ועד ראשי האוניברסיטאות עתר לבג"ץ נגד החלטת אקוניס לפסול את מינוי מדענית המוח

בעתירה, שפרופ' יעל אמיתי שותפה לה, נכתב כי השר פעל ממניע פוליטי וסיכן את שיתוף הפעולה המדעי עם גרמניה. אקוניס פסל את המינוי כי אמיתי חתמה ב-2005 על עצומה נגד שירות בשטחים

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אקוניס בדיון בכנסת, בפברואר
אור קשתי
אור קשתי

ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) ופרופ' יעל אמיתי הגישו היום (רביעי) עתירה לבג"ץ נגד החלטת שר המדע אופיר אקוניס לדחות את מינויה של אמיתי לקרן המדעית ישראל-גרמניה (GIF) מסיבות פוליטיות. העתירה הוגשה כיוון שהשר דחה את המלצת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שקרא לו לחזור בו מהחלטתו.

אקוניס מנע את מינוי אמיתי לוועדה כיוון שבשנת 2005 חתמה על עצומה הקוראת לא לשרת בשטחים. בעתירה נטען כי ההחלטה לא לאשר את המינוי היא "ערבוב גבולות שאין לקבלו בין כובעו כשר מדע, אשר אמור לקבל החלטתו כשטובת משרדו ומדינת ישראל לנגד עיניו, לבין כובעו כאדם פוליטי, המנסה באופן ציני לרצות את ציבור תומכיו. בנסיבות אלו, בהחלטתו הנ"ל חרג שר המדע מן הסמכויות אשר הוקנו לו מתוקף תפקידו, החלטתו הינה בלתי סבירה באופן קיצוני ואינה יכולה לעמוד".

פרופ' יעל אמיתי

עוד נכתב כי החלטת השר "מסכנת את שיתוף הפעולה המדעי עם גרמניה ומסכנת מיליוני יורו שמיועדים לתמיכה במחקר המדעי בישראל".

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

לטענת העותרים, אקוניס "קיבל לידיו סמכות כדי לפעול לפיתוחו של המדע הישראלי ובוחר לעשות שימוש ציני בסמכות זו על מנת לקדם אג'נדה פוליטית", וכי ה מעשה "שומט את הטיעון המרכזי של נציגי האקדמיה בבואם להילחם ב-BDS כי העשייה המדעית הישראלית נקיה משיקולים פוליטיים".

אקוניס הגיב לעתירה בחשבון הפייסבוק שלו: "בניגוד לשקרים המופצים על ידי ועד ראשי האוניברסיטאות, מינויה של הפרופ' יעל אמיתי לא אושר בשל עמדותיה, אלא בשל תמיכתה בסרבנות לשירות בצה"ל, דבר שמהווה עבירה על החוק", כתב.

"לא ראוי שמי שקראה לסרבנות והודיעה בשבועות האחרונים שאינה חוזרת בה מתמיכתה בסרבנות, תייצג את מדינת ישראל בפורומים בינלאומיים", הוסיף אקוניס. "בעצם חתימתם על העצומה התומכת בסרבנות, ראשי האקדמיה הם שהכניסו היבטים פוליטיים לפעילותם המדעית, בעוד אני אומר פעם אחר פעם: סרבנות לשירות בצה"ל מכל צד של המפה הפוליטית ראויה לגינוי".

מנדלבליט קרא לאקוניס לחזור בו לפני כשבועיים. במכתב ששלחה המשנה ליועמ"ש, דינה זילבר, לשר אקוניס, נכתב כי אמנם לשר ישנה סמכות לשקול שיקולים ערכיים בבואו לאשר מינויים, מכיוון שמדובר במינוי מדעי-מקצועי ובחתימה על עצומה אחת לפני 13 שנה, השיקול הזה לא מצדיק את אי-אישור המינוי. זילבר כתבה עוד כי "בנסיבות אלה, לטעמנו יקשה עד מאוד להגן על ההחלטה".

אקוניס הסביר כי קיבל את החלטתו למנוע את מינויה של פרופ' אמיתי למועצת הנגידים של הקרן המדעית הישראלית-גרמנית (GIF) לא בגלל דעותיה הפוליטיות אלא כי "קריאה לסרבנות היא חציית קו אדום". בדיון בוועדת המדע של הכנסת השבוע אמר עוד השר כי יכבד כל החלטה של היועמ"ש בנושא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ