הממשלה לא יישמה תוכנית לסילוק פסולת זיתים, ונחל אלכסנדר צפוי לספוג את הזיהום

לפי התוכנית, המינהל האזרחי היה אמור לפזר בשטחים פתוחים את הפסולת שנוצרת בהפקת שמן זית בגדה. הפעולות הנדרשות לפינוי הפסולת לא בוצעו, והשפכים צפויים לזהם את הנחל גם השנה

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הזיהום בנחל אלכסנדר, ב-2017
צפריר רינת
צפריר רינת

נחל אלכסנדר צפוי לסבול מזיהום כבד בשבועות הקרובים, מפני שהמדינה טרם יישמה את התוכנית שנועדה למנוע משפכי בתי בד בגדה המערבית לזרום לנחל. בשנים האחרונות זרמו שפכים מבתי הבד הסמוכים לשכם וטול כרם לנחל אלכסנדר ופגעו בו קשות. שפכים אלו מכילים פסולת מהליך הפקת שמן הזית, הנקראת עקר. כאשר העקר זורם לנחלים הוא גורם לעלייה משמעותית בריכוז של כמה מזהמים רעילים.

בשנה שעברה גרם הזיהום לתמותה רחבה של דגים בשפך נחל אלכסנדר. העקר גרם גם לזיהום חמור בנחלים באזור הגליל שבהם פועלים בתי בד, ולנזק למכוני טיהור שפכים עד כדי השבתת פעילותם.

הזיהום בנחל אלכסנדר, ב-2017צילום: צפריר רינת

התוכנית הממשלתית גובשה לקראת עונת המסיק הקרובה שתחל באוקטובר, בתיאום עם מועצת הזיתים הפלסטינית - הגוף המאגד את יצרני שמן הזית. בשלב ראשון, התוכנית כוללת פינוי הפסולת מ-20 בתי בד ופיזורה בשטחים פתוחים. עלות התוכנית היא 1.5 מיליון שקל, וישראל תקזז את הכסף מהתשלומים שהיא מעבירה לרשות הפלסטינית. המינהל האזרחי, שאחראי על התוכנית, טרם ביצע את כל הפעולות הנדרשות לפינוי הפסולת, כמו גיוס כלי רכב שיאספו אותה.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

המסיק השנה צפוי להניב כמויות קטנות יותר של שמן זית, אבל עדיין מדובר בזיהום שעלול לפגוע בנחל. בעקבות הזיהום בשנה שעברה ציין ניסים אלמון, מנהל רשות ניקוז ונחלים שרון, האחראית על נחל אלכסנדר, שכמות קטנה של עקר גורמת לזיהום כמו ביוב של עיר בת מאה אלף תושבים.

דגים שמתו בשל הזיהום בנחל אלכסנדר, ב-2017צילום: רן פרחי

המשרד להגנת הסביבה, בשיתוף רשות המים ותאגידי מים וביוב אזוריים, הפעיל בעונת המסיק בשנה שעברה תוכנית לפינוי עקר מבתי בד בגליל. כתוצאה מכך, מערכות טיהור השפכים לא קרסו לראשונה זה עשור, והזיהום בנחלי האזור פחת מאוד.

מהיחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים נמסר: "בימים אלו נמצא המינהל האזרחי ביהודה ושומרון בהליכי קידום פרויקט איסוף ופינוי מי העקר בעלות של כ-1.5 מיליון שקל במימון משרד האוצר. כמו כן, לאחרונה השקיע המינהל האזרחי כ-400 אלף שקלים לטובת התקנת תשעה מכלי איגום בסמוך לבתי בד באזור נחל שכם הנמצאים כיום בתהליכי התקנה. עוד נציין כי כיום שלושה בתי בד מאזור שכם מעבירים את מי העקר למתקן טיהור שפכים הנמצא בשכם".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "המשרד מבצע פעולות נמרצות בנושא העקר שאף מנעו באופן משמעותי את זיהום הנחלים בצפון הארץ בעונת המסיק האחרונה. בכל הנוגע לאזור יהודה ושומרון, הנמצא באחריות המינהל האזרחי, טרם הושלמו הפעולות האופרטיביות בשטח, שימנעו זיהום של נחל שכם ונחל אלכסנדר בעונת המסיק הקרובה. זרימת העקר עלולה לפגוע קשות בשיקום הנחל שבוצעה בעלות של מיליוני שקלים במהלך השנים, ולגרום נזק משמעותי למערכות האקולוגיות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ