ברום דלף במשך שעות במפעלי ים המלח; הושגה שליטה

הדליפה נגרמה כתוצאה מחור במכולת איזוטנק, שהכילה 18 טון ברום ■ זהו חומר מסוכן שמהווה סכנה מיידית לנחשפים אליו, גם בריכוזים נמוכים ■ כביש 90 נפתח לאחר שנחסם כשעתיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דליפת הברום במפעלי ים המלח, הבוקר

ברום דלף הבוקר (שישי) במשך כמה שעות במפעלי ים המלח בעקבות חור בתחתית מכולה להובלת נוזלים. המכולה, המכונה איזוטנק, הכילה 18 טון ברום ונהפכה בידי מנוף על מנת להאט את פליטת החומר המסוכן. צוותי כיבוי פעלו במשך כמה שעות לאטימת המכל ולמניעת התפשטות החומר בסביבה. בשעות הצהריים הושגה שליטה על הדליפה והחור שנוצר במכל רותך בהצלחה. ממפעלי ים המלח נמסר כי לא נשקפת סכנה לציבור.

תושבי היישובים הסמוכים, נאות הכיכר ונווה זוהר, הונחו להסתגר בבתיהם במשך שעתיים בעקבות הדליפה, וכביש 90 נסגר לתנועה מצומת הערבה עד המפעלים ומצומת צפית עד חצבה. כעבור כמה שעות הכביש נפתח לתנועה ונמסר לתושבים כי הם יכולים לשוב לשגרה.

ברום הוא חומר מסוכן ביותר בעל ריח חזק, המשמש לייצור חומרים תעשיתיים שונים. אדי ברום מזיקים מאוד לרקמות הגוף, לדרכי הנשימה, למערכת העצבים ולבלוטת התריס, ואף עלולים לפגוע בהרכב הגנטי – עד כדי סכנת מוות, גם כשהוא נמצא בריכוזים נמוכים באוויר. במקרה של תאונה ושפיכת כמויות גדולות של ברום, נשקפת סכנה מיידית לכל מי שנחשף לחומר.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

הדליפה התרחשה במפעל לייצור ברום והתגלתה על ידי גלאי שהותקן על גדר המפעל. הערכים שנמדדו הם בין שניים לשלושה חל"מ (חלקים למיליון), כאשר הערך המינימלי שחשיפה אליו עלולה לגרום לתסמינים עומד על 0.24 חל"מ. במדידות של כבאות והצלה אף התגלו ערכים של עד שישה חל"מ. מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי הפיכת המכל הובילה לירידה משמעותית בערכים על גדר המפעל. מאוחר יותר החור רותך לגמרי והחלו פעולות לשאיבת החומר מהמכל.

במשרד מסרו כי כי לא הוציאו הנחיה כלשהי לתושבי היישובים הסמוכים, הנמצאים במרחק של כשבעה ק"מ ממוקד הדליפה. לעומת זאת, ראש המועצה האזורית תמר, דב ליטבינוף, החליט לא לקחת סיכון וקרא לתושבי היישובים נאות הכיכר ונווה זוהר להסתגר בבתיהם, לסגור את גני הילדים ולהרחיק חקלאים מהשדות הסמוכים. זאת, לדבריו, "בשל החשש כי האירוע יתפתח לכיוון היישובים בשל משטר הרוחות הפוקד את האזור". 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי "נציגי המשרד והיחידה הסביבתית בודקים את נסיבות האירוע, ובסיומו המשרד יבצע תחקיר מעמיק בנושא".

לפני כשנתיים נפגעו שבעה אנשים באורח קל מדליפת ברום שנגרמה כתוצאה מתאונת רכבות בדימונה. אז מדובר היה בדליפת כמות קטנה יחסית של חומר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ