מפלס הכנרת כמטר מתחת לקו האדום התחתון; הזרימה בדן נמוכה במחצית מהממוצע

ירידת מפלס האגם הובילה לעלייה של 16% בריכוז המלח במים, שעלול לפגוע בהשקיה החקלאית. מפלס ים המלח ירד ב-96 סנטימטרים לעומת הנתון המקביל בשנה הקודמת

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי בכנרת מול קיבוץ מעגן, בשנה שעברה
צפריר רינת
צפריר רינת

בחודש יולי ירד מפלס הכנרת ב-27 סנטימטרים, כמעט מטר מתחת לקו האדום התחתון – כך עולה מדו"ח השירות ההידרולוגי שפורסם אתמול (רביעי). הירידה מתחת לקו זה מעלה את הסבירות לפגיעה באיכות המים. לפי הדו"ח, כמות המים שהתווספה לאגם מתחילת עונת הגשמים באוקטובר 2017, בקיזוז המים שהתאדו, עומדת על מעט יותר משליש מזו המתווספת לאגם לפי הממוצע הרב שנתי. בנוסף, נמצא כי כמות המים הזורמים במעיינות דן, הגדולים בישראל, היא פחות ממחצית לעומת הממוצע. המצב דומה גם בבניאס.

נתון מדאיג נוסף הוא העלייה בריכוז המלח בכנרת – 16% בתוך ארבע שנים – כתוצאה מירידה בכמות המים הכוללת. עלייה זו פוגעת באיכות המים, בעיקר בהיבט של השקיה חקלאית שבה נדרשת רמת מליחות נמוכה יותר. במקביל, גם מפלס ים המלח ממשיך לרדת, והוא נמוך ב-96 סנטימטרים לעומת הנתון המקביל בשנה הקודמת.

במעיינות נחל תנינים, כמות המים המגיעה מאקוויפר ההר המערבי (מאגר מי התהום באזור ההר) נמוכה בכמעט מחצית לעומת הממוצע הרב שנתי. גם בגליל המערבי ירד מפלס מי התהום המגיעים למעיינות האזור, וכתוצאה מכך – לאחר מספר חודשים שבהם היתה זרימה טבעית של מים במעיינות באזור נחל נעמן (סמוך לעכו) –  היא פסקה. כעת, שמורת הטבע באזור מקבלת מים באמצעות צינור מקידוח מי תהום סמוך.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

בחודש שעבר אישרה הממשלה את התוכנית האסטרטגית של משרד האנרגיה ורשות המים להתמודדות עם שנות הבצורת הפוקדות את ישראל. על פי תוכנית זו, יוקמו בשנים הקרובות שני מתקני התפלה גדולים – אחד מהם יהיה בגליל המערבי. כמו כן נקבע כי תוקם מערכת שתזרים מים מאזור המרכז לכנרת, כדי למתן את ירידת מפלס האגם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ