סקר שנערך לראשונה: בישראל יש 33 אלף כלבים משוטטים, רובם ביישובי הבדואים בנגב

צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
כלבים משוטטים ליד אלקוש בצפון, ב-2012צילום: ירון קמינסקי
צפריר רינת

בישראל יש כ-33 אלף כלבים משוטטים, 60% מהם נמצאים באזור הדרום - כך גילה סקר שפרסם לראשונה את מספרם. את הסקר שערך הארגון הבינלאומי לזכויות בעלי חיים Humane Society International עבור עמותת תנו לחיות לחיות.

הסקר נערך בשנה שעברה על ידי ראול סגהל וד"ר אמיט צ'אודהארי מהארגון הבינלאומי. השניים ניהלו בעבר מבצעים לאומיים לצמצום הומני של אוכלוסיית כלבי רחוב בכמה מדינות. הארגון מעקר ומחסן את הכלבים המשוטטים ומחזיר אותם לשטח שבו הם נמצאו. על פי תנו לחיות לחיות, פעילות זו משמשת חלופה הומנית לחיסול נרחב של הכלבים. העיקור והחיסון מאפשרים לשלוט באוכלוסיית הכלבים המשוטטים, ומחקרים הראו כי הם תורמים לצמצום מחלת הכלבת יותר מהרג הכלבים.

סקר להערכת מספר הכלבים הוא הצעד הראשון שבו נוקטים מומחי Humane Society International לפני יישום תכנית טיפול כלל-ארצית. הארגון ביצע את הסקר בישראל באמצעות סיורים לאורך דרכים באורך כולל של 1,153 קילומטרים וליד 128 יישובים. בנוסף, הארגון השתמש במודל של חישוב אוכלוסיות בעלי חיים שפיתח.

לפי ממצאי הסקר, במחוז הדרום יש 19,860 כלבים משוטטים, רובם ליד יישובים בדואים לא מוכרים. במחוזות הצפון וחיפה נספרו קצת יותר מעשרת אלפים כלבים, רובם ליד יישובים קטנים. בירושלים ותל אביב ובסביבתן נמצא מספר נמוך יחסית של כלבים משוטטים - קרוב לאלף. השטחים מעבר לקו הירוק לא נבדקו, אך ידוע שיש בהם מספר גדול של כלבים.

לפי הסקר, בישראל ישנם 0.4 כלבים לכל מאה בני אדם, ואילו ביישובים הבדואים הלא מוכרים יש 35 כלבים על כל מאה אנשים. עורכי המחקר ציינו כי יכולת המיפוי והניתוח באזור הדרום היתה מוגבלת בשל אי-ההכרה בחלק מהיישובים, ולכן הם מעריכים כי המספר גבוה יותר. הארגון מתכוון לבצע מיפוי נוסף שיתמקד ביישובים הבדואים הלא מוכרים. להערכת אנשי הארגון, ניתן לטפל באוכלוסיות הכלבים ביעילות ברוב האזורים באמצעות טיפול מתמשך, אולם יהיה צורך להשקיע מאמץ רב יותר באזור הדרום.

בעקבת פרסום ממצאי הסקר אמרה מנכ"לית תנו לחיות לחיות, יעל ארקין: "לקחנו על עצמנו אחריות שהיתה אמורה להיות תחת משרד החקלאות, וביצענו את הבדיקה המקצועית ביותר והמקיפה ביותר אי פעם המאפשרת לנו לדעת מה היקף הבעיה שעמה מתמודדת מדינת ישראל. מכאן זו כבר אחריות הממשלה ומשרד החקלאות בפרט לאמץ את ממצאי הדו"ח ובעיקר את המלצותיו. פתרונות של ירי חסר הבחנה בכלבים, כמו אלה שמתבצעים בישראל חדשות לבקרים, הוכיחו את עצמם כלא יעילים ואף הביאו לעלייה במספר הכלבים המשוטטים".

יש לציין שעם בואם של פעילי הארגון לסקר בשנה שעברה הבהיר משרד החקלאות שהוא מתנגד לשחרור כלבים משוטטים לאחר שהם נלכדו. ברשות הטבע והגנים ציינו שלא ידוע להם על מדינה בעולם שבה שיטת פעולה זו הצליחה להביא לצמצום של אוכלוסיית הכלבים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ