תושבי חוף הכרמל עתרו לבג"ץ נגד הקמת מתקני טיפול בגז

התושבים מבקשים מהמדינה להסביר מדוע לא תבטל את האישור להקמת אסדה לטיפול בגז סמוך למגוריהם ותעתיק את הפעילות לעומק הים. זאת, בטענה שהיא מהווה סיכון בריאותי

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאגר לווייתן
מאגר לווייתןצילום: AMIR COHEN/רויטרס
צפריר רינת
צפריר רינת

תושבים באזור חוף הכרמל עתרו לבג"ץ כדי לחייב את המדינה להסביר מדוע לא תבטל את האישור להקמת אסדה לטיפול בגז סמוך למגוריהם. האסדה תוקם במרחק של כעשרה קילומטרים מהחוף, ויטופל בה גז טבעי מקידוח לוויתן בידי נובל אנרג'י.

העתירה הוגשה על ידי עמותת "קואליציית אזרחים נגד הקונדנסט" — שמו של תוצר הלוואי של הגז הטבעי. תושבי אזור חוף הכרמל מנהלים מאבק ציבורי נגד הקמת האסדה בטענה כי היא מהווה סיכון בריאותי, ומבקשים להעתיק את פעילות הטיפול בגז לעומק הים.

בית המשפט התבקש להוציא צו־ביניים להפסקת הקמת המתקנים, עד להכרעה בעתירה. זוהי ההזדמנות המשפטית האחרונה של התושבים למנוע את הקמת מתקני הקונדנסט בחוף הכרמל.

בתוכנית המתאר לטיפול והולכת גז, נקבע שהמתקן לטיפול בגז מקידוח לוויתן יוקם במרחק של כעשרה קילומטרים מחוף דור, הנמצא בתחום המועצה האזורית חוף הכרמל.

לאחר הטיפול, יוזרם הגז למערכת ההובלה הארצית. הקונדנסט, תוצר לוואי הדומה לנפט, יוזרם גם הוא למערכת צינורות יבשתית, ומשם לבתי הזיקוק בחיפה. מתקן גיבוי לאחסון החומר יוקם באתר ליד היישוב יקנעם.

העותרים טוענים כי האסדה צפויה לפלוט זיהום אוויר ולייצר סיכון בריאותי. בנוסף, לדברי העותרים, הזרמת הקונדנסט עשויה להוות סיכון בשל פליטת אדים.

הטיעון המרכזי של תושבי חוף הכרמל בעתירה הוא כי אישור הקמת האסדה התבסס על הנחה מוטעית, שישראל לא יכולה להקים מתקן דומה בלב הים. זאת, מאחר שמדובר בתחום המים הכלכליים, הנמצא מחוץ למים הטריטוריאליים — שם אין לישראל את הסמכויות התכנוניות והמשפטיות המתאימות להפעלת המתקן. לכן, נפסלה חלופה של הפקת גז בעומק הים, שם ניתן להשתמש במתקן צף.

על פי העותרים, מאוחר יותר התברר כי ניתן להפעיל מתקן להפקת גז במרחק גדול יותר מהחוף. כך למשל אושרה באחרונה הפעלת מתקן צף להפקת גז מקידוחי כריש ולוויתן, על ידי חברת אנרג'יאן. בעתירה גם נטען כי חברת נובל אנרג'י עצמה הציעה בתחילה להקים מתקן צף, במרחק גדול יותר מהחוף, אבל מסיבות לא ברורות חזרה בה. באחרונה דיווחה חברת נובל אנרג'י שהקמת האסדה ליד חוף דור היא מבחינתה עובדה מוגמרת, מאחר שהליכי הקמתה כבר נמצאים בשלבים מתקדמים. העותרים טוענים כי אף שהוזמנו פריטי ציוד לאסדה, בחלק משמעותי מהם ניתן להשתמש גם עבור הפעלת מתקן צף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

פרויקט הרצל 138

סוף סוף יש סיבה לעצור ולהביט בבית הבאר ברחוב הרצל

הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

אבישי בן-חיים

ל"ישראל השנייה" מגיע דיון רציני יותר, ובעיקר כזה שמבוסס על אמת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"