ועדת התכנון הארצית אישרה הקמת חוות טורבינות רוח בגולן

התוכנית היא חלק ממהלך ממשלתי להגדלת ייצור האנרגיה ממקורות מתחדשים. מערכת מכ"מ תאתר עופות העלולים להיפגע מהטורבינות, אך בחברה להגנת הטבע טוענים שההגנה אינה מספקת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טורבינות רוח ברמת הגולן

הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של תשתיות לאומיות (ות"ל) אישרה אתמול (שני) את העברת התוכנית להקמת חוות טורבינות רוח ברמת הגולן לאישור סופי של קבינט הדיור. זהו שלב מכריע לקראת מימוש התוכנית, כי כל הליכי התכנון הנדרשים כבר בוצעו במסגרת הוועדה לתשתיות לאומיות, בראשות זאב בילסקי. 

על פי הודעת מינהל התכנון, התוכנית היא עוד שלב ביישום החלטת הממשלה מלפני שלוש שנים, שלפיה עד שנת 2030 17% מכלל ייצור האנרגיה במדינת ישראל יהיה מאנרגיות מתחדשות. לשם כך קבעה רשות החשמל מכסה של 800 מגה ואט, שניתן יהיה להפיק באמצעות אנרגיית רוח.

הדמיה של חוות הטורבינותצילום: צילום: דב גרינבלט

התוכנית כוללת בסך הכל הקמת 42 טורבינות רוח בדרום־מזרח רמת הגולן, כאשר גובה העמודים עומד על 85 מטר ואורך הלהבים 65 מטר. כל אחת מהטורבינות תספק חשמל בהיקף של כשלושה מגה ואט, כך שבסך הכל תייצר החווה כ–126 מגה ואט. לפי התוכנית, הטורבינות יוקמו על קרקעות בהיקף של 15 אלף דונם השייכות למושבים יונתן, אלוני הבשן, רמת מגשימים, מבוא חמה, נטור, כנף ואבני איתן. החווה תתחבר למערכת ההולכה של חברת החשמל באמצעות תחנת משנה סמוך לכנרת. באופן יוצא דופן, יזם הפרויקט לקח על עצמו לממן את הטמנת כבלי מתח באדמה כדי לצמצם את השפעתם על הנוף.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

הכנת התוכנית לוותה בתסקיר השפעה על הסביבה, ובבדיקה מקיפה בנושא ההשפעה שתהיה לחווה ולהליך הקמתה על בעלי הכנף באזור. זאת, בשל החשש שפעילות הטורבינות תסכן את העופות — בעיקר את הנשרים והרחמים באזור הגולן, הנמצאים על סף הכחדה. ברחבי העולם ידוע על מקרים שנשרים ורחמים רבים נהרגו כשנתקלו במהלך מעופם בלהבי הטורבינות. הוועדה אימצה בהחלטתה את ההסכמות שהושגו בין יזמית התוכנית — חברת "אנלייט אנרגיה מתחדשת" — לרשות הטבע והגנים. ההסכמות כוללות הפעלת מערכת של תצפיות ומכ"מ שיאתרו מראש עופות שיתקרבו למתחם הטורבינות, ויוכלו לדומם חלק מהן כדי למנוע פגיעה בבעלי הכנף. עם זאת, החברה להגנת הטבע טענה שההסכמות אינן מספקות את ההגנה הנדרשת.

מתכננת הוועדה, נאוה אלינסקי־רדעי, אמרה לאחר אישור התוכנית כי "היא עושה את האיזון הראוי בין ייצור אנרגיה נקייה ושמירה על בעלי כנף נדירים באזור רמת הגולן".

מהחברה להגנת הטבע נמסר בתגובה: "הצטערנו לשמוע שהוועדה לתשתיות לאומיות החליטה להתעלם מאנשי המקצוע המייעצים לה, אשר המליצו לה ליישם מנגנונים שיבטיחו את היכולת של מוסדות התכנון והציבור לוודא שמירה על הנשרים והרחמים בגולן. הוועדה שגתה כשהחליטה לא ליישם מנגונים אלו והחברה להגנת הטבע תמשיך לפעול בכלים העומדים לרשותה על מנת להגן על העופות".

מחברת אנלייט נמסר בתגובה: "אישור הוועדה לתשתיות לאומיות מהווה אבן דרך משמעותית ביותר בתהליך קבלת האישורים להקמת הפרויקט, אולם הוא נמצא עדיין בשלבי פיתוח וטרם נתקבלו כל האישורים הנדרשים להקמתו, לרבות אישור של קבינט הדיור, היתר הבנייה, אישור תעריף, אישור סגירה פיננסית וכיו"ב. לפיכך אין ודאות מלאה בדבר השלמת הפרויקט. החברה מעריכה באופן ראשוני כי בשנת 2019 ניתן יהיה להשלים את תהליך קבלת כל האישורים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ