חרף הקשיים, בעמק חפר ובזכרון יעקב מתעקשים להמשיך להפריד פסולת

במועצות מקימים מתקנים שיפיקו דשן חקלאי מזבל וישלבו הפרדת פסולת עם ייצור חשמל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתקן להפרדת פסולת בעמק חפר
צפריר רינת
צפריר רינת

המועצות האזוריות עמק חפר וזכרון יעקב מנסות לפתח בעצמן מתקנים שישתמשו בפסולת שהופרדה לייצור דשן או אנרגיה, חרף מעורבות מצומצמת של המשרד להגנת הסביבה. תמיכת המשרד בהפרדת הפסולת ירדה לאחר שבשנה האחרונה הפסיקו כמה ערים גדולות את הפעילות להפרדה בין פסולת אורגנית רטובה (שכוללת בעיקר שאריות מזון) ליתר הפסולת.

במועצה האזורית עמק חפר החליטו לשלב את הפרדת הפסולת במתקן שכבר קיים במועצה, הקולט הפרשות של בעלי חיים ומפרק אותן בתהליך ביולוגי המבוסס על פעילות חיידקים. את המתקן מפעילה חברת אקו־אנרגיה, ובמהלך פעולתו נוצר גז המשמש כמקור אנרגיה לייצור חשמל.

לאחרונה הוקם באותו מתחם מתקן נוסף הקולט את הפסולת האורגנית שהפרידו תושבי עמק חפר. המתקן הוקם על גבי מכונה ששימשה לפעילות חקלאית, ועברה התאמות למטרה החדשה. במתקן עוברת הפסולת מיון נוסף, שבו מופרדים המרכיבים שאין בהם צורך, ויתר הפסולת מוזרמת למתקן הקיים להפקת אנרגיה. המתקן פעל באופן ניסיוני ולאחרונה קיבל רישיון עסק מהמשרד להגנת הסביבה. עיריית כפר סבא מעבירה גם היא את הפסולת האורגנית שמפרידים תושביה למתקן בעמק חפר.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

כלוב בקבוקים למיחזור בתל אביבצילום: מירב מורן

"הפעילות שלנו להפרדת הפסולת והשימוש במתקן החדש מאפשרת לנו להימנע מהסעתה לאתר מרוחק בבקעת ירדן שאליו היא נשלחה עד היום", אומר אלדד שלם, סגן ראש המועצה האזורית של עמק חפר. "בסך הכל מדובר בחיסכון כספי של כשלושה וחצי מליון שקלים בשנה שנוכל לנצל למטרות אחרות".

לפי המועצה האזורית עמק חפר, היעדר התמיכה של המשרד להגנת הסביבה הקשה על המועצה לשכנע את התושבים להמשיך בהפרדת הפסולת, ושיעור המפרידים ירד. מכ–70% מהמשפחות במועצה שהפרידו פסולת, השיעור ירד בהדרגה ל–50%. לאחרונה מפעילה המועצה פקח שתפקידו לקיים פעילות הסברה והדרכה בקרב התושבים על הפרדה נכונה.

במקביל, המועצה המקומית זכרון יעקב מקימה בימים אלה מתקן שיקלוט את הפסולת הרטובה ויפיק ממנה דשן חקלאי. גם המועצה האזורית בני שמעון שוקדת על פעילות דומה, ומתכננת להקים באתר הפסולת דודאים בנגב פארק מיחזור. הפארק ישמש את כל היישובים באזור הדרום, ותתאפשר בו קליטת פסולת רטובה והפיכתה לדשן.

לפי חברת אקו־אנרגיה, בכוונתה להקים מתקן לקליטת פסולת גם במתקן ייצור אנרגיה שהיא מפעילה באזור רמת הגולן. בחברה אומרים כי יש להם אינטרס כלכלי לעשות זאת מאחר שהפסולת העירונית מכילה מרכיבים המשפרים את איכות תהליך יצירת הגז להפקת חשמל. החברה אף מקבלת מהרשויות המקומיות תשלום עבור הקליטה והטיפול בפסולת. על פי החברה, מתקנים מסוג זה יכולים להתאים גם לקליטת פסולת אורגנית שעברה הפרדה ממפעלי מזון ומוסדות ציבור.

"אם לא מבצעים הפרדה במשקי הבית, יש פגיעה ביכולת למחזר פסולת", אמר ל"הארץ" עמיעד לפידות, ראש תחום פסולת בעמותת "אדם טבע ודין". לדבריו, "הרעיון של העברת פסולת ללא הפרדה למתקני מיון לא מצליח ורק חלק קטן ניתן למיחזור מאחר שהאיכות של מרכיבים כמו פלסטיק ונייר נפגעת מהמגע עם הפסולת הרטובה. צריך לתכנן נכון את ההפרדה, לדאוג למתקנים שיקלטו את הפסולת ולמנוע גם העלאת מחירים של הגורמים האוספים את הפסולת כדי שכל התהליך יהיה כדאי מבחינה כלכלית לרשויות המקומיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ