מחקר גילה כי ציפורים מסוגלות להבין קריאות אזהרה של ציפורים ממינים אחרים

חוקרים הצליחו ללמד ציפורים להבין קריאות אזהרה של ציפורים אחרות ולברוח, גם כאשר אין טורף בסביבה. "עד כה לא ידענו איך מתרחשת 'למידת השפה' של הציפורים", אמר אחד מעורכי המחקר

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גדרון אוסטרלי. הציפורים למדו לקשר צלילים לקריאות מצוקה
גדרון אוסטרלי. הציפורים למדו לקשר צלילים לקריאות מצוקהצילום: Jessica McLachlan/אי־פי
לוגו אי-פי
אי-פי

עבור ציפורים, היכולת להבין את הרכילות שמשמיעות שכנותיהן על נץ שמתקרב או על נחש שבסביבה עשויה להיות ההבדל בין חיים למוות. ידוע שבעלי חיים בטבע מקשיבים זה לזה כדי לקבל מידע על טורפים האורבים להם, והם מצותתים בהצלחה לפטפוטים של מינים אחרים. הציפורים, לדוגמה, לומדות להתעופף בבהלה כששכניהן משמיעים קריאת מצוקה.

לפי מחקר חדש, הגדרון האוסטרלי - ציפור שיר קטנה - אינה יודעת את "שפתן" של ציפורים אחרות בזמן שהיא בוקעת מהביצה - אולם היא מסוגלת להבין את משמעותן של כמה "מלים" חשובות. כך מסבירים מדענים במאמר שהתפרסם בשבוע שעבר בכתב העת Current Biology.

"ידענו שבעלי חיים מסוימים מסוגלים לתרגם את המשמעות של 'הלשון הזרה' של מינים אחרים, אבל לא ידענו איך מתרחשת 'למידת השפה'", אומר אנדרו רדפורד, ביולוג באוניברסיטת בריסטול ואחד מעורכי המחקר.

לציפורים יש כמה דרכים ללמוד את מיומנויות החיים: מיומנויות מסוימות הן ידע מולד, ואחרות הן ידע נרכש באמצעות התנסות ישירה. רדפורד ומדענים אחרים חקרו סוג שלישי של ידע: קבלת מידע מציפורים אחרות. רדפורד ועמיתיו באוניברסיטה הלאומית של אוסטרליה הסתובבו בגנים הבוטניים הלאומיים בקנברה הבירה עם רמקולים, ושני סוגי צלילים מוקלטים ולא מוכרים: הראשון היה קריאת אזהרה של קוצנית מקור, מין שאינו מצוי באוסטרליה, והשני היה ציוץ ציפורים ממוחשב. החוקרים חיפשו גדרונים בודדים, והשמיעו להם את הצלילים כדי להיות בטוחים שהם מגיבים רק לציוצים הבוקעים מהרמקול, ולא להתנהגות של ציפורים אחרות.

בפעם הראשונה ששמעו הגדרונים את שני הצלילים האלה, הם לא הראו כל תגובה מיוחדת. החוקרים ביקשו ללמד את מחצית הציפורים לזהות קריאת מצוקה בקריאת האזהרה של קוצנית המקור, ואת המחצית השנייה לזהות את הציוץ שיצר המחשב כקריאת מצוקה. כדי לעשות זאת, הם השמיעו את הצלילים הללו בליווי רעשים שציפורים מקשרות לסכנה, כמו קריאת המצוקה של הגדרונים. כדי להציג זאת במונחים אנושיים, ניתן לדמות זאת לאדם שמדבר אך ורק אנגלית ולומד ש"אכטונג" פירושה סכנה בגרמנית רק מתוך בליל צעקות של משפטים בעלי משמעות זהה בשפות רבות, בעת ובעונה אחת.

אחרי שלושה ימים, חזרו החוקרים כדי לבדוק מה הציפורים למדו - והן אכן עברו את המבחן. שתי הקבוצות הקשיבו לצליל שאומנו אליו, הפעם בלי רעשי הרקע - והתעופפו למקום בטוח יותר. כמו כן, כל קבוצה נותרה אדישה למשמע הצליל של הקבוצה השנייה. 12 מתוך 16 הציפורים התעופפו בכל השמעה, ארבע הציפורים האחרות התעופפו בתגובה לשני שלישים או יותר מההשמעות.

"עד המחקר הזה היה לנו ידע מוגבל על איך בעלי חיים לומדים את משמעותן של קריאות של מינים אחרים", אמר כריסטופר טמפלטון, ביולוג באוניברסיטת פסיפיק בפורסט גרוב שבאורגון, שלא היה מעורב במחקר.

מחקר קודם הראה שגדרונים מסוגלים ללמוד משמעות של קריאות מצוקה בעת היתקלות עם טורף בזמן אמת, אך המחקר הזה מוציא את הטורף מהמשוואה. "המחקר מראה שהציפורים האלה מסוגלות ללמוד לקשר צלילים חדשים עם סכנה בלא צורך ללמוד זאת בניסוי וטעייה", אמר טמפלטון. "היכולת ללמוד רק מנוכחות של טורף היא מסוכנת מאוד", הוסיף רדפורד. "היכולת ללמוד מיצירת קשר בין צלילים הגיונית מבחינה ביולוגית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

מצעד הדגלים באזור שער שכם, בשנה שעברה. מה יחשבו אזרחי ישראל הערבים אם הממשלה תמנע מאזרחי היהודים לחולל ברחבת שער שכם תוך שירת "מוות לערבים", "שיישרף לכם הכפר" ועוד נעימות באותו הסגנון?

נילחם על זכותו של כל יהודי לקלל את האמ־אמא של כל ערבי

איור

יש ילדות שההתבגרות המינית שלהן מתחילה בגיל 6. אין הסבר לתופעה

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?