אסף רונאל-צרובה
אסף רונאל

לשכת היועץ המשפטי לממשלה בוחנת את החלטת שר המדע אופיר אקוניס למנוע מינוייה של חוקרת מוח בכירה מלכהן כנציגת ישראל בוועדה מדעית ישראלית-גרמנית כיוון שחתמה על עצומה התומכת בסירוב לשרת מעבר לקו הירוק. מלשכת היועץ אביחי מנדלבליט נמסר כי הנושא מטופל על ידי המשנה ליועץ דינה זילבר ועדיין נמצא בבחינה. בדיון שנערך אתמול (שני) בוועדת המדע של הכנסת אמר שר המדע כי יכבד כל החלטה שיקבל מנדלבליט.

פרופ' יעל אמיתי

החלטת השר לחסום את המינוי של פרופסור יעל אמיתי מאוניברסיטת בן גוריון למועצת הנגידים של הקרן המדעית הישראלית-גרמנית הגיעה לשולחנו של מנדלבליט בעקבות פניות של ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה), האגודה לזכויות האזרח, חבר הכנסת מוסי רז ופרופ' אמיתי בעצמה.

בפנייה מטעם ועד ראשי האוניברסיטאות ופרופ' אמיתי שנשלחה לשר אקוניס ולמנדלבליט בשבוע שעבר נכתב כי החלטתו של אקוניס למנוע את המינוי היא "חריגה ברורה מן הסמכויות שהוענקו לך במסגרת כהונתך כשר המדע והינה בלתי סבירה באופן קיצוני". במכתב נאמר עוד כי החלטת השר פוגעת גם בפרופ' אמיתי אישית, בפעילות הקרן המדעית הישראלית גרמנית וגם מסב "נזק עצום למוניטין והמעמד של האקדמיה הישראלית בפרט ודימויה של מדינת ישראל בכלל".

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

בדיון אתמול בכנסת שב ותקף אקוניס את המבקרים אותו על החלטתו. "קריאה לעידוד לסרבנות היא חציית קו אדום ופרימת הקונצנזוס הישראלי הרחב ביותר", האשים שר המדע את פרופ' אמיתי, ומתח ביקורת על ועד ראשי האוניברסיטאות. "מי שהעלה לראשונה את הטיעון הפוליטי הוא ועד ראשי האוניברסיטאות שהאשים אותי, לא פחות ולא יותר, בפגיעה באינטרסים של ישראל" אמר אקוניס. "מי שטוען נגד מעורבות פוליטית באקדמיה, ובאותה נשימה מסרב עד היום להכיר באוניברסיטת אריאל ולכלול את נשיאיה בין חבריו - זאת בניגוד לעמדה חלוטה של המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) - אז שלא ידברו אתי על אינטרסים פוליטיים".

אקוניס בכנסת, בשנה שעברהצילום: מארק ישראל סלם

האקדמיה הלאומית למדעים פרסמה בשבוע שעבר הודעת גינוי חריגה בתגובה להחלטת אקוניס. בהודעה, עליה חתומים מועצת האקדמיה ונשיאיה בעבר, נכתב כי "עירוב שיקולים פוליטיים בהחלטות הנוגעות למחקר מדעי ולמינויים מדעיים הוא פסול כשלעצמו. צעד זה גורם נזק למדע הישראלי ולמעמדה המדעי של ישראל בעולם".

חברי הוועדה האקדמית של הקרן המדעית הישראלית-גרמנית (GIF), שאליה היתה אמורה אמיתי להתמנות, שלחו מכתב לנשיאת האקדמיה הלאומית למדעים בו הזהירו מפני מעורבות פוליטית בפעילות הקרן. המכתב, שעליו חתומים שלושת חברי הוועדה מטעם גרמניה, לצד שני חברי הוועדה המכהנים מטעם ישראל, פרופ' נעם אליעז ופרופ' יהודה סקורניק, מזהיר מפני הנזקים שיכולים להיגרם בעקבות החלטתו של אקוניס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ