שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

האקדמיה למדעים על ביטול מינוי מדענית המוח: "נזק למעמדה המדעי של ישראל"

ראשי הגוף הבכיר בקהילה המדעית בישראל מחו על כך ששר המדע אופיר אקוניס סירב לחתום על המינוי של פרופ' יעל אמיתי לוועדה ישראלית-גרמנית המחליטה על מענקים לחוקרים בישראל

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

האקדמיה הלאומית למדעים פרסמה הודעת גינוי חריגה בתגובה להחלטת שר המדע אופיר אקוניס למנוע את מינויה של פרופ' יעל אמיתי לוועדה מדעית ישראלית-גרמנית כי חתמה בעבר על עצומת תמיכה בחיילים המסרבים לשרת מעבר לקו הירוק. בהודעה, עליה חתומים מועצת האקדמיה ונשיאיה בעבר, נכתב כי "עירוב שיקולים פוליטיים בהחלטות הנוגעות למחקר מדעי ולמינויים מדעיים הוא פסול כשלעצמו. צעד זה גורם נזק למדע הישראלי ולמעמדה המדעי של ישראל בעולם".

האקדמיה הלאומית למדעים היא הגוף הבכיר בקהילה המדעית בישראל. על ההודעה שפרסמה מועצת האקדמיה חתומים הנשיאה הנוכחית, פרופ' נילי כהן והנשיאים הקודמים, פרופ' יעקב זיו, פרופ' מנחם יערי, פרופ' יהושע יורטנר, ופרופ רות ארנון, לצד חברי המועצה המכהנים. בהודעה נכתב עוד כי "פרופ' יעל אמיתי היא מדענית מצוינת, ולא בכדי נעשתה אליה פנייה מטעם משרד המדע כדי שתכהן בגוף האמור. מהמידע שהגיע אלינו עולה כי הסירוב לאשר את המינוי נבע מעמדה פוליטית שאותה הביעה בזמנו פרופ' אמיתי".

פרופ' יעל אמיתי
פרופ' יעל אמיתי

האקדמיה נמנעת לרוב מעימותים עם שרים בממשלה. בעבר פרסמה מועצת האקדמיה מסמכים נגד יוזמות ממשלתיות שונות: הקוד האתי באוניברסיטאות, ניסיונות לשנות את החוק להשכלה גבוהה או את החוק המסדיר את מינוי ראש רשות העתיקות.

אמש, חברי הוועדה האקדמית של הקרן המדעית הישראלית-גרמנית (GIF), שאליה היתה אמורה אמיתי להתמנות, שלחו מכתב לנשיאת האקדמיה הלאומית למדעים בו הזהירו מפני מעורבות פוליטית בפעילות הקרן. המכתב, שעליו חתומים שלושת חברי הוועדה מטעם גרמניה, לצד שני חברי הוועדה המכהנים מטעם ישראל, פרופ' נעם אליעז ופרופ' יהודה סקורניק, מזהיר מפני הנזקים שיכולים להיגרם בעקבות החלטתו של אקוניס.

חמשת חברי הוועדה מזהירים במכתב כי החלטתו של אקוניס משפיעה על פעילות הקרן, פוגעת במוניטין של הוועדה כגוף מדעי טהור ועלולה לפגוע במעמדה המצוין של תוכנית הקרן המדעית הישראלית-גרמנית. "לטובת תוכנית GIF, אנו ממליצים להפריד את המדע מהפוליטיקה ולהתייחס ליכולת המדעית כקריטריון היחיד בקבלת החלטות עתידיות", כותבים חמשת חברי הוועדה.

ועדת הנגידים של קרן GIF מורכבת משלושה נציגים גרמנים ושלושה ישראלים. הקרן היא אחת התורמות הגדולות למחקר בישראל ומשלמת מענקים בסך מאות מיליוני שקלים. השבוע דנה הוועדה במענקי מחקר גדולים בתחומים הקשורים לביולוגיה. לפי גורמים המעורים בנושא, המשבצת של פרופ' אמיתי ריקה כבר יותר מחצי שנה, וכתוצאה מכך יש חוסר איזון בקבלת ההחלטות - שלושה גרמנים מול שני ישראלים בלבד. כמו כן, שני חברי הוועדה הישראלים האחרים אינם בקיאים בנושאים שבהם הקרן תידרש לקבל החלטות השבוע. "רוב החומר בפגישה הוא שלי", אמרה פרופ' אמיתי בשיחה עם "הארץ".

אקוניס בכנסת, בשנה שעברה
אקוניס בכנסת, בשנה שעברהצילום: מארק ישראל סלם

בד בבד, מספר חברי הסגל באקדמיה הישראלית שחתמו על עצומה במחאה על ההחלטה למנוע את מינויה של אמיתי עלה ליותר מ-1,500. "מציאות שבה מינוי של אדם לתפקיד מקצועי, באקדמיה או מחוצה לה, נמנע בשל עמדות פוליטיות שהביע, חותרת תחת יסודות הדמוקרטיה הישראלית", נכתב בעצומה. "בפרט, פסילתה של פרופ' אמיתי  מלשמש בתפקיד מדעי על בסיס פעילותה הפוליטית היא תקדים חמור המאיים על עוצמתו של המדע הישראלי ועל מעמדה של ישראל בעולם, ונותן נשק בידיהם של הקוראים לחרם אקדמי על ישראל".

השר אקוניס התעקש בתגובה ל"הארץ" ובראיונות לכלי תקשורת אחרים כי החלטתו לא התקבלה בשל דעותיה הפוליטיות של פרופ' אמיתי אלא כי היא חתמה בעבר על עצומה המעודדת סרבנות לגיוס בצבא ההגנה לישראל. "שר המדע סבור שלא ראוי שמי שמעודד סרבנות ייצג את מדינת ישראל בפורומים בינלאומיים", אמר יועצו של אקוניס אוהד יחזקאלי.

אמיתי סיפרה שבחודש שעבר פנו אליה מטעם משרד המדע בבקשה שתצטרף למועצת הנגידים של GIF. הקרן היא אחת התורמות הגדולות למחקר בישראל ומשלמת מענקים בסך מאות מיליוני שקלים. בימים הקרובים אמורה הוועדה להכריע לגבי מענקי מחקר גדולים בתחומים הקשורים לביולוגיה.

לאחר שעברה את התהליך הביורוקרטי הדרוש לכהונה בוועדה, החלה אמיתי לעבור על חומר הנוגע לבקשות למענקים. כמה שעות מאוחר יותר, לדבריה, קיבלה טלפון בהול ממשרד המדע, שבו נמסר לה להפסיק לעבור על החומר כי אין אישור לכהונתה בוועדה. אחרי כמה ימים, כשהבהירה לאחראים על הנושא בקרן המחקר כי היא חייבת לקבל תשובה סופית כדי להספיק לעבור על החומר לקראת כינוס הוועדה, נאמר לה שהיא משוחררת מהתפקיד כי "השר לא מוכן לחתום על המינוי".

אמיתי הוסיפה כי כשישבה בוועדות שעסקו במענקים בישראל, בארה"ב ובגרמניה, לא ידעה מהן הדעות הפוליטיות של חבריה לוועדות. לדבריה, העבודה בוועדה נעשית ללא תמורה, כ"שירות לקהילה" בגלל החשיבות הרבה של המענקים הללו למחקר הישראלי. פרופ' אמיתי הסבירה עוד כי העצומה שעליה חתמה לא קראה לסרב לשרת בצה"ל אלא רק לאפשר לחיילים לסרב לשרת בשטחים. "אני אשת שמאל, אבל אני לא תומכת בסרבנות", אמרה, "יש לי בן ובת ששירתו שירות מלא בצה"ל. ובכל מקרה, הדעות הפוליטיות אינן רלוונטיות לתפקיד".

ועד ראשי האוניברסיטאות פנה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בבקשה שיתערב ויאפשר את מינוי אמיתי. "מדובר בסיטואציה מביכה עבור מדינת ישראל, שבה השר המופקד על המדע לא בוחל בשום אמצעי להאדיר את שמו בקרב תומכיו הפוליטיים, ומקריב על המזבח הפוליטי את האינטרסים של מדינת ישראל, את מעמדה האקדמיה הישראלית כולה ומסכן מיליוני יורו שאמורים להגיע לחוקרים ולמדענים ישראלים", נכתב בבקשה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ