חוקרים ישראלים עוצרים התפתחות ביצי עופות כדי למנוע התפשטות מינים פולשים

השיטה החדשה, הכוללת ריסוס שמן על הביצים, תעצור את התפתחותן - ובכך ניתן להימנע מירי בעופות. בשנים האחרונות התפשטו בישראל כמה מינים של עופות פולשים, בהם עורבים הודים

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עורב הודי באילת
צפריר רינת
צפריר רינת

חוקרים ישראלים פיתחו לאחרונה שיטה מקורית למניעת התפתחות עוברי עופות בביצים, ובכך למנוע התפשטות של מיני עופות פולשים מבלי לעשות שימוש באמצעים קטלניים כמו ירי. השיטה מתבססת על מתקן שבאמצעותו ניתן להגיע לקיני הציפורים ולפזר שמן על הביצים שימנע את התפתחותן. את השיטה החדשה פיתחו ד"ר יואב מטרו, מנהל תחום חוליתניים וחלזונות בשירותים להגנת הצמח במשרד החקלאות, ויואב מולר מחברת "מולר הדברה מקצועית". הם דיווחו עליה בגליון האחרון של כתב העת "אקולוגיה וסביבה".

בשנים האחרונות התפשטו בישראל כמה מינים של עופות פולשים ובהם תוכים ועורבים הודים שהתרבו מאוד, בעיקר באזור אילת. עופות אלו דוחקים מינים מקומיים, ובאילת תושבים אף התלוננו שהעורבים הפולשים תוקפים אותם. מספרם בעיר נאמד במאות. בגלל נזקים אלו נעשה שימוש בשיטות דילול, הכוללות ירי בהיקף נרחב שהחל לפני עשור. הירי באילת הופסק לפני חמש שנים בעקבות תלונות של תושבים שחששו מהירי, ומחאה על עצם הפגיעה בעופות.

כדי להתמודד עם בעיה זו הוחלט לעשות שימוש בשיטה של איטום ועיקור ביצי עופות באמצעות שמן בישול. "ביצת העוף היא איבר נושם", מסבירים מוטרו ומולר במאמר. "במהלך התפתחות העובר בביצה מתבצע חילוף גזים בינו וסביבתו מחוץ לביצה. אטימת הביצה מונעת את מעבר הגזים וכך מונעת את התפתחות העובר שבתוכה וגורמת למותו".

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

שמן הבישול הוא חומר יעיל למטרה זו, בין השאר כי הוא לא גורם לפגיעה הנראית לעין. כך, העופות לא נוטשים את הביצים, ולא פותחים בסבב חדש של קינון. השימוש בשמן בישול לצרכים אלו מוכר. החידוש של מוטרו ומולר הוא בפיתוח מתקן המופעל מהקרקע ומאפשר להגיע לקינים עד לגובה של 18 מטרים ולזלף עליהן את השמן. המתקן, שכבר נרשם כפטנט, מאפשר להתיז את השמן בזמן שהמפעילים נמצאים על הקרקע.

בעיר אילת כבר נעשה שימוש לטיפול באוכלוסיות העורב ההודי באמצעות השיטה החדשה, בשיתוף פעולה בין עיריית אילת, מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע ומשרד החקלאות. אנשי מרכז הצפרות מיפו את מאות קיני העורב הנמצאים בעיר. מאה ביצים שנמצאו בקינים טופלו באמצעות השמן, ובקרב אלו שלא היו בשלבי בקיעה נרשמו 100% הצלחה. החוקרים העוסקים בטיפול זה מעריכים שחסרון בגוזלים ישפיע על אוכלוסיות העורבים בתוך כשלוש שנים. הם גם מעריכים שכמות תקיפות של אנשים היא פחותה בקינים שאין בהם גוזלים.

בעקבות הצלחת הדילול, נעשה בשנה שעברה ניסיון להשתמש בה מול מינים פולשים נוספים, בהם שני מיני התוכים הפולשים הנפוצים בישראל — הדררה המצויה והתוכי הנזירי. במקרה של הדררה, עדיין אין הוכחות חד משמעיות להצלחה. לעומת זאת במקרה של התוכי הנזירי, לא נצפתה בקיעה מביצים במושבת קינון שטופלה בשמן. בשלב זה יש כוונה להמשיך בטיפול בעורב ההודי באילת ובתוכי הנזירי באזור השרון. סביר להניח שאם השיטה תמשיך להוכיח את עצמה, יורחב השימוש בה למושבות קינון נוספות ולעוד מינים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ