אושרו תקנות שיחייבו רכבי דיזל ישנים בהתקנת מסנן למניעת פליטת חלקיקים מזהמים

על פי התקנות שאושרו בוועדת הפנים והגנת הסביבה, לא יחודש הרישיון של כלי רכב כבדים שעלו לכביש עד שנת 2005 ללא התקנת המסננים. מהלך זה צפוי להביא להפחתה של עד 30% בזיהום האוויר

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משאיות ארכיון
משאיות ארכיוןצילום: אליהו הרשקוביץ
צפריר רינת
צפריר רינת

ועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת אישרה אתמול (שני) תקנות חדשות לחוק אוויר נקי לצמצום זיהום אוויר מרכבי דיזל, שיזם השר להגנת הסביבה זאב אלקין, שלפיהן לא יחודש רישיון הרכב של כלי רכב ישן אלא אם הותקן בו מסנן למניעת פליטת חלקיקי זיהום בקוטר זעיר החודרים למערכת הנשימה. חלקיקים אלו עלולים לגרום למחלות נשימה וסרטן, וההערכה היא שהתקנת המסננים תביא להפחתה של עד 30% בזיהום האוויר שמקורו בתחבורה.

לפי התקנות החדשות שאושרו בוועדה, בראשות חבר הכנסת יואב קיש (ליכוד), רכבים כבדים ישנים מוגדרים רכבי דיזל עד שנת 2005, מסוג משאיות כבדות מעל 12 טון וכלי רכב המשמשים להסעת שמונה נוסעים ומעלה כגון אוטובוסים ומיניבוסים. כצעד משלים לתקנות יממן המשרד להגנת הסביבה את המסננים לכלי הרכב הכבדים והישנים אשר נמצאים בבעלות פרטית. עסקים קטנים יקבלו תמיכה בהתקנת המסנן ביחס למחזור המכירות שלהם, כאשר עלות מסנן עשויה להגיע ליותר מ-20 אלף שקלים.

עוד נקבע בתקנות כי ברישיון הרכב יופיע מעתה דירוג לפי השפעתו הצפויה על זיהום האוויר. כלי רכב מזהמים יסומנו באמצעות תווית מיוחדת בעת מבחן הרישוי השנתי, אלא אם הותקן בהם מסנן חלקיקים. סימון כלי הרכב המזהמים יקל על האכיפה ברשויות מקומיות אשר יבחרו לחוקק חוקי עזר מקומיים אשר יגבילו כניסת כלי רכב מזהמים לשטחן. בחיפה כבר קיים אזור שאליו כלי רכב המוגדרים מזהמים לא יכולים להיכנס.

עוד הוחלט כי בשיתוף עם משרד התחבורה, יוצעו מענקי גריטה (פירוק כלי רכב ישנים ומחזור חלקיהם) לכלל בעלי כלי רכב כבדים ישנים אשר יעדיפו לגרוט את רכבם במקום להתקין בו מסנן חלקיקים. סכומי מענקי הגריטה ינועו בין 5,000 שקלים ל-22 אלף שקל. מי שהוחרג מהתקנות הם רכבי חירום של הצבא והרשות הארצית לכבאות והצלה.

השר אלקין אמר בתגובה לאישור התקנות כי "בכל שנה מתים בישראל 1,100 בני אדם בגלל זיהום אוויר מתחבורה וזו אינה גזרת גורל. התקנות שאושרו הן צעד חשוב בתוכנית לאומית להפחתת זיהום האוויר מתחבורה".

מהארגון הסביבתי "גרינפיס" נמסר בתגובה שאישור התקנות הוא צעד מבורך אך ציינו כי יש להביא לכך שבעתיד לא יהיו כלל כלי רכב מונעים בדיזל ולהחליפם בכלי רכב המונעים בחשמל או בגז טבעי.

בכמה מדינות באירופה גובשו לאחרונה תוכניות שאפתניות במיוחד למניעת זיהום מתחבורה. כך, צרפת החליטה לאחרונה שעד שנת 2040 ייאסר השימוש במכוניות המונעות בבנזין או דיזל, וכבר עתה הוחלט לתת תמריץ כספי למי שיחליף מכונית ישנה במכונית חדישה העומדת בתקנים מחמירים יותר של פליטת זיהום. בערים טורינו ומילאנו באיטליה הוטלו לאחרונה איסורים על כניסת מאות אלפי כלי רכב שלא עמדו בדרישות למניעת זיהום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מצעד הדגלים באזור שער שכם בשנה שעברה. שוב מתברר שאין דין שמאלן כדין מתנחל

הממשלה וגופי הביטחון מגבים את העבריינים. ואת מי עוצרים? את השמאלנים כמובן

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

תומכי טראמפ
בפריצה לקפיטול,
ינואר 2021 . אוהדיו
מוצגים כנבלים

בספר שמקדיש כל כך הרבה לשקרים, ראוי היה להיזהר בעובדות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?