אחרי פסילת מינוי מדענית המוח |

שתי חברות בוועדה המדעית הישראלית-גרמנית התפטרו במחאה על מהלכי אקוניס

כעת מכהנים בוועדה של הקרן המדעית הישראלית-גרמנית רק מחצית מחבריה - שני ישראלים וגרמני. שר המדע מנע את מינוי פרופ' יעל אמיתי מכיוון שחתמה על עצומה הקוראת לסרבנות ב-2005

אסף רונאל-צרובה
אסף רונאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אקוניס בדיון בוועדת הכספים של הכנסת, בפברואר
אסף רונאל-צרובה
אסף רונאל

שתי מדעניות משלושת החברים הגרמנים בוועדה המייעצת של הקרן המדעית הישראלית-גרמנית, הודיעו אתמול (שבת) על התפטרותן. זאת, במחאה על החלטת שר המדע אופיר אקוניס למנוע את מינויה של חוקרת מוח ישראלית לוועדה ממניעים פוליטיים. עם ההתפטרות, עתה מכהנים ב"מועצת הנגידים" של הקרן, הגוף המקצועי המחליט על מענקים בשווי עשרות מיליוני שקלים בשנה למחקר בישראל, רק שלושה מתוך ששת החברים שאמורים להיות בה - שניים מהצד הישראלי ואחד בלבד מהצד הגרמני.

התפטרות שתי חברות הוועדה, פרופ' אוטה פרפרט ממכון מקס פלנק להתפתחות אנושית ופרופ' בריג'יט רודר מאוניברסיטת המבורג, נעשתה לאחר פרסום עצומה של אקדמאים ישראלים המכריזים שלא ישתפו פעולה עם הקרן עד שתבוטל החלטת אקוניס למנוע את מינויה של פרופ' יעל אמיתי למועצת הנגידים של הקרן. עד היום חתמו יותר מ-450 אקדמאים ישראלים על העצומה. שתי הפרופסוריות הגרמניות קוראות עוד לקביעה של נהלים סדורים לבחירה של חברים למועצת הנגידים של הקרן. "עבודתה של הקרן חשובה מכדי שתושחת במאבקים פוליטיים", כתבו השתיים במכתב התפטרותן.

פרופ' פרפרט הסבירה ל"הארץ" כי החלטתה להתפטר נובעת ישירות מהחלטת השר אקוניס למנוע את מינויה של פרופ' אמיתי. "מכיוון שההחלטה התבססה כולה על מניעים פוליטיים, היא סותרת את מטרת הקרן לתמוך במדענים גרמנים וישראלים. היא פוגעת קשות במוניטין של הקרן", אמרה. החוקרת הסבירה עוד כי היא ועמיתתה החליטו להתפטר לאחר שראש מועצת נשיאי האוניברסיטאות בגרמניה קרא לקביעת כללים חדשים למינוי חברים למועצת הנגידים של הקרן והן מקוות שהתפטרותן תחיש תהליך זה.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

"בנימה אישית, כאזרחית גרמניה שמקיימת קשרים משמעותיים וארוכי טווח עם עמיתים וחברים ישראלים, אני נמנעת לרוב מלמתוח ביקורת על הפוליטיקה הישראלית", הסבירה פרופ' פרפרט. "אולם במקרה זה של שיתוף פעולה גרמני-ישראלי, אני חשה נפגעת ישירות ממה שהיא סטירת לחי בוטה בפני המדע החופשי והעצמאי - אחד מהנכסים הגדולים ביותר של מדינות דמוקרטיות. נכס זה נמצא בסכנה משמעותית כאשר פוליטיקאים ממנים רק את הקרובים אליהם פוליטית לוועדות מדעיות".

בעקבות התפטרות הפרופסוריות הגרמניות, ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) קרא להעביר את סמכויות המינוי לוועדות בלתי תלויות. פרופ' יוסי קלפטר, יו"ר ור"ה ונשיא אוניברסיטת תל אביב, מסר כי "ההתפטרות פוגעת באופן קשה בתדמיתה של ישראל בעולם כמדינה דמוקרטית ובמערכת ההשכלה הגבוהה בארץ ובשיתופי פעולה אקדמיים בעתיד. סמכות בחירת מינוי הקרנות צריך לעבור לידי האקדמיה הלאומית למדעים, וזאת כדי לשמור על טוהר הבחירה והפרדה בין פוליטיקה לאקדמיה ומדע".

בתחילת החודש עתרו ור"ה ופרופ' יעל אמיתי לבג"ץ נגד החלטת אקוניס לדחות את מינויה לקרן. העתירה הוגשה כיוון שהשר דחה את המלצת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שקרא לו לחזור בו מהחלטתו. שר המדע מנע את מינוי אמיתי, פרופ' למדעי המוח, לוועדה כיוון שבשנת 2005 חתמה על עצומה התומכת בחיילים שמסרבים לשרת בשטחים. בעתירה נטען כי ההחלטה לא לאשר את המינוי היא "ערבוב גבולות שאין לקבלו בין כובעו כשר מדע, אשר אמור לקבל החלטתו כשטובת משרדו ומדינת ישראל לנגד עיניו, לבין כובעו כאדם פוליטי, המנסה באופן ציני לרצות את ציבור תומכיו. בנסיבות אלו, בהחלטתו הנ"ל חרג שר המדע מן הסמכויות אשר הוקנו לו מתוקף תפקידו, החלטתו הינה בלתי סבירה באופן קיצוני ואינה יכולה לעמוד".

מנדלבליט קרא לאקוניס לחזור בו בחודש שעבר. במכתב ששלחה המשנה ליועמ"ש, דינה זילבר, לשר אקוניס, נכתב כי אמנם לשר ישנה סמכות לשקול שיקולים ערכיים בבואו לאשר מינויים, מכיוון שמדובר במינוי מדעי-מקצועי ובחתימה על עצומה אחת לפני 13 שנה, השיקול הזה לא מצדיק את אי-אישור המינוי. זילבר כתבה עוד כי "בנסיבות אלה, לטעמנו יקשה עד מאוד להגן על ההחלטה".

אקוניס הסביר כי קיבל את החלטתו למנוע את מינויה של פרופ' אמיתי למועצת הנגידים של הקרן לא בגלל דעותיה הפוליטיות אלא כי "קריאה לסרבנות היא חציית קו אדום". בדיון בוועדת המדע של הכנסת בחודש שעבר אמר עוד השר כי יכבד כל החלטה של היועמ"ש בנושא.

חברת הכנסת איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני), שפנתה לאקוניס בדרישה שיחזור בו מהחלטתו, מסרה ש"במו ידיו מביא השר אקוניס חרם אקדמי על מדינת ישראל". היא הוסיפה ש"השיקולים הפוליטיים של אופיר אקוניס, אשר מריח את הפריימריז וצריך להרשים את מרכז הליכוד, מובילות אנשי מדע וידידים, אשר מעולם לא התערבו בפוליטיקה הישראלית לפני כן, לנקיטת צעדים חד צדדיים אשר משמעותם שלילת משאבים מהמחקר בישראל". 

ממשרד המדע נמסר כי "ההחלטות הנוגעות לסבב האחרון של המחקרים והתקציבים התקבלו באחרונה והקרן ממשיכה לתפקד כרגיל. מועצת הנגידים תתכנס שוב ביולי הבא. עוד נמסר כי המינוי של חבר או חברת ועדה חדשים ממתין להכרעת בג"ץ בנושא העתירה נגד אי-מינויה של פרופ' אמיתי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ