החודש, באותו מקום בו הפסל נמצא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ