מומחה לרעידות אדמה הרסניות: השקט באזור עשוי להימשך 200 שנה, אך גם שנה

גיאולוג מהאוניברסיטה העברית ציין כי רעידות קטנות מקדימות רעידה גדולה, אולם לא ניתן לדעת מתי היא תתרחש. מלבד השמונה שהתרחשו ביומיים האחרונים, היו עוד כ-20 רעידות קטנות

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הכנרת. מוקד הרעידות ביומיים האחרונים
צפריר רינת
צפריר רינת

ביומיים האחרונים התרחשו שמונה רעידות אדמה בעוצמה של 4.5-3 בסולם ריכטר, וכ-30 רעידות בסך הכל - כך נמסר היום (חמישי) מהמכון הגיאופיזי. זאת לאחר הפרסומים על ארבע רעידות אדמה בשתי היממות האחרונות.

רעידות אדמה קטנות מקדימות רעידה גדולה, הסביר הגיאולוג פרופ' אמוץ עגנון מהאוניברסיטה העברית, אולם לדבריו לא ניתן לדעת מתי תתרחש רעידת האדמה ההרסנית. "פרק הזמן הממוצע בין רעידות אדמה הרסניות באזורנו הוא מאה שנה", הוסיף עגנון, "זה אומר שהשקט יכול להימשך שנה אחרי הרעש, אבל גם 200 שנה אחריו".

מפענחות סיסמולוגיות בחדר מצב במכון הגיאופיסי לישראל בלוד, היוםצילום: גיל כהן מגן

על פי המכון הגיאולוגי, האזור שבו התרחשו הרעידות הוא בתוך השבר הסורי-אפריקאי, שהוא העתק (שכבת סלע שבה היו תזוזות או שברים - צ"ר) ים המלח. זהו העתק פעיל באורך אלף ק"מ שלאורכו מתרחשות רעידות אדמה חזקות. ההעתק משתרע ממפרץ אילת דרך הבקעה והכנרת ועד דרום טורקיה. העתק זה מחולק למקטעים שונים שמעתיקים ומסיטים את פני השטח בזמן רעידת אדמה.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

במכון הגיאולוגי מציינים כי הצטברות רעידות האדמה אינה נדירה ומתרחשת לעתים באזור שהוא חלק מהעתק גיאולוגי המשתרע לאורך בקעת הירדן. לפי המכון, לפני חמש שנים היו באזור הכנרת עשרות רעידות אדמה קטנות במשך חודש, כשהחזקה ביותר מהן היתה בעוצמה של 3.7 בסולם ריכטר.

בעבר התרחשו כמה רעידות אדמה חזקות באזור. בין היתר, בשנת 749 התרחשה רעידה שפגעה בערים סוסיתא, טבריה, בית שאן ויריחו. רעידה שאירעה ב-1837 פגעה קשות בטבריה ובצפת וגרמה לאלפי הרוגים. רעידת האדמה החזקה האחרונה באזור היתה ב-1995 במפרץ אילת. הרעידה אז היתה בעוצמה של 7.2, אך בשל מוקד הרעידה המרוחק - כ-70 ק"מ דרומית לאילת - הנזק היה קל.

עד כה מדענים לא הצליחו למצוא שיטה לחיזוי מדויק של רעידות אדמה. בקרוב אמורה לקום בישראל מערכת שתאפשר התרעה לתושבים על התרחשות רעידת אדמה, לאחר שזוהה מוקד ההתרחשות של רעידה כזו. ההתרעה תזהיר מפני הגל השני של הרעידה שהוא הגל ההרסני.

אתמול דווח על רעידה בעוצמה של 4.3 באזור הכנרת ובעקבותיה התרחשו באותו מוקד כמה רעידות משנה, שאחת מהן היתה בעוצמה של 4.5. היום דווח על רעידה בעוצמה של 3.2 בצפון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ