תוכנית חדשה בשפלה מנסה לשלב בנייה לצד שימור גבעות הכורכר

הגבעות באזור, שמכילות צמחים ייחודיים ויונקים, נפגעו קשות מפיתוח ובנייה בשנים האחרונות. בארגוני שמירת הטבע חוששים שהתוכנית לא תגן כראוי על הגבעות

גבעת האירוסים בנס ציונה, ב-2008
גבעת האירוסים בנס ציונה, ב-2008צילום: אלון רון
צפריר רינת
צפריר רינת
צפריר רינת
צפריר רינת

המועצה הארצית לתכנון ובנייה צפויה לאשר היום (שלישי) תוכנית להקמת אזור נופש ופנאי ליד רחובות ונס ציונה, במסגרתה נקבע שיש לשמור על גבעות הכורכר שבאזור זה. נוף גבעות הכורכר, הנפרס מעוטף עזה ועד השרון, הלך ונעלם בשנים האחרונות כתוצאה מפיתוח ומפגעים סביבתיים, והסביבה שבה מתוכנן אזור הנופש היא אחד המוקדים המרכזיים של צורת נוף זו. למרות שהתוכנית מעניקה לגבעות מעמד מוגן, בארגוני שמירת הטבע חוששים שאין בכך די כדי למנוע פעילות שתפגע בהן.

שטח התוכנית הוא 5,200 דונם שיוגדרו "אזור נופש מטרופוליני", ובמסגרתה ישולבו פיתוח לצד שימור חלק מהשטח כך שיוכל לשרת גם תושבי ערים סמוכות. השטח כולל נופים חקלאיים וגבעות כורכר, והתוכנית מאפשרת פיתוח לבנייה על 15% ממנו ומטילה מגבלות בנייה בחלקים מסוימים. האזורים שבהם תהיה בנייה יהיו צמודים לישובים הקיימים, כדי לשמור על הרצף של הנוף הפתוח. בין השאר נקבע שבשטחי גבעות הכורכר אסור יהיה לשנות את פני הקרקע ולא יוקמו מבנים חקלאיים.

שטח חקלאי וגבעות כורכר סמוך לעיר שדרות, בשבוע שעברצילום: אליהו הרשקוביץ

רבות מגבעות הכורכר באזור כבר נפגעו קשות מפיתוח ובנייה. בשנים האחרונות נהרס אחד מרכסי הכורכר הגדולים באזור לאחר שהוקם עליו היישוב אירוס. בגבעות אחרות נזק נגרם מפעילות בלתי פוסקת של רכבי שטח. במסגרת דו"ח שבדק את מצב האזור לקראת אישור התוכנית, נכתב בין השאר ש"בשנים האחרונות חלה התדרדרות במצבו של האזור כתוצאה מזריקת פסולת בנייה, פלישה של עסקים קטנים ואנשים המשתמשים במבנים נטושים למטרותיהם האישיות".

בסקר אקולוגי שנערך לקראת אישור התוכנית נמצא שבגבעות יש כ-25 מינים של צמחים נדירים, ובהם מינים שלא צומחים בשום מקום בעולם פרט לאזור החוף של ישראל, כמו אירוס הארגמן וזהבית שרונית. בגבעות ניתן גם למצוא מינים שונים של יונקים כמו שועלים וארנבות.

גבעות כורכר באזור אשדוד, החודש. נפגעו קשות מבנייה ופיתוח בשנים האחרונותצילום: אליהו הרשקוביץ

לפני העברת התוכנית לאישור המועצה הארצית, הוועדה לתכנון ובנייה של מחוז מרכז תכננה להפוך חלק משטח התוכנית לשמורת טבע. אולם עיריית נס ציונה התנגדה, בטענה שירידת ערך הקרקע תוביל לתביעות של בעלי קרקע פרטיים בשטח השמורה. העירייה דרשה שהוועדה המחוזית תבטיח לה שיפוי כספי כנגד תביעות. לבסוף החליטה הוועדה שלא תוקם שמורה אלא שהשטח יישאר מיועד לחקלאות. חלק מאזור הנופש הוגדר כפארק שבו תתאפשר פעילות חקלאית, אבל רובו ישמש לטיולים ויותר להקים בו מתקנים הקשורים לפעילות פנאי בלבד.

על אף ההצהרות הרבות בתוכנית החדשה על חשיבות גבעות הכורכר וקביעת הוראות של שימור בגבעות אלו, בארגוני שמירת הטבע חוששים שאין בכך די כדי למנוע פעילויות שיפגעו בהן. "התוכנית לא נותנת לגבעות הכורכר מעמד של שטח מוגן הנמצא בניהול ציבורי", אמר משה פרלמוטר מהחברה להגנת הטבע. "היא לא מבטיחה שניתן יהיה להגן עליהן מפני פגיעה כמו זו שגורמים היום רכבי שטח. צריך לתת לגבעות האלו מעמד של שטח פתוח מוגן ולתת את הפיצוי המתאים לבעלי קרקע פרטיים".

גבעות הכורכר באזור אשדוד, החודש. הגבעות מכילות צמחיים ייחודיים ובעלי חיים שוניםצילום: אליהו הרשקוביץ

כתבות מומלצות

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

פרויקט הרצל 138

סוף סוף יש סיבה לעצור ולהביט בבית הבאר ברחוב הרצל

הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

אבישי בן-חיים

ל"ישראל השנייה" מגיע דיון רציני יותר, ובעיקר כזה שמבוסס על אמת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"