שר הסביבה אלקין המתמודד לראשות העיר ירושלים: לא אוכל לשמור על השטחים הירוקים

בסקר של שדולת "ירושלים בת קיימא" הביע אלקין תמיכה בבנייה על חשבון השטחים ממערב לעיר, חרף התנגדות ארגוני הסביבה בעבר. רוב המועמדים האחרים הביעו תמיכה מסויגת בבנייה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זאב אלקין בירושלים, במאי האחרון
ניר חסון
ניר חסון

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, המתמודד לראשות העיר ירושלים, תומך בהקמת שכונות על חשבון שטחים ירוקים במערב העיר. מכמה התבטאויות של אלקין בתקופה האחרונה עולה כי הוא תומך בהקמת השכונות, בדומה לתוכנית ההרחבה מערב, המוכרת כתוכנית ספדיה - שנדחתה אחרי קמפיין מחאה נרחב של ארגוני סביבה.

אלקין הוא המועמד היחיד שתומך גם בהקמת שכונה בגבעת מצפה נפתוח שליד שכונת רמות, גבעה שנחשבת לבעלת ערכי טבע חשובים במיוחד. שאר המועמדים לראשות העיר הביעו תמיכה מסויגת יותר בבנייה בשטחים ירוקים.

רוב המועמדים, בהם עופר ברקוביץ', משה ליאון ורחל עזריה, אמנם הביעו תמיכה בהקמת שכונה באזור רכס לבן, שבדרום מערב העיר, אך כולם הציבו כתנאי לבנייה שחלק משטח השכונה יהיה שטח משלים לתוכניות פינוי-בינוי בשכונות הסמוכות קרית מנחם וקרית היובל.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

את סקר עמדות המועמדים ערכה שדולת "ירושלים בת קיימא". השדולה מאגדת ארגונים, פעילים ומנהלים קהילתיים בנושאי סביבה, ובראשה עומדת סגנית ראש העיר לשעבר, נעמי צור. פעילי השדולה נפגשו בשבועות האחרונים עם כל המועמדים לראשות העיר, מלבד יעקב דייטש, שלא התפנה להיפגש עמם. במהלך הפגישות נשאלו המועמדים שאלות זהות על נושאים שונים בענייני סביבה, שקיפות וקיימות בירושלים.

רכס לבן, ספטמבר 2017צילום: אוליבייה פיטוסי

במסמך שפרסמה "ירושלים בת קיימא", נכתב כי אלקין "אמר בכנות שלא יוכל לשמור על כל השטחים הפתוחים ממערב לעיר, על אף שלא מתכוון להחזיר את תוכנית ספדיה המלאה". עוד נכתב כי "הוא לא רואה מנוס מלבנות במצפה נפתוח וברכס לבן, אך עם זאת הביע נכונות לקיים מפגש מיוחד מוקדש לנושא, ומוכן לשמוע עמדות אחרות ולשנות את דעתו אם הן יהיו משכנעות".

לדברי אלקין, הבעיה החמורה ביותר בירושלים היא המחסור בדיור ועזיבת זוגות צעירים. לכן, לדבריו, יש לבנות גם על חשבון שטחים ירוקים. הדברים תואמים גם למה שאמר בהרמת כוסית עם ארגון הקבלנים "בוני ירושלים" בתחילת השבוע: "(המחסור בדיור) דורש מהפכה בנושא התכנון וקידום תוכניות, ואני לא מפחד להגיד את זה, כולל במערב העיר. מי שחושב שניתן לענות על הצרכים ולהשאיר פה משפחות צעירות בלי בנייה במערב העיר טועה לחלוטין. אמרתי את זה גם לארגוני הסביבה - אין פתרון אחר להיקפי הבנייה שירושלים דורשת".

תוכנית ספדיה היתה תוכנית מסיבית לפיתוח ירושלים מערבה על חשבון הגבעות הירוקות. היא נגנזה בשנת 2007 באחד הנצחונות הגדולים של התנועה הסביבתית בעיר. ראש העיר הנוכחי, ניר ברקת, מתנגד לתוכנית. אולם, לאחרונה מקודמת תוכנית להקמת שכונה ברכס לבן שהיתה חלק מתוכנית ספדיה, ובארגונים הירוקים חוששים שזה שלב ראשון בדרך להחזרת התוכנית לסדר היום של גופי התכנון בבירה.

"כבר 20 שנה שמטיפים לתת לירושלים את אותה התרופה ואף אחד לא חושב שיכול להיות שזו לא התרופה הנכונה", אמרה בתגובה נעמי צור, "יכול להיות שצריך להפסיק לספור יחידות דיור ולהתחיל לדבר על האיכויות של העיר. תל אביב לא סופרת כל הזמן את יחידות הדיור שלה. אתה לא מחזק את העיר בספירת יחידות דיור, אתה מחזק אותה בשיפור איכות החיים. אנשים גרים פה כי יש פה שוק, כי יש פה את פארק המסילה. הבעיה היא שאף ראש עיר לא אימץ את התפיסה הזו עד עכשיו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ