בגלל הבצורת ורעיית בקר, עשרות מעיינות בגליל נותרו יבשים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עין כמא
עין כמאצילום: אריאל כהן, רשות הטבע והגנים
צפריר רינת
צפריר רינת
צפריר רינת
צפריר רינת

עשרות מעיינות בגליל התייבשו בגלל מחסור מתמשך במשקעים, ואחרים נפגעו קשות משימוש שנעשה בהם לצורכי רעיית בקר - כך עולה מסקר מעיינות מקיף בגליל המזרחי שערכה רשות הטבע והגנים בשנה שעברה. בעקבות ממצאי הסקר, קוראת הרשות לפעול לשימור כמה מהאתרים, החשובים במיוחד מבחינה אקולוגית.

על פי ממצאי הסקר, שנערך באגני הנחלים תבור, יששכר ויבנאל במזרח הגליל התחתון, קרוב ל-40% מהמעיינות היו יבשים. "העובדה שמעיינות נמצאו יבשים בראשית האביב מעידה על כך שיש מחסור מצטבר של משקעים הגורם להתייבשותם", אמר ל"הארץ" אריאל כהן, מנהל תחום סקרים ומחקרים ברשות הטבע והגנים ושותף מרכזי בביצוע הסקר. הוא ציין כי אין נתונים השוואתיים לגבי זרימת המים בעבר בכל המעיינות.

עין פטל, בנחל יבנאלצילום: אלדד אלרון

ממצא נוסף הוא ההשפעה השלילית שיש לנוכחות רעיית בקר באזור: מעיינות רבים וסביבתם משמשים לרעיית בקר ומשמשים כמקור מים לפרות. על פי עורכי הסקר, הפיכת אזורי המעיינות לשטחי מרבץ ורעייה גורמת לא רק לנזק אקולוגי אלא גם פוגעת בנגישות מטיילים לאזור. שהיית עדרים סמוך למקורות מים יכולה לגרום לזיהום שלהם כתוצאה מהפרשה ישירה של הפרות אל המים או הצטברות של הפרשות בערוצים המובילים למעיינות.

ברבע מהמעיינות המים מוזרמים אל בריכות או אל צינורות ומשמשים להשקיית בקר וגידולים או למטרות טבילה ורחצה עבור מטיילים. שימוש זה מונע מהמעיין לספק את המים הנחוצים לסביבה הטבעית. נמצאו תשעה מעיינות שלהם  חשיבות אקולוגית גבוהה הקשורה להרכב עשיר של מיני צומח וחי. אחד הממצאים החשובים ביותר היה  בעין שחור שבו נמצא דו חי מהמין טריטון הפסים הנמצא בסכנת הכחדה. זהו אתר הרבייה היחיד של המין הזה באזור המזרחי של הגליל התחתון.

עין אודצילום: אלדד אלרון

הסקר התבצע בסיוע האקולוג ד"ר אלדד אלרון ובשיתוף אנשי מקצוע מגופים וארגונים נוספים, ובראשם רשות ניקוז ונחלים ירדן דרומי. במהלכו נסקרו 92 מעיינות כשבין השאר מתבצעות בדיקות של איכות המים ובדיקת הרכב מיני הצומח והחי בכל מעיין. הסקר נערך בראשית האביב , התקופה שבה אמורים המעיינות להיות בשיא שפיעת המים שלהם.

20170427_111634_Panoצילום: אלדד אלרון

בעקבות הסקר, ממליצה רשות הטבע והגנים להפחית ככל הניתן את ההתערבות האנושית ברוב המעיינות. מדובר, בין היתר, בהרחקת הבקר מאזור המעיין, כמו למשל במקרה של עין דיש-שרביט ליד יבנאל או מניעת מפגעים והצטברות פסולת וזרימה של שפכים. בכמה מקרים הומלץ לפרק מבנים כמו בריכות ולאפשר זרימה חופשית של המים אל הטבע. במקומות שבהם יורחק הבקר, יוצבו שקתות עם מים עבור הפרות בשטח סמוך. פעילות כזו כבר בוצעה במספר אתרים. בכמה עשרות מעיינות מוצע לאמץ מדיניות של "אל געת" משמעותה להשאיר את המעיין במצבו הנוכחי.

פרות בעין רכשצילום: אלדד אלרון

"אחת הבעיות המרכזיות עם מעיינות שלא נמצאים בשמורת טבע, היא שאין גורם שייקח עליהם אחריות וידאג להם", אומר כהן. "ארגוני שמירת הטבע לא עושים זאת כי הם בשטחים חקלאיים או משמשים כבר להשקיה, וגם המועצות האזוריות לא מטפלות בהם. יש מקרים שבהם קהילה מקומית מאמצת מעיין כדי לשמור עליו אבל היא זקוקה להנחיה מקצועית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ