המפעל שגרם לזיהום בנחל אשלים מבקש לשוב לפעילות מלאה

ברותם אמפרט ביקשו להשתמש בחלק נוסף של בריכה אליה מוזרמים מים המכילים כמות גדולה של מזהמים, הסמוכה לבריכה שקרסה בשנה שעברה וגרמה לזיהום

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקבות הגבס בנחל אשלים, יולי 2017
צפריר רינת
צפריר רינת

מפעל רותם אמפרט, ששפכים ממנו גרמו בקיץ שעבר לזיהום הכבד בנחל אשלים, מבקש לשוב להיקף פעילותו המלא באזור. המפעל מעוניין להגביר את השימוש בבריכת שפכים חדשה הסמוכה לנחל, שפועלת כיום באופן מצומצם. תושבים באזור ועמותת "אדם טבע ודין" מתנגדים לבקשה וטוענים שעל המפעל לאתר חלופות למיקומה, שיסכנו פחות את הסביבה.

בחודש הבא אמורה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה של המועצה האזורית תמר לדון בבקשת המפעל לקבל אישור להפעיל עד שנת 2020 חלק נוסף בבריכת שפכים מספר 5, שאליה הוא מזרים כיום מים מתהליכים תעשיתיים המכילים גבס וכמות גדולה של מזהמים. בשנה שעברה קרסה בריכה סמוכה שבה היו שפכים בעלי הרכב דומה שהם גרמו לזיהום החמור בנחל אשלים. הנחל סגור עד היום למטיילים.

יעלים שותים משוקת מים נקיים שהוצבה לאחר הזיהום, ב-2017צילום: מצלמות המחקר של מ�

לאחר הזיהום שהביא להשבתת הפעילות בבריכה שקרסה ובבריכות סמוכות לה, ביקשה חברת רותם אמפרט לקבל אישור להפעיל את בריכה 5. החברה קיבלה מהוועדה המקומית אישור להפעלת חלק משטח הבריכה, בתמיכת המשרד להגנת הסביבה. נדחה ערר נגד ההחלטה שהגישה עמותת "אדם טבע ודין" לוועדה לתכנון ובנייה של מחוז דרום, ובאחרונה הוגשה עתירה לבג"ץ נגד דחיית הערר. לטענת הארגון, חברת רותם אמפרט לא עמדה בדרישות התוכנית להפעלת בריכות באזור שאושרה בעבר ואין לאפשר לה להקים בריכות חדשות.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

"אדם טבע ודין, מתנגדת בחריפות לבקשה שתדון בחודש הבא לאשר שימוש בעוד חלק של בריכה 5", אמרה שרית כספי־אוריון, ראש תחום מים כימיקלים ובריאות בעמותה. "לא יתכן שבמקום לחייב את המפעל לעבור לחלופת טיפול בטוחה יותר, מאפשרים לו את השימוש בבריכה זו. מדובר בסיכון מתמשך של מי תהום כתוצאה מחלחול מהבריכה שאינה אטומה למי התהום. סיכון נוסף הוא לקריסה נוספת של דופן המאגר אל נחל אשלים". היא הוסיפה שהמפעל משתמש בשיטת הפעלה של הבריכה הגורמת להצטברות מתמדת של גבס בקרקעית וכתוצאה מכך נוצר חוסר יציבות קיצוני של הבריכה שמגדיל את הסיכוי להתמוטטות.

הפריצה בבריכת חימצון רותם אמפרט שגרמה לנזק לנחל, ב-2017צילום: אליהו הרשקוביץ

בשבוע שעבר הוגש לוועדה המקומית מכתב התנגדות לבקשה של רותם אמפרט בשם קבוצת תושבים מהיישובים נאות הכיכר ועין תמר הסמוכים. "אנו דורשים למנוע את הפעלת בריכה מספר חמש ולהורות לחברת רותם אמפרט לקיים את החוק ולהפסיק את השימוש בשיטות ישנות ומזהמות כפי שנדרשה לעשות כבר לפני כשני עשורים", כתבו התושבים. "מבחינתנו מתן היתר להפעלת הבריכה הוא בבחינת הכשרת השרץ ומאפשר לחברה שהוכיחה כי הציות לחוק והדאגה לסביבה ולתושבי האזור, הוא ממנה והלאה, להמשיך ולהתנהל ברוח זו".

באחרונה נערכה באמצעות צוות של המשרד להגנת הסביבה, שכלל גם גורמים הקשורים ברשויות המקומיות בנגב, בדיקה של חלופות שונות לטיפול בשפכי הגבס לטווח הארוך. הבדיקה התבססה על מידע שהגיע מרותם אמפרט. החברה עצמה ציינה שהחלופה העדיפה מבחינתה היא של השטח הכולל את בריכה 5, וטענה שעל אף שחלופה זו נמצאת באגן הניקוז של נחל אשלים, היא תפעיל מערכת של תעלות ניקוז, אמצעי בקרה וסכרים שימנעו דליפה לכיוון הנחל. לעומת זאת, קבע השירות ההידרולוגי שיש לתת עדיפות נמוכה לחלופה זו מאחר שקיים חשש כי מזהמים יחלחלו למי התהום. השירות המליץ לתת עדיפות גבוהה לחלופות מיקום מערביות יותר שבהן יש פחות סיכון לזיהום.

מחברת רותם אמפרט נמסר כי "החברה פעולת לפי דין, בהתאם להיתרים הקיימים ולאלו שיאושרו בעתיד".

הזיהום בנחל אשלים, יולי 2017צילום: אליהו הרשקוביץ

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי "אינו מתנגד להמשך השימוש בבריכה 5א', ובלבד שהדבר ייעשה לתקופת ביניים, בתנאים מחמירים — ובהתאם למועדים שנקבעו על ידי הוועדה המקומית. יודגש, כי לאחר קיום ועדה מקצועית הדנה בחלופות מיקום ארוכות טווח ובה נכחו נציגי המשרד להגנת הסביבה, רשות הטבע והגנים, רשות המים, רשות הניקוז, היחידה הסביבתית והוועדה המקומית — הוחלט שעד לקידום החלופות המערביות, יהיה צורך לעשות שימוש בבריכה 5א'. תשתיות בריכה מספר 5 א' נבחנו לעומק, והבריכה עומדת בתנאי התקינה בארץ ובתקינה המתקדמת בפלורידה (העוסקת במערומי פוספוגבס)".

עוד נמסר מהמשרד להגנת הסביבה כי "הליך הקמת הבריכה מלווה כולו בפיקוח צמוד של הגורמים המתכננים; ובהתאם לדרישות המשרד, בסביבת הבריכה הוקמו מערכות ניטור מתקדמות וכן מערכות לבקרת לחצים. המשרד מדגיש כי המשך השימוש בבריכה מעבר לתקופה שנקבעה על ידי נציגי הוועדה המקומית או אישור להקמת בריכה במיקום חלופי — מותנים בהגשת תוכנית מפורטת, המלווה בתסקיר השפעה על הסביבה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ