עגיל זהב מהתקופה ההלניסטית נמצא בחפירות בירושלים

עד היום התגלו בישראל עגילים בודדים מהתקופה באזור החוף, והם מוכרים מאזורים אחרים בים התיכון. אף שישנם מעט ממצאים מהתקופה בעיר, ניתן לומר שהתכשיט השתייך לאדם מהאליטה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
החפירות בחניון גבעתי בעיר דוד, בחודש שעבר
החפירות בחניון גבעתי בעיר דוד, בחודש שעברצילום: Eliyahu Yannai / City of David

עגיל זהב מעוצב בדמות חיה בעלת קרניים מהתקופה ההלניסטית התגלה בחפירות עיר דוד בירושלים. העגיל מתוארך למאה השנייה או השלישית לפני הספירה - תקופה שעד היום הניבה ממצאים דלים למדי בחפירות בירושלים. הוא התגלה בחפירות שעורכות אוניברסיטת תל אביב, רשות העתיקות ועמותת אלע"ד בחניון גבעתי.

עגילים דומים מוכרים מאזורים אחרים באגן הים התיכון, בעיקר ביוון. בישראל התגלו עד היום עגילים בודדים מהתקופה באזור החוף. העגיל דמוי חישוק בדמות אנטילופה או צבי וניתן להבחין בעיניים, פה ותווי פנים. לדברי החוקרים, הוא יכול היה לשמש גבר או אשה ולא ברור לאיזו מהקבוצות האתניות שאכלסו את ירושלים באותה תקופה הוא השתייך. עם זאת, ניתן לומר בוודאות שמדובר בתכשיט של אדם מהאליטה של תושבי ירושלים.

העגיל שנמצא בעיר דוד
העגיל שנמצא בעיר דודצילום: Clara Amit / Antiquities Author

לפני כשלוש שנים התגלו בחניון גבעתי שרידי מצודת החקרא, המצודה הסלווקית ששלטה על ירושלים בתקופה החשמונאית. העגיל התגלה בשכבה נמוכה יותר, המשויכת לתקופה ההלניסטית המוקדמת יותר. הארכיאולוגיה בירושלים תורמת מעט מאוד מידע על התקופה הזו. "אחרי מאה שנות חפירה בירושלים אין אפילו מבנה אחד שאפשר להגיד בוודאות שהוא מבנה הלניסטי", אמר פרופ' יובל גדות, מנהל החפירה, "זו תקופה מאוד נעלמת. זה קשור לכך שזו היתה עיר קטנה ביחס לעיר ההרודיאנית שהוקמה אחר כך וגם ביחס לעיר הקדומה יותר מתקופת הברזל, אבל התקופה הזו מאתגרת ומסקרנת באותה מידה כמו תקופות קדומות יותר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ