היועמ"ש לאקוניס: חזור בך מההחלטה לפסול את מינויה של מדענית המוח

אקוניס אמר שיכבד כל החלטה של מנדלבליט בנושא. שר המדע ביטל את מינויה של פרופ' יעל אמיתי לוועדה מדעית ישראלית-גרמנית כי חתמה על עצומה התומכת בסירוב לשרת מעבר לקו הירוק

אסף רונאל-צרובה
אסף רונאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנדלבליט בדיון בכנסת, בחודש שעבר
אסף רונאל-צרובה
אסף רונאל

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט קורא לשר המדע אופיר אקוניס לחזור בו מהחלטתו למנוע את מינויה של חוקרת מוח בכירה לוועדה מדעית ישראלית-גרמנית כי חתמה על עצומה ב-2005, שקראה לסרב לשרת בצה"ל מעבר לקו הירוק. במכתב ששלחה המשנה ליועמ"ש, דינה זילבר, לשר אקוניס, נכתב כי אמנם לשר ישנה סמכות לשקול שיקולים ערכיים בבואו לאשר מינויים, מכיוון שמדובר במינוי מדעי-מקצועי ובחתימה על עצומה אחת לפני 13 שנה, השיקול הזה לא מצדיק את אי-אישור המינוי. זילבר כותבת עוד כי "בנסיבות אלה, לטעמנו יקשה עד מאוד להגן על ההחלטה".

במכתב, שנשלח בתגובה לפניית האגודה לזכויות האזרח, חבר הכנסת מוסי רז וועד ראשי האוניברסיטאות עבור פרופ' יעל אמיתי עצמה ליועץ המשפטי, כותבת זילבר עוד כי החלטת השר הביאה לכך שהוועדה התכנסה לקבל החלטות הנוגעות למימון השנתי של הקרן למחקרים עם נציג ישראלי אחד פחות, באופן ש"הגביל את יכולת ההשפעה הישראלית בתחומים אלו והשפיע על פעילות הקרן ועל שיתוף הפעולה הבי-לטראלי, שעומד בבסיס ההסכם".

אקוניס הסביר כי קיבל את החלטתו למנוע את מינויה של פרופ' אמיתי למועצת הנגידים של הקרן המדעית הישראלית-גרמנית (GIF) לא בגלל דעותיה הפוליטיות אלא כי "קריאה לסרבנות היא חציית קו אדום". בדיון בוועדת המדע של הכנסת השבוע אמר עוד השר כי יכבד כל החלטה של היועמ"ש בנושא.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

פרופ' יעל אמיתי

במכתבה לאקוניס כתבה המשנה ליועמ"ש כי "מדובר בחתימה, לכאורה, חד-פעמית על עצומה, כאחת מ-360 חברי סגל מהאוניברסיטאות (למיטב הידיעה, לא כגורם יוזם או מוביל), שנעשתה לפני כ-13 שנים. העצומה אינה כוללת קריאה אקטיבית לסרבנות או להפרת החוק, כי אם הבעת תמיכה בסטודנטים או מרצים שהחליטו, על דעת עצמם, שלא לשרת בשטחי יהודה ושומרון, וכן הבעת נכונות לסייע לסטודנטים, שייתקלו בעקבות החלטתם בקשיים לימודיים, כלכליים או מינהליים".

לדברי זילבר, "התבטאות מסוג זה ממילא גם אינה רלוונטית לפעילות הקרן ולתפקיד שפרופ' אמיתי מיועדת אליו, באשר, כאמור, מדובר בתפקיד מקצועי-מדעי מובהק, שמועמדותה נשקלה אליו לנוכח מומחיותה הבולטת והייחודית בתחומים הנדרשים לפעילות הקרן". פרופ' יוסף קלפטר, נשיא אוניברסיטת תל אביב ויו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות, בירך על דברי זילבר ואמר כי הוא מצפה משר המדע לכבד את הנחייתו של היועמ"ש, ולאשר לאלתר את מינויה של פרופ' אמיתי.

האקדמיה הלאומית למדעים פרסמה הודעת גינוי חריגה בתגובה להחלטת אקוניס. בהודעה, עליה חתומים מועצת האקדמיה ונשיאיה בעבר, נכתב כי "עירוב שיקולים פוליטיים בהחלטות הנוגעות למחקר מדעי ולמינויים מדעיים הוא פסול כשלעצמו. צעד זה גורם נזק למדע הישראלי ולמעמדה המדעי של ישראל בעולם".

חברי הוועדה האקדמית של הקרן המדעית הישראלית-גרמנית (GIF), שאליה היתה אמורה אמיתי להתמנות, הזהירו את נשיאת האקדמיה הלאומית למדעים מפני מעורבות פוליטית בפעילות הקרן. שלושת חברי הוועדה מטעם גרמניה, לצד שני החברים מטעם ישראל - פרופ' נעם אליעז ופרופ' יהודה סקורניק - כתבו כי החלטתו של אקוניס עלולה להזיק עבור ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ