קמפוס מכללות צה"ל יוקם ליד עין כרם, חרף התנגדות חריפה בקרב התושבים

הוועדה המחוזית אישרה את הקמת הקמפוס, שבסמוך לה אתרים ארכיאולוגיים ומעיינות. ארגוני סביבה ותושבים טוענים לפגיעה קשה במים, בנוף ובאפשרות השכונה להתרחב

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמייה של קמפוס המכללות
ניר חסון
ניר חסון

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה בירושלים אישרה היום (שני) תוכנית שעוסקת בהעברה של מכללות צה"ל לאזור שכונת עין כרם בירושלים, שמעוררת מחלוקת עמוקה בין מובילי המהלך לתושבי האזור וארגוני סביבה. המתנגדים טוענים שבניית המכללות עלולה, בין היתר, לפגוע במערכת ההידרולוגית ואף בזרימת המים במעיין עין מרים הסמוך.

העברת המכללות תביא בפועל להקמה של בסיס צבאי בגודל 40 דונם, ובו כמה מבנים בגובה חמש קומות, ליד הכפר השוודי הסמוך לעין כרם. גורמים המעורים בנושא דחו את הטענה, ואמרו כי על פי הדו"ח ההידרולוגי, הבנייה תהיה במרחק 15 מטרים משכבת הסלע שנושאת את המים. בנוסף, טוענים התומכים, המכללות יתרמו רבות לפיתוח העיר ולשכונות שסביבן. המתנגדים מזכירים גם את הפגיעה בנוף — מאות עצים בוגרים ייכרתו והבניינים ייראו למרחק.

לדברי רון חביליו, תושב עין כרם וחוקר האזור, בשל הבנייה יימחקו אתרים ארכיאולוגים, ובהם גתות יין מתקופת בית ראשון, טרסות עתיקות ועוד. התנגדות נוספת נוגעת לגריעת השטח המיועד לבסיס מתוכניות עתידיות לטובת השכונות. בשכונות שסביב הגבעה ישנן תוכניות נרחבות ביותר לבניית אלפי יחידות דיור, במקום השיכונים הישנים.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

מעיין מרים בעין כרם, ב-2015צילום: אמיל סלמן

לטענת המתנגדים, השכונות זקוקות לשטח למטרות אחרת, כמו מוסדות חינוך. "נותנים לצבא מכללה ברמה של מלון חמישה כוכבים, מרווחת, בבנייה פרוסה מול הנוף", אומר אברהם שקד, רכז שמירת טבע בחברה להגנת הטבע. "בצד השני של הכביש מצופפים את השכונות בצורה לא אנושית עד 60–70 יחידות דיור לדונם, זו קהות חושים וזה החטא הגדול".

גם המועמד יוסי חביליו, שמלווה את תושבי עין כרם, הגיע לדיון בוועדה כאחד המתנגדים. "החלטת הוועדה להפקיד את התוכנית היא טעות קשה", אמר. "המקום לא מתאים להקמת המכללות - לא מבחינה תחבורתית, לא מבחינה תכנונית ולא מבחינת הנזק שיגרם לנכסים היסטוריים ותרבותיים ברמה בינלאומית כמו שכונת עין כרם".

מנגד, תומכי התוכנית מצביעים על כך שמדובר בשטח שמיועד ממילא לפיתוח, ואם לא יוקמו המכללות במקום יגבר הלחץ מצד הנציגים החרדים בעירייה להקצות אותו לטובת הציבור החרדי הגדל באזור קרית היובל.

לטענת רון חביליו, העירייה ורשויות התכנון לא ביצעו סקר עומק שבחן את כל האפשרויות. "כשאתה עושה תוכנית כזו גדולה במקום כל כך רגיש, אתה צריך לעשות סקר כולל שבוחן גם את חלופת האפס (ביטול התוכנית, נ"ח). היו צריכים לקחת ארבע־חמש חלופות ולתת להן ציונים מבחינת תחבורה, נוף, גישה, קשרה לאקדמיה, הם לא עשו את זה. עד היום אנחנו לא יודעים למה פסלו את החלופות האחרות", אמר. לטענת תושבי עין כרם, במכללות ילמדו מאות קצינים שיגיעו מדי יום במכוניות פרטיות ויגרמו לעומסי תנועה באזור.

הממשלה החליטה להעביר את מכללות צה"ל מאזור גלילות לירושלים כבר ב-1976, אך מאז התוכנית נבלמה פעמים רבות. לפני שש שנים בוטלה התוכנית להקמת המכללות בהר הזיתים, לאחר מחאה מצד ממשל אובמה על בנייתן מעבר לקו הירוק. מאז נשקלו כמה אפשרויות להקמת המכללות בירושלים, בין היתר בקמפוסים של האוניברסיטה העברית בהר הצופים או בגבעת רם ובמרכז ציפורי שביער ירושלים. לבסוף הוחלט שהמכללות יוקמו על גבעה בין שכונת קרית מנחם לעין כרם. 

"נבחנו כמה חלופות בשנים האחרונות", אמר מנהל התכנון ברשות לפיתוח ירושלים, דודו עוזיאל. "החלופה שנבחרה נותנת בסופו של דבר מענה מאוזן, הן לצבא והם לצרכים של העיר. המכללות ישפיעו לחיוב על השכונה ואי אפשר למשוך את הצבא עם חלופות בלתי נגמרות". 

מעיריית ירושלים נמסר: "העירייה גאה בקידום ומימוש החלטות הממשלה להעברת מכללות צה"ל לירושלים. צר לנו שמתנגדי התכנית בוחרים לצטט משפט חלקי מהדו"ח ההידרוגיאולוגי ולהציג הדברים מחוץ להקשר הכללי ובאופן מגמתי בכדי ליצור דיסאינפורמציה. פרויקט מכללות צה"ל מכיר בחשיבות הנושאים הסביבתיים וכן בערכם הרב של המעיינות הקיימים במערב ירושלים. על כן צורפו לשורות צוות התכנון יועצים בתחומי הסביבה, ההידרולוגיה והגיאולוגיה לצורך גיבוש התכנית באופן שישמור ככל הניתן על הסביבה והמעיינות. יצוין כי ליבת עין כרם מוגדרת כאזור לשימור וכך תישאר בשל חשיבותה ההיסטורית והתיירותית".

בעירייה הוסיפו כי "השטח המיועד להקמת המכללות כלל אינו חלק משכונת עין כרם ואינו מיועד לשימור, אלא זה שנים רבות מיועד לפיתוח ולבינוי כפי שהוגדר בתכנית המתאר לירושלים, על כן אין כל פגיעה בשכונת עין כרם. התכנית המוצעת למכללות אינה קרובה כלל לכפר עין כרם ואינה פוגעת במרקם השימור ההיסטורי". 

עוד מסרה העירייה: "המכללות ישרתו מאות קצינים ובעלי תפקידים ויחזקו את צביון השכונות הסובבות אותו באחד מן האזורים הנגישים ביותר, המרושתים בתחבורה ציבורית מגוונת - אוטובוסים ורכבת קלה - שתאפשר גם לבאי המכללות ממרכז הארץ להגיע ללא רכב באמצעות קו רכבת ישראל החדש והרכבת הקלה".

הדמייה של קמפוס המכללותצילום: אגף ההנדסה והבינו

מתכננת מחוז ירושלים שירה תלמי-באבאי מסרה: "התוכנית עושה את האיזון הראוי בין פיתוח ובין שמירה על ערכי הסביבה והטבע שבאזור. המכללות ישתלבו בתהליך ההתחדשות העירונית המקודמת באזור ויתרמו ליצירת תשתית עבור אוכלוסייה צעירה ואיכותית בירושלים, המעורבת בחיי העיר ועשויה להשתקע בה".

המועמד לראשות העיר, חבר מועצת העיר עופר ברקוביץ, הגיע גם הוא לדיון בוועדה המחוזית ואמר שאם ייבחר הוא יביא לביטול התוכנית. "העברת מכללות צה"ל לירושלים הוא מהלך אסטרטגי חשוב ביותר לעיר, אבל המיקום הנכון למכללות צה"ל הוא בגבעה הצרפתית, בשטחי האוניברסיטה העברית, בסמוך לאקדמיה המובילה בישראל. זה יחזק את השכונה ואת צביונה. לעומת זאת, המיקום המיועד כיום, במורדות עין כרם, אינו מתאים כלל. הוא יעמיס על התשתיות ויחלוש של שטח ציבורי רחב, שנועד לשירות תושבי מערב העיר".

גם המועמדת רחל עזריה הביעה התנגדות לתוכנית: "ברור לכל כי העברת מכללות צה״ל לירושלים תיטיב עם העיר אך בחירת המקום גרועה. מורדות עין כרם הן נכס היסטורי משמעותי ופגיעה בהן תהיה בכייה לדורות. השטח הנבחר למכללות הינו קריטי להתחדשות העירונית המסיבית שתתקיים באזור עין כרם, כיוון שהוא שטח המיועד למבני ציבור ושימוש בו מהווה פגיעה חמורה בתושבים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ