מדענים מזהירים: הקמת חומה בין מקסיקו לארה"ב תגרום נזק חמור למערכת האקולוגית באזור

2,555 מדענים מ-43 מדינות חתמו על מאמר דעה הקורא לטראמפ להיערך להשלכות הסביבתיות של השלמת החומה. לפי המאמר, החומה תפגע במרחבי המחיה של 1,506 מינים, חלקם בסכנת הכחדה

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גדר בגבול ארה"ב-מקסיקו באריזונה, בשבוע שעבר
צפריר רינת
צפריר רינת

הקמת חומה לכל אורך הגבול בין מקסיקו וארצות הברית תגרום נזק חמור למערכת האקולוגית הייחודית של האזור - כך מזהירים כמה מהמדענים המובילים בעולם בתחום שמירת הטבע במאמר דעה שהתפרסם בשבוע בכתב העת המדעי BioScience.

על מאמר הדעה חתומים 2,555 מדענים מ-43 מדינות, כרבע מהם מארצות הברית וממקסיקו. בין השאר, חתום על המאמר פרופ' אדוארד וילסון מאוניברסיטת הארווארד, מי שהמציא את המושג "מגוון ביולוגי". מדען אחר שהצטרף לקריאה הוא פרופסור מייקל סולה מאוניברסיטת קליפורניה, אחד המייסדים של התחום המדעי "ביולוגיה של שימור".

גדר בגבול ארה"ב-מקסיקו, בשבוע שעברצילום: AFP

הגבול בין ארצות הברית ומקסיקו משתרע לאורך 3,200 קילומטרים, וכיום יש חומה או גדר רק בחלקו. ממשל טראמפ מקדם את התוכנית להשלמת חומה לכל אורך הגבול. כבר בעשור הקודם אישר הקונגרס חוק המאפשר למשרד לביטחון המולדת להמשיך בעבודות בגבול באופן המבטל חוקים אחרים, ובהם החוק להגנה על מינים בסכנת הכחדה - החוק החשוב ביותר לשמירת טבע בארצות הברית.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

לפי המאמר, חומת הגבול תחצה שישה אזורים בעלי חשיבות אקולוגית גבוהה במיוחד. היא תביא לקיטוע מרחבי המחייה של 1,506 מיני צומח וחי ובהם 62 מינים הנמצאים בסכנת הכחדה. באזורים האקולוגיים החשובים יש מגוון רחב של בתי גידול הכוללים שטחי עשב, יערות, ושטחים של שיחים מדבריים.

הקמת החומה תיצור מחסום בלתי עביר לתנועה למינים רבים הנמצאים באזור ובכך תצמצם את מרחב המחייה שלהם ואת היכולת שלהם להתרבות ולהשיג מזון. כך למשל, כבשת בר החיה באזור לא תוכל לנוע בין קליפורניה ומקסיקו כדי להגיע למקורות מים. הזאב האפור המקסיקני הנמצא בסכנת הכחדה יתקשה למצוא שטח לקיים את עצמו אחרי שהוא יחסם על ידי הגדר. על פי הערכת המדענים, כשליש מיני בעלי החיים בארצות הברית שאינם מעופפים, ינותקו לפחות ממחצית התחום ששימש אותם למחייה מדרום לגבול (בצד המקסיקני).

המדענים מציינים שלא מדובר רק בהשפעות הישירות של החומה. בשטחים שבהם כבר הוקמה חומה או הוצבו חסימות לאורך הגבול, נסללו במקביל כבישים ודרכים כדי לשרת את הפעילות בגבול. כל אלו יוצרים שטח גדול שבו מתרחשת פגיעה בלתי פוסקת בטבע. בנוסף, בטווח של 80 קילומטרים מהגבול יש שטחים בהיקף של 45 מיליון דונם (פי שניים משטחה של ישראל) שהוכרזו כשמורות טבע. כסף רב הושקע בפעילות השימור באזור. יש שיתופי פעולה רבים בין מדענים משתי המדינות שמטרתם להגן על הצומח והחי באזור. לאחרונה התרבו תלונות של מדענים על הפרעות לפעילותם מצד גורמי הממשל הפועלים באזור הגבול.

במאמר קוראים המדענים לקונגרס האמריקאי להבטיח שהמשרד לביטחון המולדת יפעל על פי החוקים לשמירת הסביבה, ויבצע לפני העבודות להקמת החומה את הבדיקות הנדרשות על ההשפעה שתהיה לה. כמו כן, המדענים ממליצים שממשלת ארצות הברית תנקוט את כל האמצעים למזעור ההשפעות של החומה, בין השאר על ידי יצירת מעברים מיוחדים לבעלי חיים. היכן שלא ניתן למנוע את הנזק, לפי המאמר, יש לפעול לרכישת שטחים מבעלי קרקע פרטיים שיתווספו לשמורות הטבע וישמשו תחליף לשטחים שנותקו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ