המשרד להגנת הסביבה מבקש להסיר את ההגנה משפני הסלע

המשרד מבקש לבטל את המעמד שניתן לשפנים למשך שלוש שנים, כדי לדלל אותם ולבלום את התפשטות מחלת הלישמניה, המוכרת גם כ"שושנת יריחו". מומחים: ביטול ההגנה עלול להביא להכחדת השפנים, יש דרכים אחרות לטפל במחלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שפני סלע ביער שווייץ שליד טבריה
צפריר רינת
צפריר רינת

המשרד להגנת הסביבה הציג בשבוע שעבר להתייחסות הציבור את הצעתו לבטל לתקופה של שלוש שנים את המעמד של חיית בר מוגנת שניתן לשפן הסלעים. בתקופה זו ניתן יהיה לבצע פעולות של דילול אוכלוסיות השפנים, שלהם חלק מרכזי בהתפשטות מחלת הלישמניה, המוכרת גם בכינוי "שושנת יריחו". מומחים לשמירת טבע סבורים שביטול מעמדם המוגן מאיים על עתיד השפנים בישראל וסבורים שיש לאמץ גישה של דילול מבוקר והרחקת שפנים מאזורים מיושבים.

שפן הסלעים הוא ה"מארח" העיקרי של זבוב החול, שעקיצותיו מחוללות את מחלת הלישמניה של העור ("לישמניאזיס טרופיקה"). זבובי החול נדבקים בטפילים המעבירים את המחלה כשהם עוקצים בעלי חיים נגועים, ומעבירים אותם הלאה כשהם עוקצים בעלי חיים אחרים. בשנים האחרונות התפשטו שפני סלע לקרבת יישובים, בעיקר במסלעות בתוכם ובסמוך להם, וכתוצאה מכך התפשטה גם הלישמניה. מוקדי תחלואה במחלה נמצאו במורדות המזרחיים של הרי יהודה, במערב השומרון וצפונית-מזרחית לכנרת

בני אדם נדבקים בלישמניה כשזבוב חול נגוע עוקץ אותם. הטפילים מחוללי המחלה מתרכזים בשולי הפצע שגרמה העקיצה, ולאחר מכן ממשיכים להתפתח בתאי מערכת החיסון וגורמים לנגעים קשים בעור. עד היום לא נמצא חיסון למחלה, והטיפול בה כרוך בזריקות הגורמות כאבים חזקים. משך הזמן הדרוש לריפוי הנגעים נע בין שבועות לחודשים, ולעתים הם מותירים צלקות.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

שפן סלע בשכונת נווה יעקב בירושליםצילום: אמיל סלמן

המשרד להגנת הסביבה טוען שכדי למנוע את המשך ההתפשטות וההתרבות של השפנים יש לבטל את מעמד חיית הבר המוגנת של מין זה ולהכריז עליו כבעל חיים מזיק, בהוראת שעה לשלוש שנים. בתקופה זו יוכלו הרשויות לפעול לבלימת הלישמניה, גם באמצעות  דילול אוכלוסיות השפנים ומניעת הגישה שלהם ליישובים. בתום התקופה ייבחנו התוצאות של הסרת ההגנה, ותיעשה הערכה מחודשת בנוגע למצבו של שפן הסלעים.

רשות הטבע והגנים נוקטת כיום בפעולות שונות לדילול אוכלוסיות של מיני בעלי חיים, כמו חזירים ותנים, מבלי לבטל את מעמדם כחיות בר מוגנות. ירי בבעלי חיים אלה חייב להתבצע באישור הרשות ובפיקוחה. לעומת זאת, ביטול המעמד המוגן של שפן הסלעים יאפשר דילול של בעלי החיים ללא הגבלה לפי שיקולי הרשויות המקומיות, שיהיו אחראיות לטיפול בלישמניה.

"הלישמניה היא מחלה קשה ואכן צריך לטפל במניעת הפצתה", אומר פרופ' יורם יום-טוב מאוניברסיטת תל אביב. "הדרך היעילה ביותר להרחיק את השפנים היא כיסוי ערימות הסלעים בעפר או בטון, או סילוקן למקומות רחוקים מיישוב. במקביל יש למנוע את מעבר השפנים לערימות סמוכות באותו יישוב, על ידי הכוונתם בעזרת גדר זמנית אל מחוץ ליישוב או באמצעות ירי. רשות הטבע והגנים הביאה לידיעת השר את ההצעה הזאת, אבל זה עולה לא מעט כסף. לכן הוסרה ההגנה המוקנית להם בחוק הגנת חיית הבר והם כעת בבחינת מפגע, כמו תיקנים או חולדות, ואיש הישר בעיניו יעשה. לא אתפלא אם מועצות אזוריות ומקומיות ומדבירים למיניהם יתחילו להרעיל שפנים, וזה מסוכן מאוד גם לאדם. טורפים ודורסים יאכלו פגרי שפנים שהורעלו, ותיגרם הרעלה משנית בקנה מידה גדול. כבר ראינו זאת בשנות השישים והשבעים של המאה הקודמת".

"הניסיון מראה שצעדים כאלה עלולים להביא להכחדת שפני הסלע בישראל", אומר ד"ר עמיעל אילני, חוקר שפנים מאוניברסיטת בר אילן, על התוכנית של המשרד להגנת הסביבה. "ברמת הגולן ירי בצבאים כמעט הכחיד את האוכלוסייה, ובאירופה ובמדינות ערב ציד לא מבוקר גרם להכחדה מאסיבית של עולם החי. בישראל, כשהיו בעיות עם הנמרים (כניסה למקומות יישוב) התחילו להוציא אותם ממדבר יהודה. זה נגמר ככל הנראה בהכחדה של הנמרים, מה שגרם לעלייה באוכלוסיות השפנים. אין לדעת מה תהיה ההשפעה האקולוגית של הכחדת השפנים, ולכן אני בעד התערבות מינימלית וממוקדת. הדרך הקצרה, של ביטול ההגנה בחוק על שפני סלע, עלולה לגרום לתוצאה בלתי הפיכה".

בתגובה לביקורת על התוכנית מסר השר זאב אלקין: "השקענו עד עכשיו 35 מליון שקלים בהרחקת מסלעות ביישובים, ואנחנו מתכוונים להשקיע עוד 20 מליון שקלים. זה צעד חשוב, אבל זה לא נותן מענה מלא. השפנים עוברים למסלעות באזורים אחרים, וקשה להרחיק את כולם. לכן הגענו למסקנה שצריך עוד אופציות, ובהן דילול בירי, אבל הגבלנו זאת לשלוש שנים. לא היה אף גורם מקצוע שאמר שדילול השפנים יעמיד אותם בסכנת הכחדה. אם כבר, היו גורמים שטענו שגם דילול בירי לא יביא לפתרון הבעיה של התרבות השפנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ