סקר שנערך לראשונה: בישראל יש 33 אלף כלבים משוטטים, רובם ביישובי הבדואים בנגב

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כלבים משוטטים ליד אלקוש בצפון, ב-2012
כלבים משוטטים ליד אלקוש בצפון, ב-2012צילום: ירון קמינסקי
צפריר רינת
צפריר רינת

בישראל יש כ-33 אלף כלבים משוטטים, 60% מהם נמצאים באזור הדרום - כך גילה סקר שפרסם לראשונה את מספרם. את הסקר שערך הארגון הבינלאומי לזכויות בעלי חיים Humane Society International עבור עמותת תנו לחיות לחיות.

הסקר נערך בשנה שעברה על ידי ראול סגהל וד"ר אמיט צ'אודהארי מהארגון הבינלאומי. השניים ניהלו בעבר מבצעים לאומיים לצמצום הומני של אוכלוסיית כלבי רחוב בכמה מדינות. הארגון מעקר ומחסן את הכלבים המשוטטים ומחזיר אותם לשטח שבו הם נמצאו. על פי תנו לחיות לחיות, פעילות זו משמשת חלופה הומנית לחיסול נרחב של הכלבים. העיקור והחיסון מאפשרים לשלוט באוכלוסיית הכלבים המשוטטים, ומחקרים הראו כי הם תורמים לצמצום מחלת הכלבת יותר מהרג הכלבים.

סקר להערכת מספר הכלבים הוא הצעד הראשון שבו נוקטים מומחי Humane Society International לפני יישום תכנית טיפול כלל-ארצית. הארגון ביצע את הסקר בישראל באמצעות סיורים לאורך דרכים באורך כולל של 1,153 קילומטרים וליד 128 יישובים. בנוסף, הארגון השתמש במודל של חישוב אוכלוסיות בעלי חיים שפיתח.

לפי ממצאי הסקר, במחוז הדרום יש 19,860 כלבים משוטטים, רובם ליד יישובים בדואים לא מוכרים. במחוזות הצפון וחיפה נספרו קצת יותר מעשרת אלפים כלבים, רובם ליד יישובים קטנים. בירושלים ותל אביב ובסביבתן נמצא מספר נמוך יחסית של כלבים משוטטים - קרוב לאלף. השטחים מעבר לקו הירוק לא נבדקו, אך ידוע שיש בהם מספר גדול של כלבים.

לפי הסקר, בישראל ישנם 0.4 כלבים לכל מאה בני אדם, ואילו ביישובים הבדואים הלא מוכרים יש 35 כלבים על כל מאה אנשים. עורכי המחקר ציינו כי יכולת המיפוי והניתוח באזור הדרום היתה מוגבלת בשל אי-ההכרה בחלק מהיישובים, ולכן הם מעריכים כי המספר גבוה יותר. הארגון מתכוון לבצע מיפוי נוסף שיתמקד ביישובים הבדואים הלא מוכרים. להערכת אנשי הארגון, ניתן לטפל באוכלוסיות הכלבים ביעילות ברוב האזורים באמצעות טיפול מתמשך, אולם יהיה צורך להשקיע מאמץ רב יותר באזור הדרום.

בעקבת פרסום ממצאי הסקר אמרה מנכ"לית תנו לחיות לחיות, יעל ארקין: "לקחנו על עצמנו אחריות שהיתה אמורה להיות תחת משרד החקלאות, וביצענו את הבדיקה המקצועית ביותר והמקיפה ביותר אי פעם המאפשרת לנו לדעת מה היקף הבעיה שעמה מתמודדת מדינת ישראל. מכאן זו כבר אחריות הממשלה ומשרד החקלאות בפרט לאמץ את ממצאי הדו"ח ובעיקר את המלצותיו. פתרונות של ירי חסר הבחנה בכלבים, כמו אלה שמתבצעים בישראל חדשות לבקרים, הוכיחו את עצמם כלא יעילים ואף הביאו לעלייה במספר הכלבים המשוטטים".

יש לציין שעם בואם של פעילי הארגון לסקר בשנה שעברה הבהיר משרד החקלאות שהוא מתנגד לשחרור כלבים משוטטים לאחר שהם נלכדו. ברשות הטבע והגנים ציינו שלא ידוע להם על מדינה בעולם שבה שיטת פעולה זו הצליחה להביא לצמצום של אוכלוסיית הכלבים.

כתבות מומלצות

מפגינים אוקראינים עם סמל חטיבת אזוב בקייב, החודש. הציבור לא מתמודד עם המורכבויות של העבר

בצל האשמות רוסיה בנאציזם, אוקראינה מתמרנת בין ניכוס הלאומנות למגננה

איור: עמוס בידרמן

דלתות מסתובבות: הנוטש, החוזרת באופן חלקי והיושב על הגדר

שי ופוטין בבייג'ין, בפברואר. התלות הרוסית בסין גדלה מאז הפלישה לאוקראינה ונתנה לסין מנופי לחץ

סין עשויה לנצח במלחמה באוקראינה, אלא אם המערב יתאחד מולה

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים. דרעי היה ונשאר המורה הרוחני שלו

לא מת, לא גוסס, ולא בבית חולים: תיק 4000 חי ונושם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?