התפרצות העכברת: נחל זוויתן נפתח למטיילים לאחר שנסגר מחשש לזיהום - מדע - הארץ

התפרצות העכברת: נחל זוויתן נפתח למטיילים לאחר שנסגר מחשש לזיהום

שאר הנחלים שבהם התגלה חשד לחיידק עדיין סגורים, בהם הירדן (באזור פארק הירדן), שפך נחל דליות (באזור המג'רסה), ג'ילבון, זאכי, יהודיה ומשושים

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
נחל זוויתן
צפריר רינת
צפריר רינת

נחל זוויתן נפתח שוב למטיילים לאחר שהבדיקות שנערכו בו מחשש לעכברת היו תקינות - כך הודיעה היום (ראשון) רשות הטבע והגנים. הנחל היה סגור בשבועיים האחרונים בשל חשד להימצאות החיידק.

שאר הנחלים שנסגרו בשל חשש לזיהום עדיין לא נפתחו, בהם הירדן (באזור פארק הירדן), שפך נחל דליות (באזור המג'רסה), ג'ילבון, זאכי, יהודיה ומשושים. המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, הודיע בשבוע שעבר כי למשרד הבריאות דווחו 381 מקרים עם חשש לעכברת, וכי פחות מ-10% מתוכם התבררו כנשאי המחלה.

בדיון חירום בנושא התמודדות עם התפרצות החיידק באזור הצפון, נקבע כי משרדי הממשלה יפעלו באופן מתואם כדי לטפל במחלה. בדיון הוחלט לחסן עדרים הנושאים את החיידק, לנקוט צעדים שימנעו גישה של בקר למקורות מים, להזרים מים נקיים למעיינות על ידי רשות המים ולנקוט פעולות לשיפור רמת התברואה ברשויות המקומיות. בנוסף, משרד הבריאות ימשיך ויפרסם עדכונים לציבור לגבי מצב הנחלים והמעיינות בהם אסור לטבול.

המחלה נגרמת מהפרשת החיידק דרך דרכי השתן של בעלי חיים, בעיקר עכברים וחולדות - ומועברת לבני אדם דרך בעלי חיים אחרים כמו כלבים ופרות באמצעות הפרשות למקורות מים. הדלקת מתפתחת בכליה של החיה הנגועה, והחיה עצמה רק נושאת את המחלה. אדם או חיה הנחשפים למקורות מים הנגועים בהפרשות, עלולים להידבק במחלה דרך מגע עם פצעים חשופים, שטיפת עיניים, או בליעת המים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ