העקרבים בישראל: כמה מינים חיים בארץ וממה צריך להיזהר?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צרבן ישראלי
צרבן ישראליצילום: יורם צביק - המעבדה
צפריר רינת
צפריר רינת
צפריר רינת
צפריר רינת

מדריך שדה לזיהוי עקרבים שתפרסם השבוע רשות הטבע והגנים יאפשר למטיילים ולחובבי טבע לערוך היכרות קרובה עם בעלי החיים שנמצאים ברחבי הארץ. משתמשי המדריך יוכלו לנסות לזהות באמצעותו 21 מיני עקרבים שהתגלו עד כה בישראל, בהם לפחות מין אחד ייחודי לאזור בשם חד-צלע כרמלי. בצד זיהוי העקרבים, על המטיילים להיזהר משום שלפחות שלושה מינים בישראל מסוכנים במיוחד לאדם במקרה של עקיצה.

צילום: רוני לבנה

לעקרבים יש חשיבות רבה בשמירה על המערכות האקולוגיות הטבעיות משום שהם משמשים טורפים של מינים שונים ומקור מזון למינים אחרים, בין השאר באזורים צחיחים כמו בישראל. אף אחד ממיני העקרבים בישראל לא מוגדר כערך טבע מוגן, וההגנה עליהם היא בעיקר באמצעות שמורות טבע. עתיד העקרבים בסכנה משום שחלק מבתי הגידול הטבעיים שלהם נמצא במגמת היעלמות, כמו חולות באזור החוף, בעיקר כתוצאה מבנייה. איום נוסף על העקרבים הוא איסוף עבור סחר בלתי חוקי.

צילום: רוני לבנה

המדריך מתבסס על מידע מעשרות חוקרים וחובבי טבע, והוא נכתב על ידי אוהד יהלומי וד"ר אסף צוער מרשות הטבע והגנים, ועל ידי יורם צביק מהמעבדה לחקר עקרבים של עמותת דוכיפת, וד"ר אפרת גביש-רגב, המנהלת המדעית של אוסף העכבישנים הלאומי באוניברסיטה העברית בירושלים.

צילום: רוני לבנה

בעולם מוכרים כ-2,400 מיני עקרבים, אולם המדענים מעריכים כי ישנם מינים שטרם תוארו. העקרבים מספקים שירותים שונים לאדם, בעיקר בתחום הרפואה, משום שניתן לפתח תרופות מהרעלנים הרבים המצויים בשלפוחית הארס שלהם. חוקרים הצליחו לבודד כמאה אלף רעלנים שונים מהארס שמשמשים לפיתוח תרופות לטיפול בסרטן המוח ובמחלות לב ולבלב, וליצירת משככי כאבים ולטיפול במחלות אוטואימוניות כמו דלקת פרקים, זאבת וסוכרת. הרעלנים משמשים גם למניעת דחיית איברים בהשתלות וליצירת קוטלי חרקים ידידותיים לסביבה. העקצן הצהוב, שנפוץ באזורים רבים בישראל, הוא מין שהארס שלו שימש לפיתוח מספר רב של תרופות.

צילום: רוני לבנה

המדריך החדש מסביר כיצד לאתר עקרבים ולזהות אותם, אך גם מזהיר מפני מגע עמם ומדגיש שיש לנקוט זהירות רבה כאשר מחפשים אחריהם. "אם עושים זאת נכון, ניתן בהחלט לצפות בעקרבים בצורה בטוחה ולחפש אחריהם", מסביר צביק, "צריך לזכור שלרוב הם מעדיפים לקפוא על מקומם או לברוח למחילות".

צילום: רוני לבנה

לדברי צביק, במקרה של עקיצת עקרב יש להרגיע את הנפגע, לקבע את האיבר שנעקץ ולהעביר את הנפגע לטיפול רפואי. "ברוב המקרים, עקרבים לא משתמשים במרכיבים החזקים ביותר של הארס כי מדובר בפעולה הגנתית. הם עושים שימוש בארס החזק כאשר הם משתקים את הטרף שלהם".

רוב מיני העקרבים מישראל הם ממשפחת העקצניים, הכוללת גם את המינים המסוכנים ביותר לאדם - קטלן דו-גוני, קטלן עב-צבתות ועקצן צהוב. עם משפחה זו נמנה גם המין עקרב נמלים הירדן שאורכו שני ס"מ - הקטן בעקרבי ישראל - ומהנדירים בהם. בעבר נמצא רק פרט בודד שלו, אך בשנים האחרונות נאספו פרטים נוספים באזור בקעת הירדן. הפרטים נמצאו לאחר תצפיות שערך צביק בלילות, שבהן ראה עקרבים אלו נכנסים ויוצאים מקיני נמלים. בתצפיות אלו תיעד צביק בפעם הראשונה בעולם עקרבים השוכנים בקיני נמלים, ולכן הוחלט להעניק לעקרב שם עברי זה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ