חוקרים מצאו שאדם זוכר בממוצע 5,000 פרצופים בחייו

הנבדקים התבקשו לציין את הפרצופים שהם זוכרים מחייהם ורשימה של פרצופים של מפורסמים. התוצאות מדגימות את הגמישות האדירה של המוח האנושי שהתאים עצמו לחיים בעידן ערי הענק

אסף רונאל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
משתתפים בפסטיבל מוזיקה בסנטרל פארק שבניו יורק, בחודש שעבר
משתתפים בפסטיבל מוזיקה בסנטרל פארק שבניו יורק, בחודש שעברצילום: Evan Agostini/אי־פי
אסף רונאל

עד לפני מאות שנים ספורות לכל היותר, הרוב המכריע של בני האדם לא פגשו יותר מכמה מאות בני אדם במשך כל חייהם. אולם היום, בעידן ערי הענק, תקשורת ההמונים והגלובליזציה, אנחנו יכולים לראות מספר דומה של פרצופים ביום אחד בלבד. מחקר שהתפרסם אתמול בחן כיצד המוח האנושי מתמודד עם האתגר: לפי המחקר, בן אדם ממוצע זוכר 5,000 פרצופים שונים. התוצאות מדגימות את הגמישות האדירה של המוח האנושי, שהתאים עצמו בפרק זמן זניח בקנה מידה אבולוציוני לתנאי חיים שונים לגמרי ממה שאבותינו חיו בהם במשך מיליוני שנים.

במחקר, שהתפרסם בכתב העת Royal Society Proceedings B, הקציבו החוקרים ל-25 נבדקים שעה אחת כדי לציין את כל הפרצופים של בני אדם שהם זוכרים מחייהם. אז הנבדקים קיבלו שעה נוספת כדי לחבר רשימה של כל פרצופי האנשים המפורסמים שהם מכירים, כמו שחקנים, פוליטיקאים או ספורטאים. החוקרים גם אפשרו לנבדקים, שזכרו פרצוף מסוים אבל לא את שמו של האדם שנלווה לפרצוף זה, לתאר את הפרצופים באופן עקיף, כמו "נהג האוטובוס בקו 25 בשמונה בבוקר", או "הנבל מהסרט האחרון של ג'יימס בונד".

מערכת לזיהוי פנים בטוקיו, באפריל האחרון
מערכת לזיהוי פנים בטוקיו, באפריל האחרוןצילום: Eugene Hoshiko/אי־פי

כצפוי, בתחילת כל שעה הנבדקים חשבו על עוד ועוד פרצופים בקלות רבה. אבל ככל שהזמן חלף, קצב הפרצופים החדשים בהם נזכרו הנבדקים הלך וירד. עקומות אלה אפשרו לחוקרים להעריך כמה זמן ייקח עד שהנבדקים לא יוכלו להיזכר בעוד פרצופים, ולפי זה להעריך את המספר הכללי של פנים שונות שהם זכרו. במבדק נוסף, הציגו החוקרים בפני הנבדקים תצלומים של 3,441 אנשים מפורסמים, וביקשו מהם לומר את מי הם מכירים. כדי לוודא שהזיהוי אמיתי, החוקרים התייחסו רק לפרצופים שהנבדקים זיהו בשני תצלומים נפרדים.

אז שילבו החוקרים את המספרים שהתקבלו בשני המבדקים, וביטלו את שמות המפורסמים שהופיעו בשניהם, וקיבלו את המספר הממוצע של 5,000 פרצופים זכורים לכל אדם. הפערים בין 25 הנבדקים השונים היו משמעותיים. הנבדק עם הזיכרון הטוב ביותר זכר בסביבות 10,000 פרצופים, והנבדק עם הזיכרון החלש ביותר זכר רק אלף. "את הטווח הזה אפשר להסביר בכך שיש אנשים עם נטייה טבעית לזכור פרצופים. יש הבדלים במידת תשומת הלב שאנשים מקדישים לפנים של אחרים, ובאיזו יעילות הם מעבדים את המידע", הסביר ד"ר רוב ג'נקינס מהמחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת יורק, שהוביל את המחקר, בהודעה לתקשורת שפרסמה האוניברסיטה. "לחלופין, ייתכן שהטווח משקף את הסביבה החברתית השונה בין הנבדקים. חלקם גדלו במקומות צפופים יותר והיו חשופים ליותר מידע חברתי".

החוקרים מבהירים כי המחקר שלהם ניסה לגבש מספר כללי של פרצופים שאנחנו מכירים, ולא לגלות כמה בני אדם המוח שלנו מסוגל לזכור. החוקרים מודים שהמחקר התבסס על כמה הנחות שקשה להוכיח בחישוב המתבסס על עקומת קצב ההיזכרות, וגם היה תלוי בכנות של הנבדקים. אולם לדבריהם, מדובר בנתון בסיסי שיוכל לשמש להשוואה במחקרים עתידיים, כמו גם בהשוואה ליכולת של תוכנות מחשב שמשמשות בשדות תעופה או בחקירות משטרתיות.

כמו כן, הגיל החציוני של הנבדקים בניסוי היה 24, כמו בניסויים רבים בפסיכולוגיה שנערכים על סטודנטים. עובדה זו, בעיני החוקרים, מהווה כיוון חקירה עתידי מרתק. "יהיה מעניין לגלות אם יש גיל שבו הזיכרון שלנו לפרצופים מגיע לשיא", הוסיף ד"ר ג'נקינס. "האם אנו צוברים פרצופים לאורך חיינו, או שיש נקודה בה אנו מתחילים לשכוח את חלקם?". יעד נוסף למחקר עתידי הם "זכרנ-־על", שזוכרים מספר גדול בהרבה של פרצופים מהאדם הממוצע.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ