משחקי הכס של הממלכה החשמונאית הגיעו אל מתחת לפני המים

שטחו היה עשרות מ"ר, גובהו שתי קומות, וייתכן שהותקנה עליו מכונת ירי בליסטראות. 2,200 שנה אחרי שהוקם אותר במפרץ חוף דור קו ההגנה הראשון של ממלכת טריפון - ששרד עשרות שנים בלבד לפני שהפסיד לגלי הים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

מפרץ חוף דור, כיום החוף של קיבוץ נחשולים, הוא מפרץ טבעי קטן שהיה עד לאירועים דרמטיים במהלך ההיסטוריה. באחרונה חשפו חוקרים בחפירה תת־ימית מבנה גדול, שנעלם מתחת לגלים ומשרטט מחדש את מפת האזור לפני 2,200 שנה, בתקופה ההלניסטית.

ניסיון לעקוב אחר ההתפתחויות הפוליטיות והצבאיות בשלהי ימיה של הממלכה החשמונאית, במאה השנייה לפני הספירה, דומה לניסיון לעשות זאת בסדרת משחקי הכס. באותה תקופה נאבקו שלושה שליטים על הארץ: טריפון ודמטריוס, שניהם שליטים סלווקים יריבים ויונתן החשמונאי, שליט יהודה וירושלים. השלושה נלחמים, כובשים, כורתים בריתות ויורשים זה מזה שטחים ויישובים בקצב מהיר. בשנת 143 הצבאות של טריפון ויונתן מתקרבים לקרב בבית שאן, אבל טריפון מצליח לשכנע את יונתן לחבור אליו, לשחרר את חיילי יהודה ולבוא עמו לעכו כדי להסדיר את היחסים בין שתי הממלכות. יונתן שחרר את רוב הצבא, והלך לעכו בלוויית כאלף מאנשיו. שם בגד טריפון ביונתן וטבח בצבאו, "ויהי בבואו לעכו, ויסגרו אנשי עכו את דלתי העיר, ויתפשו את יונתן, ואת אנשיו הכו לפי חרב", מסופר בספר מקבים (תרגום יצחק זעקיל פרענקיל).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ