בעקבות הבצורת, רשות המים מקימה מערכת להזרמת מים לכנרת מהגליל התחתון

ראש רשות המים גיורא שחם אמר כי ישראל ברצף שנות הבצורת החמור זה מאה שנים, בעיקר באזור הכנרת ומקורות המים בצפון, ובמקרה של שנה שחונה נוספת תוגבל צריכת המים. לדבריו, הרשות מתכננת הקמה של שני מתקני התפלה נוספים

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי שנחשף בכנרת, 2017
אי שנחשף בכנרת, 2017צילום: גיל אליהו
צפריר רינת
צפריר רינת

ראש רשות המים, גיורא שחם, אמר היום (ראשון) שישראל עוברת את רצף שנות הבצורת החמור ביותר במאה השנים האחרונות, בעיקר באזור הכנרת ומקורות המים בצפון. הוא ציין שבכנרת נוצרו כבר שני איים כתוצאה מירידת מפלס המים, ואחד מהם צפוי להתחבר ליבשה. שחם ציין שכדי להתמודד עם הבצורת הנמשכת, הרשות תקים מערכת צינורות שתזרים מים לכנרת ממאגר אשכול בגליל התחתון.

במקרה של שנת בצורת נוספת תיאלץ רשות המים לנקוט אמצעים נוספים להגבלת צריכת המים. בין השאר יקבעו מגבלות על השקיית גינות פרטיות וציבוריות. "אני לא אתן למפלסי מי התהום בישראל לרדת מתחת לקווים האדומים כמו שקרה ברצועת עזה", אמר שחם. 

מהלך נוסף שמבצעת הרשות הוא הגדלת היקף הפקת השפכים המטוהרים בגוש דן. לדברי שחם, הרשות תוכל לספק השנה הקרובה כ-10 מיליון מטרים מעוקבים של מים להשקייה למטרות חקלאות, בעיקר בעוטף עזה. "על פי התחזית שלנו, כמות המשקעים בחורף הבא תהיה ממוצעת, אבל מדובר רק בתחזית", ציין.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

שחם הוסיף שרשות המים מתכננת מכרזים להקמת שני מתקני התפלה גדולים שיתווספו לאלה הקיימים. אחד יהיה באזור נחל שורק והשני ככל הנראה ליד מחנה שרגא, צפונית לעכו. הוא ציין שמתקן ההתפלה של חברת מקורות באשדוד עובד בתפוקה מלאה של 100 מיליון מטרים מעוקבים בשנה, אבל נדרשים בו תיקונים בהיקף של כ-200 מיליון שקלים. לדבריו, הרשות מתכוונת למכור את המתקן ליזם אחר, שגם יבצע בו את התיקונים הנדרשים.

עוד אמר שחם שהרשות ממשיכה להזרים מים לנחלים בגולן כדי להפחית זיהום הגורם להתפשטות מחלת העכברת, אבל הביע ספק ביעילות המהלך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ