בית המשפט אסר להשכיר את חוף דור לטובת אירועים, בשל פגיעה בציבור

השופט דאוד מאזן קבע כי אספקת ציוד לאירועים מהווה "תחימת שטח ייחודי" עבורם, וכי הדבר פוגע בזכות למעבר חופשי. האיסור יהיה בתוקף עד בירור התביעה נגד החברה המנהלת את החוף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חוף דור, בחודש שעבר
צפריר רינת
צפריר רינת

בית המשפט המחוזי בחיפה אסר השבוע להשכיר את חוף דור לאירועים, עד לבירור תביעה שהגישה המדינה נגד החברה המנהלת את החוף. ההחלטה התקבלה במסגרת דחיית בקשת הערעור של חברת "ים בדור" על צו המניעה הזמני שאסר עליה לקיים בחוף אירועים מהשבוע שעבר.

השופט דאוד מאזן קבע בהחלטתו כי אספקת השולחנות, הכיסאות והמתקנים ליצירת צל באירועים "יש בה משום תחימת שטח ייחודי למשתתפי האירוע" וציין כי הדבר פוגע "בזכות הציבורית למעבר חופשי גם אם לא קיימת חסימה של ממש אלא רק צמצום המעבר החופשי". עוד כתב השופט כי "הדבר מהווה פגיעה בסביבה כמשמעה בחוק שמירת הסביבה החופית" וציין שהנזק הכספי שייגרם לחברה אינו שווה לעוצמת הפגיעה בציבור הרחב.    

חוף דור נמצא בתחום המועצה האזורית חוף כרמל, האחראית עליו באמצעות הסכם חכירה עם רשות מקרקעי ישראל (רמ"י). המועצה האזורית חתמה הסכם עם חברת "ים בדור" שלפיו היא אחראית להפעיל את החוף ולספק את השירותים הנדרשים למתרחצים ולמבקרים, אולם אין היא רשאית להשכירו למטרות רווח. לטענת המדינה, החברה החלה להשכיר את החוף לאירועים ללא הסכמתה.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

לפני חודשיים הגישה המדינה באמצעות פרקליטות מחוז חיפה תביעה לבית משפט השלום בחיפה נגד מפעילי החוף, ובה דרשה שבית המשפט יוציא צו קבוע שיאסור על השכרת החוף לאירועים, ועד לקבלתו ביקשה להוציא צו מניעה זמני. המדינה ציינה כי חלקים מהחוף מושכרים לאירועים בתדירות גבוהה וכי הדבר גורר את חסימת החוף עד קו המים. בתביעתה ציינה כי פקחי רשות מקרקעי ישראל תיעדו בחוף הקמת תשתיות לצורך קיום אירועים וכניסת כלי רכב לפריקת ציוד.

פסולת בחוף דור, בחודש שעברצילום: רמי שלוש

המדינה אף שלחה מכתבי התראה לאחראים על החוף ודרשה להפסיק להשכירו לאירועים. בכתב התביעה נכתב כי "הנתבעים משתמשים בקרקע חופית אשר מיועדת לרווחת הציבור הרחב, למקור לעשיית רווחים פרטיים, תוך חסימת נגישות הציבור לחוף והקמה של מבנים בשטח החוף, בלא שהם מחזיקים בכל זכויות במקרקעין ובלא שקבלו מהתובעת הרשאה לעשות בהם שימושים מהסוג המתואר".

בעקבות קבלת צו המניעה הזמני ביום ראשון בשבוע שעבר הגישה "ים בדור" לבית המשפט המחוזי בקשה לערער על ההחלטה. החברה הכחישה כי היא משכירה את החוף לאירועים, וטענה כי היא משכירה כיסאות, שולחנות ומשחקים לקבוצות נופשים שמבקשות זאת ממנה. כמו כן החברה טענה כי אינה חוסמת חלקים מהחוף למעבר הציבור.

בשנתיים האחרונות הגבירה המדינה את פעילותה נגד אירועים או יוזמות העומדות בסתירה לשימוש הציבורי בחופים, ובין השאר הרסה כמה מבנים של בתי קפה ומסעדות שהוקמו בניגוד לחוק בנהריה ובראשון לציון. כמו כן החלה רשות מקרקעי ישראל לפנות אנשים שהקימו אוהלים ומבנים זמניים שנועדו לשהייה בת כמה חודשים  בחופים. בין השאר בוצעה פעילות אכיפה נרחבת בחוף הבונים הסמוך לחוף דור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ