אקוניס מנע מינוי מדענית בגלל שחתמה ב-2005 על עצומה נגד שירות בשטחים - מדע - הארץ

אקוניס מנע מינוי מדענית בגלל שחתמה ב-2005 על עצומה נגד שירות בשטחים

אקוניס סירב לחתום על המינוי של פרופ' יעל אמיתי לוועדה ישראלית-גרמנית המחליטה על מענקים לחוקרים בישראל. ועד ראשי האוניברסיטאות: השר מקריב על מזבח הפוליטיקה את האינטרס הישראלי

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס מנע את מינויה של פרופ' יעל אמיתי, אחת מחוקרות המוח המובילות בישראל, לוועדה מדעית ישראלית-גרמנית. זאת, לדבריו, כיוון שחתמה ב-2005 על עצומת תמיכה בחיילים המסרבים לשרת מעבר לקו הירוק.

פרופ' יעל אמיתי
פרופ' יעל אמיתי

גורם המעורה בתחום הזהיר מפני הפגיעה המקצועית בפרופ' אמיתי, ראשת בית הספר למדעי המוח באוניברסיטת בן גוריון בנגב, ומהנזק שייגרם כתוצאה מהמעורבות הפוליטית למחקר הישראלי ולמעמד של ישראל בעיני קרנות זרות. ראש ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) ונשיא אוניברסיטת תל אביב, פרופ' יוסי קלפטר, פנה לשר המדע והזהיר אותו מפני הפגיעה באינטרסים הישראליים והערבוב בין מחקר ומדע לפוליטיקה. הידיעה על ההחלטה התפרסמה לראשונה אתמול (שבת) ב"ישראל היום".

יועץ התקשורת של השר אקוניס, אוהד יחזקאלי, הסביר כי השר "החליט שלא לחתום על ההמלצה למנות את הגברת אמיתי, לנציגה בקרן המחקר ישראל-גרמניה - לא בשל עמדותיה, אלא בשל העובדה שחתמה בעבר על עצומה המעודדת סרבנות לגיוס בצבא ההגנה לישראל. שר המדע סבור שלא ראוי שמי שמעודד סרבנות ייצג את מדינת ישראל בפורומים בינלאומיים". השר אקוניס גם התגאה בהחלטה בפוסט בפייסבוק שבו כתב: "תומכים בצה"ל - נאבקים בסרבנות!".

לקריאת העצומה

אמיתי סיפרה שבחודש שעבר פנו אליה מטעם משרד המדע בבקשה שתצטרף למועצת הנגידים של הקרן הישראלית-גרמנית למחקר מדעי (GIF). הקרן היא אחת התורמות הגדולות למחקר בישראל ומשלמת מענקים בסך מאות מיליוני שקלים. בימים הקרובים אמורה הוועדה להכריע לגבי מענקי מחקר גדולים בתחומים הקשורים לביולוגיה.

אקוניס בכנסת, בשנה שעברה
אקוניס בכנסת, בשנה שעברהצילום: מארק ישראל סלם

לאחר שעברה את התהליך הביורוקרטי הדרוש לכהונה בוועדה, החלה אמיתי לעבור על חומר הנוגע לבקשות למענקים. כמה שעות מאוחר יותר, לדבריה, קיבלה טלפון בהול ממשרד המדע, שבו נמסר לה להפסיק לעבור על החומר כי אין אישור לכהונתה בוועדה. אחרי כמה ימים, כשהבהירה לאחראים על הנושא בקרן המחקר כי היא חייבת לקבל תשובה סופית כדי להספיק לעבור על החומר לקראת כינוס הוועדה, נאמר לה שהיא משוחררת מהתפקיד כי "השר לא מוכן לחתום על המינוי".

ועדת הנגידים של קרן GIF מורכבת משלושה נציגים גרמנים ושלושה ישראלים. לפי גורמים המעורים בנושא, המשבצת של אמיתי ריקה כבר יותר מחצי שנה, וכתוצאה מכך יש חוסר איזון בקבלת ההחלטות - שלושה גרמנים מול שני ישראלים בלבד. כמו כן, שני חברי הוועדה הישראלים האחרים אינם בקיאים בנושאים שבהם הקרן תידרש לקבל החלטות השבוע. "רוב החומר בפגישה הוא שלי", אמרה אמיתי.

אמיתי הוסיפה כי כשישבה בוועדות שעסקו במענקים בישראל, בארה"ב ובגרמניה, לא ידעה מהן הדעות הפוליטיות של חבריה לוועדות. לדבריה, העבודה בוועדה נעשית ללא תמורה, כ"שירות לקהילה" בגלל החשיבות הרבה של המענקים הללו למחקר הישראלי. פרופ' אמיתי הסבירה עוד כי העצומה שעליה חתמה לא קראה לסרב לשרת בצה"ל אלא רק לאפשר לחיילים לסרב לשרת בשטחים. "אני אשת שמאל, אבל אני לא תומכת בסרבנות", אמרה, "יש לי בן ובת ששירתו שירות מלא בצה"ל. ובכל מקרה, הדעות הפוליטיות אינן רלוונטיות לתפקיד".

ועד ראשי האוניברסיטאות פנה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בבקשה שיתערב ויאפשר את מינוי אמיתי. "מדובר בסיטואציה מביכה עבור מדינת ישראל, שבה השר המופקד על המדע לא בוחל בשום אמצעי להאדיר את שמו בקרב תומכיו הפוליטיים, ומקריב על המזבח הפוליטי את האינטרסים של מדינת ישראל, את מעמדה האקדמיה הישראלית כולה ומסכן מיליוני יורו שאמורים להגיע לחוקרים ולמדענים ישראלים", נכתב בבקשה.

גורמים באוניברסיטאות, שביקשו לא להזדהות בגלל הרגישות הפוליטית של ההחלטה, האשימו את שר המדע בפגיעה קשה בישראל וסיכון מעמדה האקדמי בעולם. "זו עדות נוספת לניסיונות של הממשלה להשתמש בכוחה הגדול כדי להכניס פוליטיקה למחקר ולאקדמיה. מדובר בדחיית מינוי ראוי ומוצדק של חוקרת מומחית מובילה בתחומה, ראש מחלקה באוניברסיטה, רק בשל רצון של השר לדלות כמה נקודות פוליטיות בקרב מפלגתו, מבלי להכיר או לשוחח כלל עם החוקרת עצמה", אמר אחד מהם. "מדהים שבעבור תמיכה קצרת מועד במרכז המפלגה מוכנים שרים בממשלה לפעול בגלוי נגד האינטרסים הלאומיים של מדינת ישראל". לדברי הגורמים, השר הוא זה שהחליט להוציא את הסיפור לתקשורת כדי להשיג נקודות בקרב הימין, על חשבון פגיעה נוספת במעמד בינלאומי של האקדמיה הישראלית.

מהקרן הישראלית-גרמנית למחקר נמסר כי נושא מינוי הנגידים הוא בסמכותו הבלעדית של השר אקוניס. בלשכת השר לא הגיבו לשאלות ישירות על הפגיעה האפשרית במעמדה הבינלאומי של האקדמיה הישראלית בעקבות ההחלטה, כמו גם לטענות כי גורמים המקורבים לשר הדליפו את הסיפור לתקשורת.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ